ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » עובדת בהריון בעת ראיון עבודה

עובדת בהריון בעת ראיון עבודה

 

מאת: רחל שחר, עו"ד

 

בית הדין לעבודה קובע כי עובדת בהריון אינה חייבת לספר על היותה בהריון בזמן ראיון עבודה.

התובעת, ביגאווי גלית (להלן: "התובעת") עבדה אצל הנתבעת, חברה העוסקת בייצור והספקה של מערכות אלקטרואופטיות ומכניות לתעשיות ביטחוניות, במשך 5 ימים במהלך חודש מרץ שלאחריהם פוטרה מעבודתה ועל רקע זה הגישה תביעה כנגד הנתבעים לפיצויים, בטענה כי פוטרה, שלא כדין, על רקע הריונה.

הפיצויים בסך 241,466 ש"ח אותם תבעה התובעת כוללים: פיצוי בגין הפסד השתכרות בגין אובדן הכנסה, פיצוי בגין הפסד דמי לידה בתקופת חופשת הלידה, פיצוי בגין הפסד בגין 45 ימי עבודה + 30 ימי הודעה מוקדמת לאחר תום חופשת הלידה, פיצוי בגין עוגמת נפש, כאב וסבל, אובדן הזדמנויות, אובדן קידום מקצועי, ציפיה והסתמכות, פיצויים סטטוטוריים ללא הוכחת נזק וכן פיצויי פיטורין.

החברה הנתבעת טענה, כי לתובעת לא היו כישורים וידע למלא את התפקיד כנדרש. לחילופין, נטען, כי גם אם היתה התובעת מתקבלת לעבודה היא היתה מתקבלת לתקופת ניסיון של 6 חודשים.

הנתבעים הוסיפו וטענו, כי המדובר בסביבת עבודה מסוכנת בה התובעת היתה נחשפת לחומרים מסוכנים ורעילים ועל כן מחובת המנהל היתה לשאול את התובעת בדבר הריונה.

התובעת העידה בתצהירה, כי הגיעה לראיון עבודה אליו הוזמנה בעקבות קורות חיים ששלחה, וזאת במסגרת חיפושה אחר עבודה. בראיון נשאלה התובעת שאלות אודות ניסיונה המקצועי וכישוריה, והוסבר לה אופי התפקיד ודרישותיו.

התפקיד המוצע אצל הנתבעת היה תפקיד של אשת תכנון פיקוח ייצור, תפקיד לגביו העידה התובעת כי ביצעה בעברהּ. אלא שלאחר הראיון נודע למעסיק דבר הריונה של העובדת, והוא בחר לפטר אותה 5 ימים לאחר שהחלה בעבודתה.

בעקבות הפיטורין פנתה התובעת לקבלת יעוץ משפטי. עורכות דינה פנו ב- 15.9.03 במכתב הן למנכ"ל  החברה והן למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, לצורך הגשת תלונה בגין פיטוריה עקב הריונה.

בית המשפט קבע כי בעניין הנדון לא חלות על התובעת הוראות סעיף 9 לחוק עבודת נשים מאחר והתובעת עבדה 5 ימים בלבד אצל הנתבעת, ובנסיבות אלה לא נדרשה הנתבעת לקבלת היתר משר העבודה לצורך פיטורי התובעת.

יחד עם זאת, חלות בענייננו הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, תשמ"ח-1988.

 

סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות זו לשונו:

 

"(א) לא יפלה מעביד בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם השקפתם או מפלגתם או משך שירות המילואים, כמשמעותו בחוק שירות בטחון (נוסח משולב) התשמ"ו-1986, הצפוי להם, בכל אחד מאלה;

(1) קבלת לעבודה;

(2)…

(3)…

(4)…

(5) פיטורים או פיצוי פיטורים;

…..

(ג) אין רואים הפליה לפי סעיף זה כאשר היא מתחייבת מאפיים או ממהותם של התפקיד או המשרה."

 

 

 

לאור זאת, פסק בית המשפט פיצויים בשיעור שתי משכורות לתובעת, בסך של 12,000 ₪ ובצירוף פיצוי על נזק שאינו נזק ממוני, הן מכח הוראות סעיף 10 (א) (1) לחוק שוויון הזדמנויות, הן בשל חוסר תום לב בפיטורי התובעת והן בשל עוגמת הנפש שנגרמה לתובעת במועד פיטוריה ובגין ההנמקה לפיטוריה כפי שנמסרה לה, וזאת בסך של 25,000 ₪.

 

 

 

*** המאמר הינו בבחינת מידע משפטי כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ***

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *