"עולם תעשייתי שש בבוקר"…

 

.

 

המהפכה התעשייתית

החדשה על פי

William McDonough   

 

מאת: חן בנור-ניר

 

 

 

 

 

 

"אם היו מציעים לכם מכשיר שעשוי מארבעת אלפים חומרים רעילים ומתכות כבדות והוא עלול להתפוצץ – האם הייתם מעמידים אותו מול העניים של הילדים שלכם ומעודדים אותם לשחק איתו? ובכן, זה בדיוק מה שאתם עושים כשאתם צופים בטלביזיה"…..

זאת מספר לנו וויליאם מקדונאו, ארכיטקט ומעצב אמריקאי המטיף למהפכה תעשייתית חדשה; "..עלינו להפסיק לראות בטבע אויב שיש לאלפו בשביל המין האנושי. במקום, אנחנו צריכים ללמוד מהטבע ולהעתיק את אופן פעולתו"… את עקרונות השינוי למהפכה פרטו מקדונאו ושותפיו במסמך שנקרא "עקרונות הנובר– תכנון לקיימות" הנמצא באתר הבית שלו.

אחד העקרונות המרכזיים הוא ביטול המושג אשפה. בטבע אין אשפה- הפסולת של האחד היא חומר הגלם של האחר. כדי שהמין האנושי יוכל לאמץ עיקרון זה עליו לשנות את התנהלותו בשתי דרכים: הראשונה ייצור מוצרים מחומרים שאינם רעילים ומתכלים והשנייה במקום לשווק מוצרים לתת שרות.

והנה שתי דוגמאות לפרויקטים שהוביל מקדונאו ברוח זו:

  1. מפעל לייצור בדים בשוויץ, שהרשויות איימו עליו בסגירה בגלל זיהום מים; בתהליך הייצור של הבדים השתמש המפעל ב-1600 חומרים שונים. בבדיקת ההשפעות שיש לחומרים הללו על הגוף האנושי כגון, רעילות, גרימת סרטן, הצטברות וכדומה, התגלה כי מבין כל החומרים רק 16 בטוחים לשימוש. בעקבות ממצא זה, עיצבו מקדונאו ושותפיו עבור המפעל בדים המכילים רק את 16 החומרים הבטוחים לשימוש. הפקחים שהגיעו לבחון את שפכי המפעל חשבו שהמכשירים שלהם התקלקלו מכיוון שלא מצאו זיהום כלשהו בשפכי המפעל. הסיבה שהמכשירים לא עבדו הייתה כי פשוט לא היו שם חומרים רעילים!
  2. נייקי, המושמצת ומנצלת העובדים, עובדת יחד עם מקדונאו על תכנון נעליים, שאפשר יהיה למחזר את כל חלקיהן. כלומר, בתור צרכנים נוכל "לשדרג" את נעלי ההתעמלות; להחזיר את הישנות ולקבל חדשות במחיר מוזל. מה תרוויח נייקי? לקוחות שימשיכו לשדרג אצלה נעליים לאורך שנים. היא עברה מלהיות יצרנית של נעליים לספקית של שירות – הנעלה.

במהפכה התעשייתית הקודמת המציאו במפעל של פורד את פס הייצור. היום המפעל, שמנוהל ע"י הנכד של פורד, שואף להוביל את המהפכה התעשייתית החדשה. הם שכרו את שרותיו של ווילאם מקדונאו לתכנן עבורם את המפעל הותיק בנהר רוז' מחדש. לפי התכנון המפעל הוותיק ישנה את פניו ואת מהותו. במפעל יישמו טכנולוגיות למחזור רכבים. הקמפוס של המפעל מתוכנן בצורה המשתלבת בטבע ומטרתו להשיב לאזור את המראה הטבעי ולנקות את מה שהצטבר שם במאה האחרונה. כך מקווים מקדונאו, שותפיו ולקוחותיו להוביל מהפכה תעשייתית חדשה,  שתשנה את אופן התנהלותו של המין האנושי.

 

קישורים רלבנטים:

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוקטובר 2008. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *