פיתוח צוותים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 267, 3 ביולי 2001

"איש מאתנו אינו חכם כמו כולנו יחדיו", מצטט יורם (יורי) גלי, מנהל "- CREATEAMS פיתוח מנהיגות צוותית" את המוטו של אחד מספריו של וורן בניס, "גורו" בתחום המנהיגות.

היום, אומר גלי, לא רק שהתבססה ההכרה בחשיבותם ותועלתם של צוותים לפעילות הארגון ולהשגת יעדים, וכן ההכרה בחשיבות יכולתו של פרט לעבוד בצוות, אלא שמוקמים היום מנגנונים צוותיים, חוצי ארגון, ואף מתגבשים צוותי חשיבה בארגון, בדומה לקהילות ידע".

מתי מקימים צוותים?

  • פיתרון בעיות – ביצוע משימות או מטלות מסוימות, או לפתרון בעיה ספציפית. צוותים הם אפקטיביים, למשל, בגישת TQM(ניהול איכות כוללת), מתמקדת בשלושה צירים מרכזיים: איכות (במינימום פגמים), עלות מינימלית מינימום זמן. מטלה של מנגנון צוותי יכולה להיות, לדוגמה, קיצור תהליך יצור או תהליך שירות למחצית מזמנו הנוכחי.
  • צוותים אד-הוק – קיצור זמן התהליך יכול להתקבל מפעולה בממדים שונים, כגון החלפת טכנולוגיות, בנייה אחרת של אבני הדרך בתהליך וכדומה. בדרך כלל מנגנון כזה יכול להצליח יותר במשימתו אם אנשיו נמנים על יחידות שונות בארגון, או שהם משתייכים לתחומי ידע שונים וניחנים במיומנויות שונות שאדם אחד בעצמו לא ניחן בכולן, וכך ניתן לפעול בצורה מיטבית ולהגיע לתוצאה המצופה. מנגנון צוותי יכול גם להתגבש לצורך משימת רווחה, כמו תכנון טיול לעובדים. המנגנון מפורק עם השלמת משימתו.
  • תרבות צוותית – פיתוח תרבות זו לא תמנע ואף תעודד ותתמוך בגיבוש צוותים שמורכבים מאנשים הבאים ממחלקות שונות בארגון."כדי לקצר תהליך ארגוני, בדרך כלל יש צורך בצוות שמורכב מאיש ייצור, איש הנדסה, איש פיתוח, איש שירות וכו', ומנהלים חייבים להיות פתוחים לגישה זו, ולהתיר לאנשיהם להשתלב בצוותים כאלה.
  • ניהול ידע – בשנים האחרונות התפתח בעולם העבודה תחום "ניהול ידע", שהחליף את "ניהול המידע" (ובעתיד יתפתח "ניהול בינה", מציין גלי). בניהול ידע כרוכה היווצרותן והתפתחותן של קהילות ידע בתחומים רבים וספציפיים, הן באינטרנט, והן בתוך ארגונים, בדרך כלל בגדולים יותר. הולכים ומתפתחים היום בארגונים צוותים שדומים בתצורתם לקהילות ידע. בקהילת ידע ההשתתפות וולונטרית, ספוראדית, לפי רצונו של הפרט. בצוות שפועל בדומה לקהילת ידע, יהיו חבריו אנשים מסוימים שקובצו לצוות בהחלטה ארגונית. הוא דומה לקהילת ידע בזה שהוא אמור לפתח ידע חדש בנושא מסוים, בסוגיה מסוימת, ולהפיק תוצר, כמו רעיון, המלצה או כיוון פעולה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *