ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » חברות תעופה מתאגדות בהסכמי שכר קיבוציים

חברות תעופה מתאגדות בהסכמי שכר קיבוציים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 222, 1באוגוסט 2000

 

בחמש חברות תעופה זרות "לופטהנזה – נתיבי אויר גרמניים" (38 עובדים), לופטהנזה – מטענים" (12 עובדים), נתיבי אויר תורכיים (20), "איבריה – נתיבי אויר סקנדינביים (21), ס.א.ס – נתיבי אויר סקנדינביים (21)" ייחתמו בקרוב הסכמי שכר קיבוציים, בעקבות הצטרפות עובדיהם להסתדרות.

ההנהלות בכמה מהחברות ניסו למנוע את ההצטרפות להסתדרות והציעו תוספות שכר מיידיות והטבות אחרות לעובדיהן. חברה אחת שלחה ניציגי הנהלה מהסניף המרכזי בחו"ל על מנת לנסות ולמנוע את ההצטרפות, אך העובדים בחמש החברות עמדו על זכותם להתארגן.

לדברי עפרה ציון, המטפלת בחטיבת עובדי חברות תעופה בהסתדרות הפקידים בת"א, "העובדים דחו את הצעות הנהלותיהן, כי חשובים להם יותר הבטחון בעבודה והגנת ההסתדרות".

בחמש החברות הוקמו או מוקמים בימים אלה ועדי עובדים אשר תפקידם הראשון יהיה להיכנס למשא ומתן, בשיתוף עם נציגי ההסתדרות. מטרת המשא ומתן הוא להגיע לחתימת הסכם קיבוצי נפרד בכל חברה, במקום החוזים האישיים הקיימים כיום.

לדברי עפרה ציון, צפוי חוסר שקט בענף עובדי חברות התעופה, הנובע בין השאר מהתפתחויות טכנולוגיות המפחיתות את הצורך בעובדים ומיזוגים בין חברות שבעקבותיהם תהיה דרישה לפיטורי עובדים, למשל בגלל כפילויות בתפקידים.

בנוסף, התחרות בין חברות התעופה, ההולכת וגוברת בשנים האחרונות, יוצרת בין החברות תחרות על עובדים טובים, בדרך-כלל תוך העדפת עובדים צעירים, ופיטורי עובדים ותיקים.

חברת "אולימפיק" עברה תהליך של שינוי ארגוני אשר בעקבותיו הוחלט לסגור את הסניפים במדינות השונות ולהפנות את מזמיני הכרטיסים למרכזי החברה בחו"ל. השינוי הארגוני הזה נעשה מתוך כוונה לצמצם עלויות. גם הסניף הישראלי היה אמור להיסגר אך בעקבות התערבות ההסתדרות, הושגה פשרה, הסניף הישראלי לא נסגר אך חלק מהעובדים יצאו לגמלאות בפרישה מוקדמת ובשיעורי פנסיה גבוהים.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *