תוצאות מחקר: שביעות רצון, מחויבות לעבודה ומוטיבציה בקבוצות גיל שונות של גברים ונשים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 138, 1 דצמבר 1998

נשים בנות 30 ויותר, שבעות רצון מעבודתן יותר מגברים בגילים אלה, וגם חשות מחויבות לארגון יותר מגברים, אך המוטיבציה של גברים, בכל הגילים, להשתפר ולהתאמץ בעבודה, גבוהה יותר מזו של נשים. ממצאים אלה, לגבי עובדים רגילים (שלא בתפקידי ניהול) ונוספים התקבלו במחקר שערך ד"ר שמואל סטשבסקי מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן. המחקר בדק השפעת נתונים דמוגרפיים (מין, גיל ורמת השכלה) על גורמים ארגוניים מרכזיים בהתנהגות עובדים: שביעות רצון בעבודה, תחושת מחויבות ארגונית ומוטיבציה להשתפר. במדגם נכללו 340 עובדים, מ-119 ארגונים, ממגוון ענפים בשירותים ובתעשייה, מהמגזר הפרטי והציבורי. המדגם כלל עובדים רגילים (61 אחוזים) ומנהלים (39 אחוזים).

על פי תוצאות המחקר לנשים בגילאי 20-30 רמות שביעות רצון ומחויבות ארגונית נמוכות קצת מאלה של גברים בגילאים אלה. אך בגילאים 30 ויותר, כאמור, שביעות הרצון והמחויבות הארגונית של הנשים עולה על זו של גברים בגילאים אלה.

אצל גברים גילאי ,30-40 רמות שביעות הרצון והמחויבות הארגונית נותרות ברמתן כפי שהיו בגילאים .20-30 להערכת ד"ר סטשבסקי, יתכן ועובדים אלה לא התקדמו במידרג הארגוני, בניגוד לציפיות המקובלות לגבי גברים. נשים לעומת זאת, חשות פחות אכזבה מאי-קידומן, בגלל רמת ציפיות לקידום נמוכה יחסית, ולכן חוות בגילים הגבוהים יותר עליה משמעותית ברמת שביעות הרצון והמחויבות הארגונית.

עם זאת, רמת המוטיבציה של גברים להשתפר ולהתאמץ בעבודה, גבוהה מזו של נשים בכל הגילאים. הסברו המשוער של ד"ר סטשבסקי לשוני זה במוטיבציה (המסתמך על מחקרים רבים בעולם), הינו החשיבות הרבה יותר של העבודה אצל גברים ביחס לנשים, אולי מכיוון שלאישה יש תפקידים חברתיים נוספים על אלה של הגבר.

ממצאים נוספים של המחקר : לא נמצאה השפעה מובהקת של רמת ההשכלה על שביעות הרצון, המחויבות לעבודה והמוטיבציה. כמו-כן קיימת השפעה רבה לרמה ההיררכית: ככל שהעובד הוא ברמה היררכית גבוהה יותר, כן גוברות מידות שביעות הרצון, המחויבות והמוטיבציה שלו.

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ערך העבודה בחברה ישראלית

הרחבה לכתבת משאבים 11 במרץ 2000 העבודה היא עדיין ערך מרכזי בחברה הישראלית, אומר פרופ' …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *