ניהול חברות בזמן צמיחה מואצת

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 192, 28 בדצמבר 1999

 

"חברה הנתונה בצמיחה מואצת ורוצה לנצל את המומנטום ולהצליח צריכה ליישם במהירות מערכות נהלים מסודרות בכל התחומים, כמו בחברה גדולה, ולהראות מהר תוצאות מכל צעד כזה", אומר ד"ר אבשלום אדרת, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת "אשבל טכנולוגיות", "אחרת היתרון שהביא להצלחה והניסיון שנצבר ירדו לטמיון".

כשחברות סטרט אפ עוברות את השלבים הראשונים ומגיעות לשלב הצמיחה המואצת, המתבטאת בגידול היקף הפעילות, כוח האדם, מערך השיווק וכו' בתוך כמה חודשים עליהן להבין שצריך לשנות את סגנון הניהול ולהתחיל להתנהג כמו חברה גדולה.

בתחילת דרכה מונה החברה מעט אנשים שיודעים היטב את עבודתם ומגיעים להישגים, "אבל כשמצטרפים עובדים חדשים, שצריכים לעשות את אותה עבודה חייבים להעביר להם את הניסיון והידע ולשכפל את ההצלחה. שיטות עבודה מסודרות ומערכות נהלים בכל תחום יאפשרו להמשיך את ההצלחה בתחומים כמו מערך שירות, הדרכה מנהל ועוד".

בשלב היזמות החברה מסתמכת על עובדים "כוכבים", שיש להם ידע קודם, או למדו תוך כדי עבודה בחברה. אבל כדי לגייס כוח-אדם חדש נדרשים שיטות ראיון וסינון ומנגנוני הכשרה.

"תהליכי עבודה ואינטראקציה שהתקיימו קודם בין שני אנשים בלבד, צריכים להתקיים עכשיו בין מחלקה למחלקה, וצריך להגדיר מה עובר מתי ואיך, ומי אחראי לכל נושא בדיוק",אומר ד"ר אדרת.

חשוב ביותר להראות תוצאות כמעט מיידיות מכל צעד שיושם, אחרת יתחילו להתעורר התנגדויות. באשבל, למשל, הנהיגו כתיבת טופס סיכום פגישה אחרי פגישות עם לקוחות. תוך זמן קצר התברר, כי מסמכים אלה שימשו את ראשי הצוותים בתהליכי ההדרכה כדי לגלות נקודות תורפה במפגשים עם לקוחות ולפעול לתיקונן. "אנשים לא אוהבים למלא טפסים, אבל אפשר היה להראות להם שהדיווחים משפיעים על החברה ותורמים להתפתחותם האישית והמקצועית".

בגלל שחברות כאלה קטנות יחסית אין להן מנהל משאבי אנוש ויש למנות בתקופת הביניים מנהל, שיכול להיעזר בייעוץ מבחוץ. למנהל זה יש סמכות לבצע את המהלכים הנדרשים והוא יכול לשכנע את ההנהלה בנחיצותם.

"הבעיה העיקרית היא חוסר זמן וצריך לפעול מהר בכל החזיתות, אחרת מתחילים לאבד לקוחות ועלולים גם לאבד את השוק. צריך להתנהל כמו חברה גדולה, למרות שזו בעצם חברה קטנה, המשאבים מוגבלים ואין מספיק אנשים בכל תחום".

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

יכול לעניין..

טיפים לניהול עסק ביתי

 מאת: אבי קרעין וזאב הרשקוביץ*             כל מי שהקים עסק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *