תכונות של מנהלים בכירים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 242, 17 בינואר 2001

 

יושרה, אופטימיות, פתיחות לשינוי, הליכה בדרך הקשה להשגת משימה, תוך מאמץ, חריצות, נחישות, ויכולת עמידה בלחצים – אלה הן מקצת מכלל התכונות הנדרשות להצלחת מנהל, אומר שוקי שטאובר, מומחה לניהול, מחבר הספר "מטבע לצ'ק פוינט" שיצא לאור בימים אלה, בהוצאת "ידיעות אחרונות".

בספר ראיונות עם מנהלים בכירים ובולטים במשק הישראלי, בהם אלי הורוביץ (טבע), דב לאוטמן (דלתא), דן פרופר (אסם), גיל שוויד (צ'ק פוינט), דני גולדשטיין (פורמולה), זהר זיסאפל (רד בינת), אהוד וליאון רקנאטי (איי. די. בי), אהרון דברת (כלל) ובני גאון. שטאובר רואה את החברה הישראלית כ"תבנית נוף מנכ"לה".

מתוך הראיונות עם המנהלים הבכירים, שוקי שטאובר מציג מספר מאפיינים חשובים למנהלים:

  1. יושר האישי של המנהל – ליושר חשיבות רבה כי האנשים שסובבים את המנהל, שותפים עסקיים, מנהלים ועובדים, יעשו איתו עסקים, ילכו איתו כברת דרך, יהיו לצדו בקשיים, בראש ובראשונה בזכות שמו הטוב. למנהל שהוא אדם הגון, ולא כל מנהל הוא כזה, יש ערך מוסף, 'טוב שם טוב משמן טוב'.
  1. אישיות המנכ"ל – בייחוד אם הוא ותיק ודומיננטי, מקרינה ומשפיעה, לטוב או לרע, על הדרך שבה מתנהלת החברה. המנהל 'פתוח' ולא פורמלי, מסתובב עם חולצה פתוחה וגי'נס, נתקשה למצוא מתחתיו מנהלים 'סגורים' ופורמליים, ויהיה מוזר לראות לצדו סמנכ"ל חנוט יומיום בחליפה ועניבה. הצורה שבה פקידת המודיעין מטפלת בפונים, ניתן לחוש את התרבות הארגונית, ומתוך זה גם את סגנון המנכ"ל.
  1. אין קיצורי דרך – במרבית המקרים הדרך הקשה ולא הקלה, היא הדרך הנכונה. הליכה בדרך קלה, וציפייה למזל יכולה להתבטא במיון וגיוס לא מספיק מעמיקים לאיתור העובד המתאים, קבלת הצעת מחיר בלי עריכת סקר שוק ומחירים יותר מדוקדק. "נכון, הדרך הקשה מצריכה השקעת מאמץ ואנרגיה". להליכה בדרך הקשה נחוצות תכונות כמו נחישות, חריצות, יכולת עמידה בלחצים, והמשמעות היא למעשה ניהול חברה בסביבה דינמית.
  1. מנהל אופטימי -אופטימיות היא תכונה חשובה, למנהל פסימי קשה יותר להניע את העובדים והארגון, ליזום, להעז, ליטול סיכונים.
  1. גיוס עובדים מוכשרים – מנהל שמרגיש בטוח ביכולותיו ובעשייתו, לא חושש להקיף עצמו באנשים טובים. הוא לא 'מתבייש' להיוועץ, להישמע לעצות, ולתגמל ברוחב לב את מי שראוי, בנוסף הוא נהנה בפעילותו מהעוצמות שלהם, ומוזנק קדימה. מנהל שמציב מסביבו אנשים בינוניים, חושש מתחרות, וחש מאוים.
  2. פתיחות לשינויים – פתיחות נחוצה היום גם בתעשייה היותר מסורתית, ולא רק בחברות הסטרט אפ והיי טק. התעשייה המסורתית נדרשת היום להתאים עצמה לקצב השינויים המהיר.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יוני 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *