נפלאות הסימולציה

 

מאת: גלי וייל *  rtf9234632194_314256426

 

 במרוץ של חידושים, שיפורים והתפתחות טכנולוגיות שאנו חווים בימים אלו נדרש מאיתנו לעמוד בקצב בכדי לא להיוותר מאחור. השינויים התכופים מעמידים אותנו לעיתים תכופות בעמדה של קבלת החלטות, אבל השאלה הגדולה היא האם אנו מקבלים את ההחלטות הנכונות? האם יש בכלל אפשרות לדעת מראש? תופתעו לגלות כי אכן ישנה אפשרות, במצבים רבים, לדעת מראש באמצעות תוכנת מידול סימולציה המדמה מציאות. 

מה זה מידול סימולציה?

סימולציה הינה דגם ממוחשב למידול, ויזואליזציה, ניתוח ואופטימיזציה של הסביבה העסקית, המאפשרת בדיקה של מציאות דינמית עם הרבה משתנים אקראיים. בסביבה האקדמית ובקרב המומחים סימולציה קיימת כבר עשרות שנים. הטכנולוגיה המתקדמת של משחקי מחשב לקחה את הסימולציה לשוק חדש של משתמשים. כיום הקונספט נח וקל לשימוש. פשוט צריך לבנות מודל, לבצע שינויים ולצפות מה קורה.

מתי נוכל להשתמש בסימולציה?

שימוש בסימולציה לקבלת החלטות מתאים לתחומים רבים ומגוונים, החל מתכנון מקדים להקמת מפעל חדש, שינוי בקו ייצור במפעל קיים, בחינת גמישות תהליך שרשרת האספקה, בחינת אפקטיביות במוקד טלפוני או מרכז שירות לקוחות פרונטאלי וכלה בתכנון בבדיקת קיבולת מטופלים בחדר מיון בבית חולים.

הסימולציה מאפשרת ללמוד, לתכנן ולהתאים את המשאבים והתהליכים בצורה בטוחה בעולם וירטואלי ממודל ובכך עוזרת להשיג מטרות, כגון:

* איתור צווארי בקבוק
* הקטנת זמני המתנה ואורך תור
* הקצאת משאבים יעילה וצמצום עלויות
* הוכחת רעיון לשם קבלת תקציב לביצוע

 

קחו לדוגמא את עולם הלוגיסטיקה אשר משלב בתוכו תיאומים ושילובים סבוכים בקרב שלל גורמים. בבואנו לתכנן מחסן אשר יהווה מערך מתוחכם ויעיל לניהול המלאי והסחורות עלינו לדאוג למספר רב של פתרונות, החל ממציאת שיטת אחסון אופטימאלית, שיטת בקרה מתאימה ואף שיטת הפצה יעילה ובטוחה. בעזרת מודל סימולציה נוכל להתייחס למגוון הרחב של הנתונים והפרמטרים שעלינו לקחת בחשבון, לבחון בעזרת ניתוחים סטטיסטיים מתקדמים ולבצע הדמיות ויזואליות טרם צורך בהשקעה כספית משמעותית בהקמת המנגנון והתשתית. כמו כן, ללא סימולציה ניתן להעריך את התפוקה המתקבלת מכל תת מערכת, אך לא ניתן לבחון את התפוקה שתתקבל מהמערכת הכוללת.

וכאן אין תחליף לסימולציה מלבד הערכות שלא ניתן לבחון את נכונותן עד אשר מאוחר מידי ואין אפשרות לשנות או לתקן, ואם יש, הרי שהשינוי/תיקון  עשוי להיות יקר מאד.

 

מנהל מחסן בארה"ב חשב שאם יוריד את גודש המשטחים העוברים במסוע אשר נמצא בחזית המחסן האוטומטי, כמות המשטחים שיאספו בשעה תגדל. הוא היה מעוניין לבחון את התיאוריה שלו, אך לא היה באפשרותו לעצור את הפעילות במחסן. בעזרת מודל סימולציה אשר בחן מספר חלופות ותרחישים, הוא הצליח לתקף את התיאוריה שלו ולמצוא פתרון אפקטיבי ליישום. הפתרון שנבחר להוסיף מסוע מרכזי למשטחים היוצאים, אשר ימוקם מעל המסוע המרכזי הקיים הגדיל משמעותית את הפריון.

זו רק דוגמא אחת לקבלת החלטות בעזרת סימולציה. אך מגוון השימושים בסימולציה בתחום הלוגיסטי רב ומגוון.  להלן כמה דוגמאות לשינויים ושיפורים במערכות קיימות או לבחינת אלטרנטיבות לתכנון ויישום מערכות חדשות:

  1. בעונת שיא מגוון וכמות ההזמנות גדלים משמעותית, איך נתארגן כדי לעמוד בדרישות?
* הגדלת כמות ציוד השינוע, איזה וכמה
* הגדלת כמות כוח אדם
* מה התפוקה המכסימלית שנוכל להוציא מהמערכת ובאילו תנאים

 

  1. החברה השקיעה במערך אוטומטי ואינה מצליחה לקבל את התפוקה הדרושה. לכל הגורמים המעורבים יש דעה לגבי הסיבות והדרכים לשיפור ויש לבחון וליישם את הפתרון האופטימאלי
* בחינת שינויים ב"לוגיקה" של התפעול וסדרי העדיפויות
* בחינת אלטרנטיבות לשינוי במערך
* בחינת אלטרנטיבות לסידור הסחורה בתוך המחסן

 

  1. החברה רוצה לשפר ולהקטין את כמות הטעויות בליקוט ובאספקה, מעוניינת להוסיף עמדות ביקורת, ומתלבטת לגבי משמעויות השינוי
* כמה עמדות ביקורת נדרשות ומה המשמעות לגבי כמות כוח אדם
* משמעות לגבי אחסון ביניים, ומקום דרוש למלאי ממתין לביקורת
* משמעות של בדיקה מדגמית לעומת בדיקה כוללת

 

  1. החברה עומדת לבנות מרכז הפצה חדש.                                               המרכז מכיל מחסן אוטומטי, מערכת מסועים, עמדות ליקוט וקבלה, מערכת מיון, מערך ליקוט ידני, עמדות ביקורת ואריזה, ריכוז ומשלוח. הספק מעביר שרטוטי מערך מסובכים עם ציודים שונים שלא תמיד ברורים לכל המנהלים ומקבלי ההחלטות שאינם אנשים טכניים. הצגת המערכת ואופן פעולתה בעזרת אנימציה תבהיר לכל הנוגעים בדבר את פעולת המערכת ותראה את צווארי הבקבוק וארכי התורים.

 

  • איך סימולציה עוזרת לקבל החלטות?

העולם האמיתי מלא בפעולות ובתהליכים מסובכים ולא קבועים שאינם ניתנים לחישוב וחיזוי, הסימולציה ככלי ניהולי עוזרת לנו לעשות סדר בבלגאן, מאפשרת לנו לצפות מראש בתרחישים העתידיים ובכך למצוא תשובות שיהיה לנו קשה מאוד למצוא בלעדיה. לעיתים קרובות אין באפשרותנו לעצור את ההתנהלות היומיומית בארגון רק בכדי לראות מה יקרה אם… צעד כזה, עלול להיות יותר מדי יקר, מסוכן ומה יקרה אם במידה ומשהו יסתבך בדרך?

במציאות אין לנו כפתור RESET אבל במודל סימולציה יש!

SO DO NOT SPECULATE – SIMULATE   !

 

* גלי וייל – עבדה בזמן כתיבת המאמר כיועצת ומיישמת סימולציה – FLEXIM, ב- AVIV AMCG

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" דצמבר 2012. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

שותף עסקי

בחירת שותף עסקי

  פרק מהספר "הרעיונות הגדולים בקבלת החלטות לניהול עסק רווחי" מאת: עו"ד אליהו עמר   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *