תן לי ואתן לך רעיונות ללמידה ארגונית

מאת : מיכה שנהב , מנכ"ל מרכז טל טיפוח למצוינות

 

כשתיסע לטיול ספארי בקניה כדי לתור אחר אריות , פילים וחיות פלא אחרות , תופתע לגלות כי לעיתים קרובות הן כלל אינן מחכות לך . שעות וימים של נסיעה מייגעת בג'יפ הספארי עשויות להותיר אותך מאוכזב מכך שכל אשר הצלחת לקלוט במשקפת המשוכללת שלך זה 2 זברות מתרחקות ממך במנוסה .

כמובן שהמדריך והנהג המקומי יעשו הכל כדי לתת לך הרגשה כי ראית את כל מה שאפשר לראות ואף למעלה מזה , אולם אתה – ישראלי שכמוך , תאשים את שניהם , ואפילו את החיות אשר לא טרחו להגיע , בקונספירציה אישית נגדך .

בכנס מסעות שנערך לאחרונה סיפר אחד המדריכים הישראליים כי קבוצת הנהגים איתה הוא מוביל את טיולי הספארי , נוהגת להיפגש מדי לילה , לאחר שהתיירים המותשים הולכים לישון , כדי להחליף חוויות מהיום שעבר (כן , הם גם צוחקים על חשבוננו . . .) ותוך כך מספרים האחד לשני על ריכוזי החיות בהם נתקלו במהלך היום .

מן הסתם , המורווחים העיקריים מהלמידה הארגונית הזו הם התיירים עצמם , אשר למחרת היום מוסעים , אחר כבוד ותפארת , הישר אל נקודת המפגש התורנית של חיות הפלא .

הגדרות של למידה ארגונית נבונה מהוות בסיס חשוב לקיצור תהליכים בתוך הצוות ושיפור מדהים של התוצאה ממנה נהנה , בסופו של דבר , הלקוח .

כי הרי , עם כל הכבוד לך על כך שהמצאת זה עתה את הגלגל  – מישהו המציא אותו כבר קודם . . .

חריג ? – תחקר

הגדר נוהל ברור על פיו , כל אירוע לא שגרתי , חדש או חריג המתרחש בסביבה המקצועית של הצוות , מועלה על הכתב בצורת 'תחקיר' . תחקיר שכזה , יכלול את פרטי האירוע , אופן הטיפול בו והתוצאות בשטח .

את מסמך התחקיר שלח במייל רק אל העובדים אשר עשויים להיתקל במקרה דומה במהלך עבודתם השוטפת . כדאי בהחלט להעלות את האירוע לדיון Case Study באחת מישיבות הצוות הבאות .

חיקוי ולמידה

הצב יעדים אישיים של צפייה של אנשי הצוות אחד בשני . תן להם לייצר למידה מקצועית תוך התבוננות וחיקוי פעולות של עובדים אחרים בצוות .

הרעיון הוא לצוות אותם לצפות באופן סדיר בשיחות מכירה , התמודדות עם התנגדויות של לקוחות וכדומה .

הם יפיקו הרבה מלראות אחרים העוסקים במקצועם . איסוף של טיפים קטנים , רישום של משפטי מפתח טובים והתבוננות בסגנון התמודדות אחר משלהם , יעשו פלאים לביצועים האישיים .

טיפ : היזהר מליפול למלכודת של 'להצמיד' רק את החלשים לצפות בחזקים .

ה NBA ואתה

אחת הסיבות שה NBA היא ליגת הכדורסל הטובה בעולם , היא שהשחקנים לא נמדדים רק על פי מספר הסלים אותם הם קולעים , אלא גם על פי מספר האסיסטים שהעבירו לחבריהם לקבוצה .

חפש ומצא גם אתה את הדרכים לבטא הערכה אמיתית לעובדים אשר יודעים לייצר אסיסטים עבור הצוות . אסיסט טוב של עובד יכול להיות יוזמה יפה שהפגין , רעיון יצירתי שהביא לארגון , סיוע מיוחד שהעניק לאיש צוות אחר ואפילו 'מידע מודיעיני' חשוב שהגיע מהמתחרים .

אקדמיה פנים ארגונית

דרך מצוינת לייצר שיתוף אמיתי של הידע המקצועי הרב שהצטבר אצל אנשי הצוות והארגון , הוא ע"י מתן במה לעובדים אשר מצטיינים בתחומים ספציפיים .

תן להם את האפשרות להעביר הדרכות מקצועיות לשאר אנשי הצוות , בנושאים בהם יש להם יתרון יחסי מובהק על פני אחרים .

'אקדמיה' פנימית מסוג זה תורמת באופן מיידי לזרימה נבונה של מידע חשוב ופרקטי בתוך הצוות ובמקביל מאפשרת לעובדים לגוון את התפקיד שלהם , לחזק את ביטחונם העצמי ולהגביר באופן ניכר את תחושת הלויאליות והאחריות להשגת המטרות הצוותיות .

הידע כבר כאן . . .

אם בשניות אלה ממש אתה עסוק בקריאת מאמר בנושא למידה ארגונית , סימן שהנך משקיע באופן שוטף בטיפוח הידע המקצועי שלך במטרה לקחת רעיונות , טיפים ופתרונות ריאליים למצבים יומיומיים איתם אתה מתמודד .

אל תשמור את הידע הזה לעצמך בלבד .

וודא שמאמר זה ומקבצי ידע חשובים אחרים מגיעים אל כל אנשי הצוות .

בנוסף , הזמן גם אותם לקחת טיפ אחד לפחות מכל מאמר כזה ולבדוק אותו בשטח הלכה למעשה . דון איתם על תוצאות היישום של הטיפים השונים במהלך ישיבות הצוות .

 

'בתחרות מטורפת כזו ,

כדי להימנע מהצורך בשינויים

עלינו לייצר שינויים כל הזמן'

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

יכול לעניין..

למידה מהצלחות ככלי מחולל תוצאות ומנוף לשינוי ארגוני

מאת: יוסי קורן, יועץ ארגוני בכיר, יעדים קונסלטינג חנה יוגב,  מנהלת אשכול פונקציונאלי האגף לשירותי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *