פיתוח מנהלים בקיבוצים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 236, 3 בדצמבר 2000

 

בתנועה הקיבוצית מתרחב כיום הצורך בפיתוח מנהלים והטמעת תרבות ניהול, שתאפשר למנהלים בדרגים שונים, במפעלים או במסגרות אחרות, חברתיות, חינוכיות ועוד, לשפר ולייעל את התפקוד הארגוני והכלכלי, ולמשימה זו נרתם המכון לייעוץ ארגוני של התק"ם.

ענת רוזנבלט, הממונה במכון על הדרכה בארגונים, מתמחה בהנחיית והדרכת "קבוצות עמיתים למנהלים". כלומר, בקבוצה משתתפים מנהלים מתחום אחד (תעשיה או חינוך וכד') או מתפקיד מסוים בקיבוצים שונים (למשל מרכזי משק, מזכירי קיבוץ וכו'), וכן גם תכנית לפיתוח מנהלים ב"בית", כלומר מנהלים מכל היחידות שבקיבוץ אחד – מהמפעל, החנות, המרפאה, המוסדות החינוכיים וכו'.

שם השיטה בפיתוח מנהלים אצלנו, אומרת רוזנבלט, הוא "למידה תוך עשייה" או "הדרכה פורצת דרך". כלומר, הדרכה שיש בה דיאלוג מתמיד בין ה'שטח' לכיתה, וזאת בשתי דרכים:

  1. "אימונים להצלחה" – המנהל לומד בכיתה מושגים ניהוליים, למשל "משוב" או "ניהול ישיבה", מיישמם במקום העבודה שלו, ובמפגש הכיתתי הבא מדווח לעמיתיו, מקבל מהם ומהמנחה משוב, ומשפר ביצועים, פעם אחר פעם.

 

  1. "פרוייקט אישי"– הקבוצה (המונה בדרך כלל 18 משתתפים) מתחלקת לחוליות, בכל חוליה שלושה אנשים. במסגרת החוליה, מזהים וממפים את הפרדיגמות הארגוניות והפרדיגמות הניהוליות של כל משתתף, וכך תורמים ליכולתו של כל אחד לזהות את הקשיים והבעיות שלו, ואף של עמיתיו, ומתרגמים את הקשיים לשאלות עבודה ופרוייקטים יישומיים.

למשל, מנהל מחלקה, שבמקום להאציל סמכויות למנהלי משמרת, עוקף אותם, ועובד ישירות מול עובדים מן השורה. מנהלי המשמרת מתוסכלים מעקיפתם, העובדים חושבים שהוא 'מתערב להם בחיים', והמנהל 'נופל מהרגליים' מרוב עייפות. הפרוייקט, במקרה זה, עשוי להיות "בניית התפקיד של אחראי משמרת". פרוייקט אחר יכול להיות בניית צוות עבודה חדש או גיבוש צוות קיים, שיפור היבטים ניהוליים חלשים, כמו ניהול זמן או בניית תכנית.

 

כל משתתף מקדם את נושא הפרוייקט במקום עבודתו, תוך משוב עם עמיתיו לחוליה. "כך הם חווים ומתנסים בהתחלתו של פרוייקט, היתקעות, פריצת דרך, והשלמת הפרוייקט". אגב, לא תמיד מנהל מבין או מודע לבעיה כלשהי שלו, והדינמיקה הקבוצתית בחוליה יכולה לחשוף זאת.

 

הדינמיקה הקבוצתית, אומרת רוזנבלט, משמשת גם לשיפור כישורים בין-אישיים, בעיקר בתחום המנהיגות, שמאפשרים למנהלים להתמודד לא רק עם משימות, אלא גם ביחסים שבמסגרת העבודה. הטמעת תרבות ניהול נכונה יותר לזמננו, חיונית בשל מגמת הביזור העסקי הקיימת היום בקיבוצים. אמנם על כל ענף ומפעל חוסה המטריה הכוללת, וזה יתרון הגודל של קיבוץ, אבל המגמה היא שכל ענף ומפעל יישא את עצמו מבחינה כלכלית. ה'סוד' בנושא הזה הוא באנשים, ואם אתה מצליח לשמר צוות קבוע ומקצועי ברמה גבוהה, אתה מגביר מאד את סיכויי ההצלחה. בשמונה השנים האחרונות הופעלו על-ידי המכון לייעוץ ארגוני של התק"מ יותר מ- 50 קורסים לפיתוח מנהלים, וכאמור, לא רק בקיבוצים, אלא גם לארגונים, ובהן חברות היי טק, בשוק הפרטי והציבורי.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

אתר הקיבוצים

מתוך: /http://www.kba.org.il

משקי

מתוך: http://www.mishkei.org.il/

 


מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *