שביל ישראל – אתיקה בארגונים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 207, 11 אפריל 2000

"שבי"ל ישראל", הסניף הישראלי של הארגון "שקיפות בינלאומית" ( TI) יעניק בראשונה את "מגן השקיפות" לארגונים או לעובדים בארגון, שפעלו ותרמו בצורה משמעותית, בחמש השנים האחרונות, לקידום האתיקה בארגונם.

הארגון הבינלאומי נאבק, באופן וולונטרי, בשחיתות בארגונים ממלכתיים, ציבוריים ועסקיים בעשרות מדינות, ובעסקאות והתקשרויות בין ארגונים ממדינות שונות. המאבק מתקיים על-ידי יצירת קואליציה גלובלית המקדמת פיתוחם ויישומם של קודים ותכניות לאתיקה ולניהול תקין בארגונים. הסניף הישראלי הוקם לפני כשנתיים ביוזמת פרופ' דב יזרעאלי מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב.

ד"ר לאה שילה, מרצה לאתיקה במכללה לישראל ובאוניברסיטת תל-אביב, הפעילה בשבי"ל, מסרה כי הפרס לא יהיה כספי או חומרי אחר, אלא "מתן הד ציבורי לפעלו של ארגון המראה כי השקיפות היא אצלו דרך חיים". צוות השופטים שיכלול אנשי ציבור שבראשם פרופ' אסא כשר, יעניק את הפרסים בטקס שייערך ב- 18 במאי.

"אין עושים די בארץ כדי להיאבק בשחיתות, ובאמצעות הפרס אנחנו רוצים לציין את הארגונים ששמים דגש בתחום זה, ולהרחיב את המודעות הציבורית. ארגונים לא רק שאינם נאבקים די בשחיתות", אומרת ד"ר שילה, "אלא שהיו לא מעט מקרים שבהם עובדים חשפו שחיתות, ומצאו עצמם בסוף מחוץ לארגון, כלומר פוטרו או שגרמו להם לרצות להתפטר".

שבי"ל ישראל תתחיל בקרוב להנחות וללוות ארגונים המעונינים ביישום והטמעת הקוד האתי שלהם בקרב עובדיהם. "ארגונים רבים מגבשים קוד אתי, אך קוד כזה לכשעצמו אינו מועיל, והוא בדרך כלל 'מעלה אבק', אם אינו כולל תכנית אופרטיבית. לא די בזה שעובד יידע מה מותר ומה אסור לו לעשות, אלא הוא צריך גם להבין מדוע מותר ומדוע אסור, ולעבוד ולתפקד ב'יומיום' בהתאם לקוד האתי".

ארגון יכול להגיע להישגים בתחום האתיקה שגיבש לעצמו, אומרת ד"ר שילה, רק אם ההנהלה מחויבת לכללים, ונוהגת בהתאם להם, כי אתיקה לא תצמח מלמטה.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *