עבודה מהבית

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 214, 5 יוני 2000

 

שיטת העבודה מהבית לא התרחבה בקצב ובהיקף שנחזו בתחילת התפתחות התופעה, בשל גורמים תרבותיים ופסיכולוגיים, אומרת ד"ר טל סימונס מהחוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל-אביב. בארה"ב, בתקופת משבר האנרגיה הגדול, בסוף שנות השבעים ותחילת השמונים, היו מי שציפו כי בשנת  2000 יותר משליש מהעובדים בארה"ב יעבדו מביתם. כיום, לא יותר מעשרה אחוזים עובדים בשיטה זו. אין נתונים מסודרים על היקף התופעה בארץ, אך גם בישראל היא לא התפתחה בקצב מואץ.

קיימת יכולת טכנולוגית לעבודה מהבית, ויתרונות השיטה תקפים, "אך אנשים מראש פוסלים את האפשרות לעבוד מהבית, או ישנם המנסים, ואחר כך מפסיקים לחלוטין או מצמצמים את מספר הימים". אנשים לא רואים במקום העבודה רק מקור פרנסה, אומרת ד"ר סימונס, אלא הם מחפשים בו גם קשר ומגע חברתי, ומחקרים אמנם מראים כי אם טובה האינטראקציה בין חברים לעבודה, גדל הסיפוק ממקום העבודה, ואם אינה טובה, היא מעלה מחשבות על עזיבת מקום העבודה.

עובדים חוששים שקידומם המקצועי ייפגע אם יעבדו מביתם, בבחינת "רחוק מהעין רחוק מהלב": אם הממונה לא ממש רואה כמה אתה עובד קשה ומתאמץ, הוא יעריך פחות את ביצועיך. מצד שני, נדמה למנהלים כי רק אם הם רואים את הכפיפים, הם שולטים בפעילות העובדים, בזמנם ובתהליך העבודה, וכך ניהולם יעיל יותר.

נדרש סוויצ' במחשבתם של מנהלים וכפיפים כאחד, כי שתי תפיסות אלה לא בהכרח נכונות. אמנם, מגע עין בין ממונה לכפיפים יכול למנוע 'התפרפרות', אבל 'בגדול', אם אנשים יוערכו אך ורק על-פי ביצועיהם, וכך הם אכן בדרך-כלל מוערכים, יתבטלו שני דפוסי חשיבה אלה.  סיבה נוספת שמנעה התרחבות מואצת של שיטת העבודה מהבית, היא השפעתה על צמצום האפשרות לקבוע מפגשים וישיבות בהשתתפות כל חברי צוות העבודה (או חברי יחידה ארגונית גדולה יותר), כי במרבית הזמן לא כל העובדים שוהים במקום העבודה. בארגונים שבתחום ההיי טק במיוחד, ישנן שתי מגמות סותרות: קיימת יכולת טכנולוגית משוכללת ומגוונת המאפשרת עבודה מהבית, אך דווקא בהיי טק מבוססת העבודה באופן מסיבי על עבודת צוותים ועל אינטראקציה בין עובדים.

תהליך יישום השיטה צריך להיות איטי, בהדרגה, בסדרי גודל קטנים בתחילה מבחינת מספר עובדי הארגון ומספר ימי השהייה בבית, ובהתחשבות בסוג העבודה. כמו כן, בדיקת התאמתו של כל עובד מבחינת אופי עבודתו, ובעיקר מבחינת גורמי אישיות, כמו מוטיבציה ומשמעת פנימית. "עם זאת, ככל שבחברה הכללית גובר הניכור, ירצו אנשים לראות במקום העבודה מקור פיצוי לבדידות".

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

 Work from home

מתוך: http://www.ivillage.com/

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

רוצה שהחברה שלך תגדל? פטר את המנהלים שלך!

    מאת: עפרי קדוש *     עובדים רבים מידי עובדים בשביל הבוס שלהם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *