הדרכת עמיתים של יועצים ארגוניים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 275, 28 באוגוסט 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

מספר יועצים ארגוניים בצפון הארץ, התארגנו יחדיו על מנת ליצור יחד הדרכת עמיתים –  (Supervision Peers), באמצעות קבוצת עמיתים שנפגשת מעת לעת. מטרת המפגשים היא לתמוך ולעזור להתמודד עם דילמות, לעדכן זה את זה בידע ובדרכי עשייה, בנעשה בתחום הייעוץ הארגוני בארץ ובעולם. במרכז הארץ דיסציפלינת הייעוץ הארגוני היא בהיקף גדול מאד, האפשרויות הרבה יותר רחבות, ומאגר הלקוחות רחב. החלופות בצפון פחותות, ולכן כה חשוב לנו לרתום את ההיכרות האישית לקידום והעמקה של נושאים, ולעדכון בדרכי התערבות. מסביר מישאל חירורג, פסיכולוג קליני ויועץ ארגוני, תושב מעלות שבצפון.

בצפון הארץ, הייעוץ הארגוני עדיין מזכיר את היקף הייעוץ הארגוני בארץ בתחילתו, לפני 20 – 30 שנה, ובמובן זה אנחנו גם 'מקצרים את הטווח' שבין הצפון למרכז. הרכב הקבוצה מגוון, מבחינת תחומי ההשכלה המקצועית ותחומי הייעוץ והטיפול.

במפגשים, כל משתתף לסירוגין מעלה לדיון סוגיות ודילמות בפני עמיתיו, כך בונים מעין תהליך ייעוץ זה לזה. למשל, חירורג אמור לנהל כנס מסוים שייערך בקרוב, ונעזר לצורך זה בעמיתיו. "התייעצתי עם עמיתי וקיבלתי עידוד ותוקף לעמדה המנהיגותית שאני אמור ליטול. יועץ ארגוני כמנהיג היא סוגיה מרכזית בעבודת הייעוץ הארגוני ובעבודה מערכתית בכלל, ויועץ שיודע היטב את תפקידו, יודע מתי לשלב עמדה מנהיגותית, אבל לעתים יועצים נוטים לעקוף היבט זה". יועץ אחר בקבוצה, שמקיים בסביבה "מרתון מנהיגויות בטבע", מתייעץ עם עמיתיו בנושאים של פיתוח צוות ופיתוח מנהלים. יועצים ארגוניים כמונו, אומר חירורג, שמעורבים במגוון רחב של ארגונים ובתחומים שונים של פיתוח ארגוני, בעצם מוכנים להודות שהם זקוקים זה לזה, לוותר על חלק מה'אגו', ולתת זה לזה.

היכולת להיעזר ולעזור היא כלי מרכזי בתהליך הייעוץ הארגוני. כמו שאנחנו עוזרים ורוצים שייעזרו בנו, ראוי שנלמד בתהליך מקביל להיעזר זה בזה. בתהליך מקביל זה אנחנו יכולים לפתח את אסטרטגיית ההיעזרות שלנו, את המטרות והמשימות שלנו כיועצים, את תהליך הצוותיות שלנו. חירורג ממליץ ליועצים אחרים לקיים קבוצת עמיתים, שמהווה גם מעין מפגש רעים, "שבמסגרתו מתרחשת גם ה'דרמה' המקצועית של כל אחד מאיתנו".

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

גישות הנחיית קבוצות לבכירים וייעוץ ארגוני

ללמוד מהטובים ביותר – הנחיית קבוצות בכירים, יעוץ ארגוני וליווי מנהלים בהנחיית דרור ורדי

הנחיית קבוצות לבכירים בגישת "הקונפליקט".  ללמוד ייעוץ ארגוני ברמה הפרקטית לחצ/י לפרטים על ההטבה המיוחדת לחברי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *