תכונות של מנהל אוטונומי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 256, 2 באפריל 2001

 

מנהל טוב הוא מנהל אשר יודע קודם כל לדעת לנהל את עצמו, וניהול עצמי נכון ייקרא גם "ניהול אוטונומי". אין רף עליון מוגדר וקבוע של אוטונומיה, אלא קיימת שאיפה מתמדת של מנהל להיות יותר ויותר אוטונומי, בהתקדמות שמשמעותה התפתחות וצמיחה אישית. מנהיגות אוטונומית היא מנהיגות של סיכוי, ומנהיגות שבויה היא מנהיגות של דיכוי מסבירה תמר לרום, מנהלת "מכון לרום" לייעוץ ארגוני.

האוטונומיה יכולה לבוא לביטוי בתחומי עבודתו ופעילותו השונים של המנהל בנושאים כגון:

  • ניהול הזמן – המנהל צריך לפנות זמן לפיתוח עצמי וארגוני, לפיתוח חזון ולראיה המערכתית והעתידית של הארגון. זאת, תוך שהוא בוחן: 'בשביל מה אני פה', מהי מטרת הארגון בהעסקתי כמנהל, והאם אמנם אני תמיד ממוקד במטרה זו.
  • לקיחת אחריות  accountability("אחריותיות") – מנהל הוא אוטונומי במידה שבה הוא לוקח אחריות, עד כמה הוא מוכן להיות מחויב לתחום המסוים שעליו הוא מופקד, למטלות, לפעילויות, למשאבים ולאנשים שקשורים למטלות אלה, ועד כמה הוא מוכן לתת על כך דין וחשבון. מנהל כזה גם צריך לבדוק את עצמו לאחור, בצמתים ונקודות שונות, לקיים בקרה עצמית ושקיפות, שגם אחרים יידעו מה הוא עשה, ובסופו של דבר הוא לוקח אחריות על הצלחות וכישלונות כאחד.
  • סמכות – גם אם 'ייקח' המנהל אחריות, הוא לא יהיה אוטונומי אם לא יקבל גם סמכויות במידה החופפת את מידת אחריותו. סמכות היא יכולת המנהל לקבל החלטות לגבי הפעלת משאבים – תקציב, אנשים, רכש וכו', לצורך מימוש תחום אחריותו, לצורך השגת היעדים שבתחום אחריותו. אמנם מנהל יכול לנסות לרכוש לעצמו סמכויות בארגון, אם יהיה אסרטיבי ויעמוד על שלו, אך בדרך-כלל סמכויות ניתנות על-ידי הממונים עליו. אם אין הלימה בין מידת אחריותו ומידת סמכותו, הוא מנהל "שבוי": אינו יכול לממש עצמו, לקבל החלטות וליישמן. "צפוי כי מנהל כזה יחוש עצמו 'פראייר' ומתוסכל, וגם יראה מולו את הממונה עליו כורע תחת עומס קבלת ההחלטות".
  • האצלת סמכויות – מנהל צריך לדעת להאציל סמכויות הן כדי לנהל נכון את עצמו, והן כדי לפתח גם את עובדיו. משמעות המילה 'האצלה', שאולי נשחקה עם הזמן היא: לתת לעובד מרחב החלטה לגבי אנשים ומשאבים. מנהל שמצמיח עובדים אוטונומיים, שנותן גם להם מידת אחריות ומידת סמכות בהלימה, הופך להיות מנהיג, מנהיג מעצב.

לעובדים אוטונומיים יש תחושת סיפוק ומימוש עצמי, רמת מוטיבציה יותר גבוהה, והתפוקות המתקבלות הן ברמה יותר גבוהה. תפוקות טובות יותר אלו מושגות כיוון שעובדים אוטונומיים נמצאים במקום שבו המנהל לא תמיד יכול להימצא, ויודעים תחומים מסוימים בצורה יותר נכונה ממנו, ולכן יכולים לקבל החלטה נכונה יותר. מנהיגות אוטונומית היא מנהיגות של סיכוי לעומת מנהיגות שבויה היא מנהיגות של דיכוי, אומרת לרום.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

2 תגובות

  1. טליה נאמני

    אשמח לקרוא את המאמר בשלמותו בנושא "תכונות של מנהל אוטונומי"

  2. טליה נאמני

    מעוניינת במאמר "תכונות של מנהיג אוטונומי" האם ניתן לשלוח לי ? ומי כתב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *