עובדי קבלן וחברות תוכנה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 261, 16 במאי 2001

 

בעשור השנים האחרון התקבלו בכנסת חוקים המגבילים חברות כוח אדם, כמו התיקונים לחוק שירות התעסוקה, ובעוד תשעה חודשים יוחל תיקון לחוק חברות כוח אדם. התיקון לחוק יקבע ש"עובד קבלן" שמוצב במקום עבודה אחד יותר מתשעה חודשים, ייחשב כעובד החברה שבה הוא מועסק בפועל. למרות שמבחינת יחסי עובד-מעביד חברות התוכנה הן כמו חברות כוח אדם, ולא חלים עליהם התנאים המגבילים של החוק, מדגיש יועץ הניהול שוקי שטאובר.

חברות ממשלתיות וחברות מהמגזר הציבורי, לא רשאיות, על פי חוק, לשכור שירותיהן של חברות כוח אדם שאין אצלן הסכם קיבוצי. לעומת זאת, ברוב חברות התוכנה, אין הסכם קיבוצי, אבל עובדיהן מוצבים בחברות ממשלתיות וציבוריות.

במה שונה איש תוכנה שמועסק במשרד ממשלתי כלשהו, ממזכירה שמועסקת באותו משרד? אין הבדל. גם הוא וגם היא מנוהלים ומקבלים הוראות מהמנהל במקום העבודה.

בעוד תשעה חודשים, עם החלת התיקון לחוק, האפליה בין חברות כוח אדם לחברות התוכנה תובלט עוד יותר: עובדי חברות כוח אדם יוכלו להסתפח לחברה שבה עבדו בפועל, ואילו חברות תוכנה ימשיכו לשמש כמעסיק של עובדיהן, ללא הגבלת זמן.

 

עו"ד גדעון הולין, מומחה בתחום דיני ויחסי עבודה, מביע דעתו:

"זו שאלה לא פשוטה שיש לגביה דעות לכאן ולכאן. העובדים בחברות התוכנה נהנים משכר ותנאים נלווים טובים מאד, ולא על עובדים שכמותם החוק היה מיועד לחול, אלא הוא בא למנוע ניצול לרעה של עובדים חלשים יותר.

"החוק מגדיר מיהו קבלן כוח אדם, ובציטוט חופשי – מי שמעמיד את עובדיו לשימוש זולתו, שמעסיקם בפועל. יכול להיות שמבחינה פורמלית, מבחינת הלשון, החוק יכול היה לחול גם על חברות תוכנה, שחלק מעובדיהן מוצב במקומות עבודה אחרים. אבל מבחינת מטרת החוק, שנועד להיטיב עם חלשים, די ברור שהחוק לא היה מיועד לחול על חברות התוכנה.

"בנוסף, בעוד שקבלן כוח אדם בדרך כלל שולח את עובדיו למעסיק בפועל ובזה מסתיים תפקידו, חברות התוכנה בדרך ככל מקיימות לעובדיהן הכשרה הולכת ונמשכת, תוך שהן נושאות באיזו אחריות לתוצאה. מדובר במערכת יחסים שונה, במידה זו או אחרת, מזו הקיימת בין חברת כוח אדם לעובדיה".

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

A Leading Role for HR in Alternative Staffing

 מתוך:http://www.shrm.org/

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

הקשר בין אחשוורוש, אסתר ומיקור חוץ בעת העתיקה

  מאת: יובל ניר *     המלך הפרסי כסרכסס ישב על כס זהב על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *