היעד הבא של מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס: העדר שקיפות בגופים ציבוריים יכהן כיו'ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל

 

היעד הבא של מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס: העדר שקיפות בגופים ציבוריים

יכהן כיו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל

הודעה לעיתונות 6 באוקטובר 2013

 

השופט מיכה לינדנשטראוס, נשיא בית המשפט המחוזי ומבקר המדינה (בדימוס), נבחר לתפקיד יו"ר עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל" המקדמת נורמות של אתיקה ושקיפות במטרה לצמצם את היקף סיכוני השחיתות בחברה הישראלית. לינדנשטראוס יחליף בתפקידו את היו"ר היוצא, מר עופר נאמן. המינוי אושר על ידי האסיפה הכללית של שקיפות בינלאומית ישראל.

עם כניסתו של השופט לינדנשטראוס לתפקיד, בכוונת העמותה להתמקד בהגברת היושרה והשקיפות בשלטון המקומי ככלי אפקטיבי למניעת שחיתות. זאת באמצעות פעילות ממוקדת מול הרשויות המקומיות, לפרסומן המלא של תקציבי הרשויות, פרסום זוכי המכרזים וההתקשרויות, ופרסום ניגודי העניינים של ראשי הרשויות וחברי המועצה.

שנית, בכוונת העמותה לפעול להגברת השקיפות בוועדות ציבוריות בכלל ובוועדת השרים לענייני חקיקה בפרט. כיום פעילותן של הועדות הציבוריות נותרת ברובה חסויה: הפרוטוקולים של אותן ועדות אינן מובאות בפני הציבור כמו גם עמדת השרים ואופן הצבעתם.  בכוונת שקיפות בינ"ל ישראל להוביל לשקיפות מלאה של הועדות ופרסומם המלא של תמלולי ישיבות הועדה והצבעות השרים.

לדברי השופט לינדנשטראוס: "במערכה על טוהר המידות בישראל, חופש המידע והחלת כללי האתיקה על מוסדות ציבור ובהם הרשויות המקומיות והמוסדות, גם הפרטיים, המשרתים את הצבור, יש חשיבות, מן המעלה העליונה, לאמון הציבור. אם הצבור ישתכנע בטוהר כוונותינו ליצור חברה הוגנת, טהורת מידות, הלוחמת ללא חת בשחיתות הציבורית, ינתן למובילי מערכה זו, דוגמאת עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל, חיזוק, גיבוי הולם וייצטרף לשורותינו בכל דרך אפשרית וראויה.

עוד הוסיף כי: "אמון הציבור, שאיפותנו לטוהר המידות, לנקיון כפיים ולכללי אתיקה שיהיו נחלת הרבים, יחזקו את כוחנו הציבורי, החברתי, ויביאו, בסופו של יום, לישראל טובה יותר, חזקה והוגנת יותר, כל זה ניתן להשיג במועד שאינו רחוק מדי. אסור להתייאש ולהרים ידיים, אסור להתפס לאמירות על פיהן לא ניתן לשנות דבר במציאות של היום. אנו בנותיה ובניה של מדינה זו והאחריות לגביה חלה ומחייבת את כולנו. נצא לדרכנו מאוחדים, בידיעה כי הצבור רוחש לנו אמון ובכוחות משותפים נשיג את המטרה הנמצאת לפתחנו: מדינה דמוקרטית, הגונה, יישרת דרך ונאמנה לעקרונות הייסוד שלה. מדינה שנעים לחיות בה".

השופט לינדנשטראוס כיהן בתפקידו האחרון כמבקר המדינה בין השנים 2005-2012. במסגרת תפקידו הציב את המאבק בשחיתות השלטונית בראש סדר היום הציבורי. במהלך שנותיו בתפקיד המבקר הוגשו מספר דו"חות שעוררו תהודה ציבורית, ובהם דו"ח הביקורת על השריפה בכרמל, דו"ח מוכנות העורף בזמן מלחמת לבנון השנייה, ודו"ח פרשת הרפז הנמצא כעת בשלבי חקירה. ב- 2009 זכה באות אביר השלטון מטעם התנועה לאיכות השלטון על תפקידו כמבקר המדינה, וב- 2012 זכה באות המופת של עמותת אומ"ץ.

מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית עו"ד גליה שגיא: "אנו גאים על הצטרפותו של השופט לינדנשטראוס ל"שקיפות בינלאומית ישראל", ובטוחים כי בסיועו נוכל להביא להישגים משמעותיים בהגברת השקיפות וטוהר המידות בממשלה ובכנסת, כמו גם בשלטון המקומי בישראל ולהשתוות למדינות אירופה במדד השחיתות העולמי".

עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל", נוסדה בשנת 1999 ע"י פרופ' דב יזרעאלי במטרה לקדם נורמות של אתיקה ושקיפות כחלק מהמאבק לצמצום השחיתות בחברה הישראלית. העמותה הינה השלוחה הישראלית של ארגון שקיפות בינ"ל העולמי Transparency-International המוביל את המאבק נגד שחיתות בעולם. במסגרת עבודתה העמותה פועלת בשיתוף המגזר העסקי, המגזר הציבורי והמגזר השלישי להנחלת נורמות של אתיקה ושקיפות, ומפיקה דו"חות השוואיתיים על מצב השחיתות בעולם בשיתוף הארגון העולמי.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוקטובר 2013. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *