נשים בתפקידי מנהיגות

הרחבה לכתבת "משאבים", גיליון 138, 1 דצמבר 1998

 

לנוכח זכייתן של שתי נשים בבחירות האחרונות לראשות העירייה (נתניה והרצליה) קובעת היועצת הארגונית שמחה לוין, המפתחת ומיישמת תוכניות הכשרה והדרכה לנשים המתמודדות על תפקידי מנהיגות, כי לימוד מספר כללי משחק, יכול לשפר את יכולתן של נשים נוספות להצליח בבחירות לראשות רשות המקומית, מועצה, מזכירות איגוד מקצועי, ועדי עובדים ועוד):

  1. המתמודדת אמורה לבנות מטה ארגוני, שישמש קבוצת תמיכה והסברה. הוא יורכב מנשים, שניחנו בהבנה ומודעות לכדאיות הסיוע למועמדת, על בסיס האינטרס שלהן כנשים. מטה זה אמור להסביר לציבור הבוחרים את חשיבות התרומה של נשים מנהיגות לחיים הציבוריים. יצוין, כי ניתן לכלול במטה גם גברים המודעים לתועלת החברתית, שבבחירת נשים לתפקידי מנהיגות.
  1. יש לנפץ את המיתוס כי "נשים לא מפרגנות לנשים" ולהשריש מנגד את ההכרה ולפיה "נשים בוחרות בנשים". לדעת הגב' לוין, אליטות שואפות לשמר את מעמדן ו"אליטת" הגברים מנסה לשמר את שלטונה. יש לפיכך, לשכנע נשים להצביע בשביל נשים, תוך מתן דגש להסברה, כי גברים לא דואגים לאינטרסים של הנשים.
  1. המחקר והניסיון מראים, כי נשים לומדות הכי טוב ממודלים האישה ולכן המתמודדת זקוקה גם ל"מנטורית" – חונכת, מאמנת, מדריכה – שהצליחה "להגיע למעלה" וללמוד מניסיונה ועצותיה של המנטורית. לוין מציינת בהקשר זה, כי נשים גם אוהבות להיות מנטוריות, בין היתר מכיוון שהן בדרך-כלל בודדות בצמרת, ורוצות לחלוק את תחושותיהן ומחשבותיהן עם אישה אחרת.
  1. המתמודדת אמורה גם לקחת לה, מעין אפוטרופוס, מנהיג או בכיר מאוד בארגון, על מנת שיקדם אותה. לוין מעירה בהקשר זה, כי יחסים כאלה מקובלים מאוד בעולם הגברי אך הם עלולים ליצור בעיות עם ישומן אצל נשים עקב הלשונות הטובות והרעות הצפויות ביחס לסוג קשרים שכאלה. לדברי לוין, על האישה להתעלם, להתגבר ולהמשיך.
  1. חשוב, כי תהיה למתמודדת מומחיות בתחום מקצועי מסוים "כדי שתחשב כדמות שיש לה מה לומר, שמביאה מסר תחום כל שהוא. כך, למשל בנתה עצמה נחמה רונן, מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה, שנכנסה במרץ לתחום הזה מאז שמונתה לתפקידה". בסיכום דבריה קובעת לוין, כי הגורמים הנ"ל משמשים באופן טבעי כבסיסי כוח למתמודדים גברים והגיע הזמן שגם נשים ילמדו להתנהג לפי כללים אלה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *