The Natural Step- צעד קטן

לקיימות, צעד גדול למין האנושי
 

מאת: חן ניר

מנהלת חטיבת סביבה,

ספיר ניהול תהליכים וסביבה בע"מ

 

קיימות – "להשתמש במשאבים על מנת לספק את כל צרכינו בהווה בלי לפגוע במשאבים של הדורות הבאים"*.

בשנת 1989 הוביל קארל הנריק, מדען וד"ר לסרטן, את הקהילה המדעית בשוודיה לנסח תנאי מערכת בסיסיים לקיימות:

  1. בחברה ברת קיימא אין פיזור שיטתי של חומרים שהוצאו מקרום כדור הארץ באטמוספרההאדם משתמש בחומרים שונים ששקעו בתוך מעטפת כדור הארץ ואינו מחזיר אותם למקומם הטבעי (פחם, נפט, מתכות, מינרלים ועוד). בכך הוא גורם לתופעות כגון אפקט החממה, הצטברות של מתכות ברקמות של בעלי חיים שונים בני האדם ועוד.

לפי תנאי זה יש להפסיק לפזר באטמוספרה חומרים שלא אמורים להיות שם. ניתן לעשות זאת ע"י החלפת השימוש בחומרים אלה לטובת חומרים הנמצאים בשפע באטמוספרה, הקטנת השימוש בדלק מאובן, ושימוש יעיל בחומרים ע"י מחזורם.

  1. בחברה ברת קיימא לא מייצרים חומרים חדשים יציבים ובלתי מתכליםיצירה של חומרים חדשים יציבים ובלתי מתכלים בקצב מהיר יותר מאשר הקצב בו הם מתפרקים, גורמת להצטברות חומרים אלה בסביבה. הדוגמאות להשפעת חומרים אלה רבות – אחוז גבוה של תחלואה באזורים הקרובים למקורות זיהום, רשימה הולכת ומתארכת של חומרים מסרטנים ועוד.

לפי תנאי זה יש להפסיק לייצר חומרים חדשים בקצב העולה על קצב פירוקם. לשם כך יש להחליף את החומרים היציבים באחרים הנמצאים באופן טבעי בסביבה או בחומרים מתכלים. יש להשתמש בחומרים ביעילות ולמחזר אותם.

  1. בחברה ברת קיימא שומרים על מערכות אקולוגיותהגידול באוכלוסייה האנושית מביא לניצול הולך וגדל של מערכות אקולוגיות כגון בנייה על שטחים פתוחים, כריתת ובירוא יערות, הרס שטחי מכרות ושימוש בשטחי ים. הרס מערכות אלה גורם למגוון תופעות: שינויי אקלים, הכחדת מינים, פגיעה במקורות מזון ומקורות מים ועוד.

תנאי זה דורש הפסקה של הרס המערכות האקולוגיות ע"י שימוש רק במשאבים ממערכות מנוהלות היטב. ונקיטת משנה זהירות כאשר אנו מעוניינים לשנות מערכות אקולוגיות.

  1. בחברה ברת קיימא מספקים את כל הצרכים האנושיים ברחבי העולםעשרים אחוזים מאוכלוסיות העולם מנצלים כשמונים אחוז מהמשאבים בעולם. על המין האנושי מוטלת המשימה לספק לכל אדם על פני כדור הארץ את התנאים למחייה בצורה שלא תפגע במשאבים של האחרים ולא במשאבי הדורות הבאים.

על מנת לקיים תנאי זה, יש להתחיל מהקרוב, לנהוג בצדק כלפי כל מי שאנחנו משפיעים עליו.

שיטת-   The Natural Step פותחה לאור תנאי המערכת ומטרתה לקדם קיימות בעולם. עקרונות השיטה כוללים בחינה לעומק של התנהלות הארגון לאור תנאי המערכת וביצוע שינוי נרחב המוביל את הארגון לפעול בתוך המסגרת שמגדירים תנאים אלה. השינוי מבוצע ע"י כל העובדים בארגון (ובכך מקדם את תנאי מערכת מספר 4) ומשתמש בחשיבה יצירתית לביצוע השינויים. השאיפה היא לבצע שינוי מתמשך צעד אחר צער המתחיל במשימות המיידיות הקלות להשגה ומתבטא גם באסטרטגיה הארגונית.

סיפורו המרתק של קארל הנריק, פיתוח הרעיון יחד עם הקהילה המדעית בשוודיה, וכיצד התגלגל הרעיון מכלי מדעי לכלי המשמש כיום ארגונים גדולים כמו איקאה ומקדונלדס מפורט בספר:

The Natural Step Story (2002)- Seeding A Quiet Revolution/ Karl- Henrik Robert

*פרוש ע"פי:  http://en.wikipedia.org/wiki/Sustainability

 

מייל לתגובות: chen.nir@sapir-cs.com

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2007. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

עוסק פטור – זה משתלם בכלל?

מאת: צוות אתר זעיר יש לכם חזון עסקי? אתם רוצים להתחיל להרוויח כסף ולהיות עצמאיים? …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *