פוליטיקה פנים ארגונית

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 215, 12 ביוני 2000

 

ככל שתחושת הפוליטיקה הארגונית הפנימית גוברת, ישנה ירידה באופן הביצועים של העובדים, כך עולה ממחקר שערך ד"ר ערן ויגודה, מהחוג למדע המדינה (מינהל ציבורי) באוניברסיטת חיפה.

קשה למדוד את התופעה, מציין ד"ר ויגודה, אך הערכתה באמצעות הכלים המקובלים במדעי החברה מראה, כי ככל שאנשים מגדירים את סביבת העבודה שלהם כבעלת מאפיינים פוליטיים וכוחניים, כך הם מגלים פחות נטיות לעזור לארגון באופן יזום, פחות נכונות לסייע לאחרים, פחות נאמנות לארגון, פחות שביעות רצון מהעבודה, יותר היעדרויות ויותר נטיות עזיבה.

אך פוליטיקה פנימית אינה בהכרח שלילית: ישנם אנשים שבשבילם היא "סם חיים", והם מתפקדים היטב באווירה כזו.

המחקר נערך בקרב מדגם של כ- 340 עובדים בארגונים מהמגזר הציבורי, עובדים מן השורה עד למנהלים בדרג ביניים, בתפקידים שונים. אנשים, מציין ד"ר ויגודה, לא אוהבים לדבר על פוליטיקה בארגון, בעיקר אם זה נוגע אליהם. הקונוטציה של המושג שלילית, ואנשים לא מוכנים להודות בקיומם של היבטי התופעה השונים.

פוליטיקה ארגונית מתבטאת ברצון ובפעילות של אנשים בארגון להשפיע זה על זה, כדי להשיג יעדים אישיים או ארגוניים. ניתן לזהות עשר טקטיקות השפעה, ואלה הן:

אסרטיביות: לנסות לשכנע באופן תקיף, עקבי ומנומק, כדי להשיג את שלך.

חנפנות: לתת – למי שאתה רוצה להשיג ממנו משהו – תחושה שהוא ניחן בתכונות חיוביות למיניהן, גם אם אין לו את התכונות האלה, מתוך ציפייה שזה ישתלם לך מתישהו.

רציונאליות: לשכנע על דרך ההיגיון, כדי להשפיע. שימוש שקול ו'יבש' בעובדות.

סנקציות: לנקוט סנקציות כלפי האחר, פורמאליות ולא פורמאליות. כפיפים בדרך כלל נוקטים בסנקציות לא פורמאליות, ומנהלים נוקטים יותר בסנקציות פורמאליות.

חליפין: תן לי ואתן לך, שמור לי ואשמור לך.

פנייה לממונים: להשפיע על מישהו באמצעות פנייה לממונה עליו.

חסימה: להימנע מלבצע דברים שעליך לבצע, אך באופן לגיטימי. לקיים "שביתה איטלקית" – לעבוד לפי הספר. לעכב תהליכי עבודה. גם ממונה יכול: לעכב, למשל, מתן קביעות לעובד.

קואליציות: ליצור משקל כוח קבוצתי בהתחברות עם אחרים, כדי להגדיל את הכוח כנגד מישהו אחר.

תפלול (מניפולציות): לקיים תהליך השפעה מבלי שמישהו אחר מודע לכך שאתה משפיע עליו. למשל, עובד הרוצה לקדם עצמו, ואינו רוצה לפנות למנהלו הישיר או ללחוץ עליו, יוצר תדמית רעה למתחרהו, וכך נוצרת מעין 'ברירת מחדל' לקדם דווקא אותו.

קשרים אישיים: מעין "פרוטקציה". לנסות להפעיל לטובתך מישהו מאחורי הקלעים, שיש לו קשרים חבריים או תרבותיים עם הממונה הישיר שלך.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

13.2 מודלים וטיפולוגיות של תרבות ארגונית חלק מפרק 13 'עיצוב תרבות ארגונית תומכת חדשנות ושינוי'

מתוך הספר "ניהול ומנהיגות שינוי וחדשנות"  הוצאת רימונים מאת: ד"ר עמיר לוי   חוקרים רבים עסקו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *