סגנון ניהול נשי – האמנם?

מאת: טליה בנימיני – המכון לפסיכולוגיה תעסוקתית

 

הדיון על נשים בעמדות ניהול ראשיתו בשנות השבעים. בספרות של התקופה נטען כי נשים חסרות את תכונות האישיות והכישורים הנדרשים לניהול יעיל. שינויים במעמד האשה בעשורים האחרונים מתרחשים בד בבד עם שינויים בתפיסת הניהול האפקטיבי.  עם זאת, עד היום הדימוי של מנהיג בתפיסת הציבור הוא: "חזק, רציונאלי, עצמאי, תוקפני ותחרותי". התכונות ה"נשיות" נתפסות כמכשול לניהול טוב.

לעומת זאת, מחקרים, מבדקים במכוני המיון ומנגנוני הערכת עובדים פנים- ארגוניים, מצביעים לעיתים קרובות על כך שנשים מסוגלות למלא תפקידי מנהיגות באופן אפקטיבי לא פחות מגברים.  יש שיטענו – באופן אפקטיבי יותר.

האם זה מצביע על קיומו של סגנון ניהול "נשי" המובחן מזה הגברי?

קיימת טענה כי ה "דור הראשון" של מנהלות בכירות, אשר ניפצו את "תקרת הזכוכית", נאלצו לאמץ דפוסי ניהול “גבריים” (על גולדה מאיר אמרו שהיתה הגבר היחיד בממשלה…). הדורות הבאים מפגינים סגנון ניהול "נשי" יותר. חוקרים שניסו לאפיין את סגנון הניהול ה"נשי" , בהשוואה ל”גברי”, תארו אותו כסגנון רגוע , ידידותי ומשתף יותר.

נשים נוטות לייחס חשיבות רבה ליחסים בינאישיים ולהאצלת סמכויות. חוקרים מסוימים אף טוענים כי נשים  עומדות טוב יותר בלחצים ומנהלות טוב יותר את סדרי העדיפויות. הם מתארים אותן כמעשיות יותר, ענייניות ודורשות יותר מעצמן ומאחרים.

חוקרים מציינים כי סגנון הניהול ה"נשי" מושתת על  "אינטראקציה וטרנספורמציה", בניגוד לסגנון ה”גברי” המושתת על "פיקוד ופיקוח". נשים רותמות את הכפופים להן אל המשימה בכוח אישיותן, ע"י שיתוף בכוח ובמידע .קבלת ההחלטות נעשית מתוך ראיה של עבודת צוות והיזונים חוזרים מהשטח.  על פי תפיסתן עובד מתפקד טוב יותר ככל שהוא מתומרץ ומרגיש מוערך יותר.  בעוד דרך הפעולה הגברית חותרת לניצחון ומשיגה יעדים מוגדרים: "ניהול לפי תוצאות", לנשים, הנוטות לפעול בשיטת ה"ניהול האנושי", קל יותר בתנאי אי ודאות. נשים נכונות יותר לבחון בסבלנות את ההתרחשויות ולפעול בהתאם לניצול ההזדמנויות. ארגונים עשויים לשאוב תועלת רבה מסגנון ניהול כזה דווקא בתקופות משבר או שינוי ארגוני מרחיק לכת (נראה כי היתה זו אחת הטקטיקות של חברת תנובה בהתמודדותה עם משבר הסיליקון בחלב, לאחריו בוצעו שינויים פרסונליים והושמו נשים בעמדות ניהול בכירות).

מהפיכת העשורים האחרונים בעולם הניהול הוציאה את גורם הכוח מהאופנה. את סביבת הפיקוד והשררה מחליפה מנהיגות דמוקרטית , משתפת ויוצרת ערכים. המנהל החדש משרה חזון ומפזר השפעה, קובע אסטרטגיה וסוחף את הצוות אחריו.

בעוד התפיסות הרווחות בציבור על גברים מנהלים לעומת נשים מנהלות הן עדיין סטריאוטיפיות, מחקרים ארגוניים חדשים דווקא מצביעים על כך שברמה התפקודית  לא קיים הבדל מובהק בין סגנונות הניהול של גברים ושל נשים.  למעשה, המנהל החדש, ההולך ומתעצב בדורינו, הוא יציר כלאיים הצריך לסגל  לעצמו לא מעט תכונות שנחשבו באופן מסורתי "נשיות" ,בצד תכונות "גבריות".

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" נובמבר 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *