נתוני סקר בארה"ב בנושא אתיקה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 236, 3 בדצמבר 2000

סקר מקיף שערך ה"מרכז למשאבי אתיקה" (ERC) בארה"ב, כלל אוכלוסייה של 1,500 עובדים מכל דרגי העבודה והניהול, בארגונים מהמגזר העסקי, הממשלתי ומלכ"רים. תוצאות הסקר הן:

  • עובדים, בכל הדרגים, מצפים מהארגון שבו הם עובדים להתנהגות אתית ומוסרית, ולא רק להתנהגות רווחית.
  • ככל שהנהלה, עובדים בכירים ועמיתים לעבודה מתנהגים באורח יותר אתי, גוברת שביעות הרצון של עובדים ממקום עבודתם.
  • ארגונים ללא תכנית אתיקה מצליחים פחות למשוך אליהם עובדים טובים, או לשמר עובדים טובים, במיוחד בענפים שיש בהם תחרות רבה על עובדים טובים, כמו ענפי

ההיי טק.

 

נתוני הסקר נמסרו ביום עיון שנערך על-ידי "שבי"ל (שקיפות בינלאומית) ישראל", לדיון על הצעת חוק, ההולכת ומתגבשת ביוזמת שבי"ל, לטיפוח האתיקה ואכיפת חוקים שונים בארגונים בישראל, בשיטת "המקל והגזר", בדומה לחוק בארה"ב. עוד עולה מהסקר בארה"ב:

  • מאז שאשרר הקונגרס, ב- 1991, את החוק ליישום תכניות אתיקה בארגונים, גוברת והולכת שם נפוצות תכניות האתיקה בארגונים.
  • הפעלת תכנית אתיקה בארגון תורמת לאווירה חיובית בארגון, אף שהעובדים, לפי הסקר, מביעים נכונות רבה לדווח על התנהגויות בלתי הולמות שהם עדים להן, כגון הונאה של עובדים, ספקים, לקוחות או הציבור בכלל.
  • העובדים מביעים נכונות גבוהה לדווח על הסתרת מידע נחוץ, התנהגות הפוגעת בעובדים, דיווח לא נכון על שעות עבודה בפועל, והתנהגות מפלה על בסיס גזע, צבע, מין וכו'.
  • העובדים המרוצים מהטיפול של הארגון בדיווחים אלה, מרוצים יותר (בארגון שמפעיל תכנית אתיקה) מן הארגון באופן כללי, ונוטים להרגיש שמעריכים אותם כעובדים.
  • יעילות תכנית אתיקה באה לביטוי מובהק במצבי מעבר בארגונים, כמו מיזוג, רכישה וכו'. בזמנים אלה העובדים מוטרדים מעתידם, ותכנית האתיקה יכולה למנוע את הפיתוי למעשים בלתי אתיים שפוגעים בארגון.

 

סקר דומה שנערך ב- 1994, הראה כי קוד אתי בארגון ללא תכנית אתיקה ליישום הקוד, דווקא משפיע לרעה על העובדים, משום שהוא מעלה, מצד אחד, את רמת ערנותם להתנהגות בלתי אתית במקום העבודה, אך לא נותן להם כלים להתמודדות עם הדילמות האתיות.  תכנית אתיקה מלאה כוללת שלושה יסודות: גיבוש קוד אתי והנחלתו לכל העובדים, הדרכה באתיקה יישומית לעובדים בכל הדרגים, ומינוי מנהל/ת מדרג בכיר למנהל תכנית האתיקה.

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  נובמבר 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *