נייר- כל כך זול וכל כך יקר…האם כדאי לחסוך בנייר

 

מאת: חן ניר

מנהלת חטיבת סביבה,
ספיר ניהול תהליכים וסביבה בע"מ

 ספיר

 

 

הנייר הומצא לראשונה בסין בשנת 105 לספירה והובא למערב בימי הביניים. המכונה הראשונה לייצור תעשייתי של נייר הומצאה רק לפני 200 שנה (בשנת 1799) ומאז התפתח השימוש בנייר כך שהיום לא ניתן לתאר את חיינו בלעדיו: נייר כתיבה, הדפסה, צילום, עיתונות, ספרים, שטרות כסף, כלים חד פעמיים, מגבות ומגבונים, קופסאות, עטיפות, ארגזים ואפילו במקומות בלתי צפויים כמו ברפואה: ניירות לקמוס ובגדי מנתחים או בבניה: טפטים, רהיטים ובתים שלמים.

 

אנחנו מוקפים בנייר! לכאורה, הנייר הוא מוצר זול, נוח לשימוש וידידותי לסביבה אך במציאות התמונה שונה.

 

מהן העלויות האמיתיות שאנו משלמים עבור השימוש בנייר?

ניתן לחלק עלויות אלה לשתי קבוצות – עלויות ישירות, כלומר כסף שהארגון מוציא מכיסו עבור השימוש בנייר. ועלויות חיצוניות, כלומר העלויות הסביבתיות שמשלמת החברה האנושית עבור שימוש בלתי מושכל בנייר:

העלויות הישירות עבור השימוש בנייר נתפסות כנמוכות מאוד. עלות של עמודA4  הנה 50.3 אגורות ועלות גליל נייר טואלט 80 אגורות בממוצע. אך המחיר הישיר שאנו משלמים עבור קניית הנייר אינו כולל את העלויות הנוספות, שאנו משלמים עבור השימוש בו. עלויות אלה יכולות להגיע לסכומים גדולים והן כוללות את המרכיבים הבאים:

*   הובלה- כאשר קונים מוצרי נייר, יש להוביל אותם לארגון ולפנות אותם ממנו בצורת אשפה או חומר למחזור, כמויות גדולות של נייר מובלות לארגון וממנו בצורת דואר. בנוסף, אנו מובילים נייר אריזות של מוצרים, שאנו רוכשים או משווקים. אריזות אלה תופסות נפח רב ומיקרות את מחיר ההובלה. מקדונלדס הצליחה לחסוך 5 מליון דולר בשנת 1994 ע"י הקטנת נפח האריזות של חומרי הגלם.

*  הדפסה- מגדילה את עלות הנייר בדרך כלל פי 5-10; עלות זו כוללת את האחזקה של המדפסות או מכונות הצילום ואת מחיר הדיו.

*  כוח אדם- שעות עבודה המוקדשות לארגון, תיוק, וקטלוג, צילום והדפסת מסמכים כולל הזנת המכונות וטיפול בתקלות. במחקר שנערך בארה"ב, נמצא כי מנהלים מבזבזים שלוש שעות עבודה שבועיות בחיפוש אחר מסמכים, שהלכו לאיבוד.

*  שכירות- שטח אחסון מוצרי הנייר החדשים ושטח לאחסון מסמכים.

 

עלויות אלה אף הולכות וגדלות עם הזמן. מחקרים הראו כי מספר הדפים המנוצלים במשרד אמריקאי עולה בכ-20% כל שנה.

 

ומה לגבי העלויות החיצוניות? כמה עולה לאנושות השימוש בנייר?

הדרישה המוגברת לשימוש בנייר היא סיבה עיקרית לכריתת יערות הגשם בעולם. היעלמות יערות הגשם משפיעה על התחממות כדור הארץ ועל שינויי האקלים, שאנו חווים בשנים האחרונות על בשרינו. על כך נוסף השימוש המסיבי במים ובאנרגיה בתעשיית הנייר, שאף הוא פוגע במקורות המים ותורם לאפקט החממה.

במבט מצומצם יותר, הנייר והקרטון מהווים 29% מנפח הפסולת המוצקה בישראל. צריכת הנייר השנתית של ישראל עומדת על מליון טון, ממנה נאספים למחזור רק 20%. נפח הפסולת המוצקה הוא אחת הבעיות הסביבתיות הקשות עמה מתמודדת מדינת ישראל.

 

לסיכום, השימוש בנייר אינו זול כלל ועיקר.

כיצד יכול כל אחד מאיתנו לצמצם את עלויות השימוש בנייר, לחסוך כסף לארגון וגם לתרום לאיכות הסביבה?

 

מייל לתגובות: chen.nir@sapir-cs.com

 

 

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2009. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *