שימוש בביופידבק להפחתת לחצים

הרחבה לכתבת משאבים, 27 בפברואר 2000

 

עובדי היי טק שרויים בלחצים בלתי פוסקים בעבודתם, אך כנראה נוטים פחות מאחרים להאמין ביעילותן של התערבויות פסיכולוגיות, כולל אלה האמורות לסייע לעובד להתמודד עם מתח, לחצים וכדומה. ד"ר ארנון רולניק, פסיכולוג קליני המתמחה בטיפול פסיכולוגי בשילוב כלים טכנולוגיים, סובר כי השימוש בכלים אלה, הקרובים במהותם ובאמצעי ההמחשה שלהם לעולם התוכן של אנשי ההיי טק, מגביר את פתיחותם ומוכנותם לקבלת התערבות פסיכולוגית.

ד"ר רולניק מיישם בארגונים טיפולים לשיפור יכולת ההתמודדות של עובדים ומנהלים עם מצבי לחץ ואי ודאות, בשיטת ביופידבק (משוב ביולוגי) ממוחשבת. חיישנים המוצמדים לגופו של אדם מודדים מערכות פיזיולוגיות המעידות על מצבו הרגשי והנפשי של האיש, כמו רמת קצב הלב, מתח השרירים, מידת ההזעה ועוד. העובד רואה על צג המחשב שממולו את מדדי המערכות השונות, ואמור לאזן את ערכיהם באמצעות שילוב של טכניקות לוויסות עצמי, גופניות ונפשיות.

הפרת האיזון במערכות אלה, מציין ד"ר רולניק, הנגרמת לעתים קרובות בשל מתח ולחצים, מפחיתה את יכולת הריכוז, פוגמת בתפקוד, מגבירה היעדרויות ממקום העבודה ועוד. הטיפול יכול להיות באופן אישי, "אך החידוש שלנו הוא ביופידבק קבוצתי".

בשלב ראשון של טיפול קבוצתי, נערכת מדידה של המדדים הפיזיולוגיים של כל עובד באופן אישי במחלקות השונות בארגון, וכן נבדקת היכולת לוויסות עצמי. הטיפול ניתן, בעדיפות ראשונה, במחלקות שבהן יכולת השליטה העצמית נמוכה יותר.

בשלב הבא מזוהים, בשיחה בין העובדים והפסיכולוג, מקורות ומוקדי הלחץ. אך הם מזוהים גם בתהליך ביופידבק משותף. כלומר, כל משתתף מחובר למחשב שממולו, וכל חברי הקבוצה מחוברים למכשיר ביופידבק אחד, המודד את ערכיהן של כמה מדדים פיזיולוגיים, למשל רמת המוליכות החשמלית של העור, במשותף לכל חברי הקבוצה. כל משתתף אמור להשפיע ו'לתרום' את חלקו לאיזונה של כל מערכת פיזיולוגית "משותפת".

 

נלמדות טכניקות קוגניטיביות (חשיבתיות) וגופניות, וכן מדיטציה, לוויסות עצמי ורגיעה, וכל משתתף יכול לבחור לעצמו את הטכניקה היותר אפקטיבית לו. התפעול המשותף, תוך שיחות על גורמי מתח ולחץ, מאפשר להשפיע באינטראקציה קבוצתית על המדדים הפיזיולוגיים. כדי לשפר את יכולת השליטה על המדדים, נערכות הדמיות (סימולציות) של סיטואציות ארגוניות, שבהן לעתים קרובות רב הלחץ, כמו ישיבת מועצת מנהלים. האירועים מוקלטים, ויכולים לשמש לתרגול עצמי.

כמו כן, עובד יכול להתאמן ולתרגל לבדו, בבית או בעבודה, מול המחשב שהוזן בתוכנת הביופידבק, לשלוח את התוצאות באינטרנט לפסיכולוג, ולקבל משוב, דבר המגביר את נכונותו להתאמן מעת לעת. השיטה מיושמת כעת בכמה ארגונים, והביאה לשיפור ביכולות העובדים לקבל החלטות, ולקבוע סדרי עדיפויות במצבי אי ודאות ודחיפות. כמו כן מדווחים העובדים על שיפור בהרגשתם הכללית, בעבודה ובחיי המשפחה. שיטה זו, אומר ד"ר רולניק, מאפשרת לרתום את הטכנולוגיה לשיפור היכולות הרגשיות והאנושיות.

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

רוחניות וארגונים: הגדרה מפתיעה לארגוני העתיד, חובת המשימה שלהם, רציונאליות חדשה ומנהיגות קיבוצית

   מאת: ד"ר ברכה קליין תאיר, אהיה – מרכז להתפתחות אוניברסלית   מנהיגי ארגונים אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *