משבר בארגון – משפטים של מנהלים ומנהיגים

מאת: שרה ארבל – Life/Career/Business Coach COACH-IN

פורסם לראשונה במאי 2002

מיתון ממושך, כלכלה לא יציבה, מצב בטחוני קשה, מדינה בכאוס, מצבי חירום , גיוס מילואים, צמצום במשאב האנושי ובמשאב הכלכלי, משבר, מצוקה……..

משפטים שיאמרו על ידי המנהיג בארגון- בעתות משבר:

1. "השבועות האחרונים היו קשים בעבורנו הן בחיינו הפרטיים והן בפעילות העסקית שלנו."

  • (המנהיג מתייחס אלינו כאל בני אדם, נוגע בחיינו הפרטיים ושם אותם במקום הראשון בהתייחסותו, כפי שזה אמור להיות, לאחר אמירה כזו, תרצה לעשות למענו יותר.)

 

2. "כרגע עדיין אין לנו את הנתונים המדויקים של הנזקים שנגרמו לנו, ואין לנו עדיין הערכות ביחס לאומדן זמן חזרה לקו האיפוס , אני יכול רק לנחש או להעריך אך לא לתת נתונים בדוקים."

  • (המנהיג נותן רק את האינפורמציה הנמצאת בידיו, אינו שולף אינפורמציה ומודה כי אלה הערכות, ניחושים. הוא יוצא מתוך הנחה כי מרכיב הזמן הדרוש הוא הכרחי למטרה זו ועל כן אומר למעשה, אנו כולנו ניקח את הזמן הדרוש לקבלת תשובות יותר מדויקות.)

3. " הנזקים אשר נגרמו לנו הם רבים וגבוהים , אך תמיד היינו ערוכים כלכלית ופסיכולוגית למצבי חירום , מעצם בחירתנו לחיות ולהתפרנס בישראל."

  • (זה מאד מעודד לדעת שהמנהיגות הייתה ערוכה, כמנהיג הוא מפגין תבונה והבנה כי יש להיות ערוכים גם כלכלית וגם פסיכולוגית , על ידי כך הוא פונה גם לצד האמוציונלי וגם לצד השכלי בקיומנו, גם להגיון וגם ללב. כולנו עשויים מבשר ודם, אנו זקוקים להתייחס לשני מרכיבים בסיסיים אלה בקיומנו במטרה לתפקד באופן רגוע, שליו ולגשת לביצוע תכניות הבראה וקידום.)

4. "זו לא תהיה לנו הפעם האחרונה שאנו עוברים משבר כתוצאה מעצם חיינו באזור טעון ומועד למשברים , למרות שאני מקווה כי האזור ינוח וייכנס למהלך של משא ומתן לשלום ושגשוג."

  • (המגע האישי, זהו מגע הקסם אשר מפעיל את העובדים, אין דבר יותר קשה לעובדים מאשר לצפות במעביד המתכחש לרגשות ומריץ את כל המערכת קדימה כאילו כלום לא קרה.)

5. " מה עלינו לעשות בכדי לצמצם נזקים ולהחזיר הפסדים? "

" אני מצפה מכל אחד מאתנו לעשות את תפקידו שלו באופן לא מתפשר, אני מצפה ממנהלי המכירות , ממנהלי השיווק, ממנהלי המחלקות, ממנהלי כוח אדם, מחלקות מחקר, פיתוח, ייצור וכל אחד ואחד מכם, להירתם במאמץ משותף, כל אחד ואחריותו בתחום בו הוא מתמחה. אנו כולנו בזה יחד, ובכוחות משותפים נצא מזה מנצחים."

  • (כאן המנהיג מפקס וממקד את עובדיו חזרה לעשייה ולתפקידם במערכת. בשלב זה, לאחר שלב הבלבול וחוסר הודאות, המנהיג מחזיר את עובדיו לקונקרטי ולמעשי, כל אחד יודע בדיוק את תפקידו במערכת ואת העבודה המצופה ממנו במסגרת תפקיד זה. כמוכן הוא והמסר שלו, מהווים דגם לחיקוי באשר לאופן בו יטפלו אותם מנהלים בעובדים שתחת ניהולם.)

6. " עשו את אשר תמיד עשיתם, המשיכו בעבודתכם הנאמנה, בתחום הזה שום דבר לא השתנה, הדבר היחיד ששונה היום מלפני המשבר הוא שהמשאבים הצטמצמו- ועל כן יש יותר צורך במאמץ ויצירתיות, ובכך כולנו תמיד היינו טובים." – " אנו ניפגש בישיבות, בהפסקות על כוס קפה ובאירועים המשפחתיים כפי שנהגנו תמיד."

  • (כאן המנהיג מחזיר את העובדים לנקודות העוצמה שלהם, לדברים אותם הם יודעים לעשות וגאים בעשייה שלהם, הוא מעצים ורותם אותם מהמקום בו הוא מכיר ברצונם הטוב וביכולתם המקצועית , הוא מחזיר אותם לעשייה היום יומית וממקד אותם בחיי היום יום, בכוס הקפה , בשמחות משפחתיות ובקטנות של החיים. )

 

7. " ומהי בעצם אותה עשייה אותה אנו תמיד עושים?"

" אנו מרחיבים את השוק שלנו,

אנו בונים יתרונות יחסיים מול המתחרים שלנו,

אנו מעניקים שרות מעולה ללקוחותינו,

אנו משקיעים מאמצים להורדת עלויות, והעלאת איכויות."

  • ( כאן המנהיג מונה את היסודות עליהם העסק עומד, על ידי העצמה ופיקוס בתחום זה, הוא מציב מצפן יותר ברור למיקוד ותחושת מטרה נעלה וברורה לכל העושים במלאכה.)

 

8." ובאשר לתפקיד שלי, אני אמשיך לנהל את החברה ואת משאביה הכלכליים והאנושיים במטרה להעניק לה יציבות והמשכיות , חזון ויעדים , מבוססי ערכים. אנו כעת בתוך תקופת המיתון, מיתון עמוק ויחסית ממושך, כידוע לנו , מלבד המצב הסובייקטיבי שבו נימצא המשק הישראלי, אנו גם מושפעים מהמתרחש בזירה הגלובלית, התנהגות השוק הנע במעגליות, ומהשפעות פסיכולוגיות ופוליטיות. גם על מצבים מסוג זה כבר למדנו להתגבר."

  • (כאן המנהיג עובר מהמיקרו למקרו, מפגין וירטואוזיות בקריאת המפה, בלנוע בין כל מרכיבי ותהליכי החירום, ויכולת שליטה וידע רב תחומי, הן בהבנת המפה הפוליטית , הכלכלית, האזורית והגלובלית, בנוסף ליכולת הניהול, ביחסי אנוש ובהבנת המשאב הניצב מולו ושואב ממנו כוחות והשראה- המשאב האנושי).

 

9. " בקיצור – אתם תעשו את עבודתכם, ואני אעסוק בלדאוג לכם, לנו, לחברה. כשהשקעתי בחברה את ההון הדרוש, ראיתי בדיוק היכן היא תהיה בעוד 20 שנה, אני עדיין רואה את אותו החזון, אנו נמצאים כרגע בפסק זמן קצר וזמני, על מסלול טווח הזמן של 20 השנה. "

  • (כאן המנהיג נותן פרספקטיבה של זמן לטווח הארוך לעומת תקופת החירום הקצרה שבה שרויה החברה, ראייה מרחבית זו מעניקה אנחת רווחה כשהחזון והעתיד שואבים את כולם לעשייה למען מימושו.)

10. " תודה לכם על העבודה הנפלאה שהנכם עושים, כתמיד, דבר העושה את עבודתי להרבה יותר קלה ומלאת סיפוק". 

  • (זו הצהרת אמון , מעודדת ומאתגרת, המשרה תחושת שותפות מלאה בהצלחה.)

מנהיגים אמיצים, לוקחים אחריות על כישלונות ומתחלקים עם אחרים בהצלחות.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" נובמבר 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

אימון אישי לטרנספורמציה – ממנהל למנהיג

מאת: קובי בלסון, מאמן אישי ועסקי b-coach   מנהיגות היא יכולתו של אדם להוביל אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *