ניהול עסק משפחתי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 267, 3 ביולי 2001

 

קיומו של עסק משפחתי עדין יותר, כי הדינמיקה המורכבת שבין בני המשפחה משפיעה על תהליכים עסקיים וארגוניים, אומרת ד"ר ליאורה דרמן, פסיכולוגית ארגונית בחברת "מחשבה קדימה" שמתמחה בליווי וייעוץ ארגוני, עסקי, פיננסי ומשפטי לעסקים משפחתיים.

הידעתם?

30 אחוזים מהחברות המשפחתיות עוברות לדור שני

15 אחוז לדור שלישי

6 אחוז לדור רביעי.

עסק משפחתי הוא ארגון עסקי שנשלט בידי משפחה גרעינית או מורחבת. בעסק מתקיימים קונפליקטים על בסיס היחסים:

  • במשפחה רוחשות אמוציות רבות, בעוד שעסק צריך להיות יותר רציונלי ואובייקטיבי. בני משפחה נוטים לגונן זה על זה, לקבל בן משפחה 'ללא תנאי', בעוד שבעסק אדם נבחן ומוערך לפי תרומתו.
  • המשפחה עשויה להשפיע על דפוסי התקשורת בעסק, על אופי הפתיחות וההידברות בין המנהלים, שהם גם בני אותה משפחה. ישנם, למשל, "נושאי טאבו" במשפחה, דברים מן ההיסטוריה המשפחתית שעליהם לא מדברים, אך השפעתם רוחשת 'מתחת לפני השטח'.
  • ערכים בתרבות המשפחתית יכולים לנגוד ערכים שהתפתחו בעסק.
  • מתפתחים לעתים ויכוחים על מידת התרומה של כל בן משפחה לעסק, למרות השוויון שבתגמול הכספי.
  • לדור ההורים צפיות שדור הבנים יהיה 'מוצלח', לא יאכזב ולא 'יבייש את הפירמה' המשפחתית. העברת השליטה מדור לדור היא תהליך אמוציונלי מאד. הדור המוריש חושב מתי יוריש (אם בכלל יוריש), חושש כי הדור הבא לא ימשיך את דור ההורים כפי שהאחרון היה רוצה, ואף חושש כי הדור הבא יהרוס את העסק שבנה.
  • דור הבנים מצפה לקבל סמכויות בדרך כלל מוקדם יותר ממה שרוצה לתת דור ההורים. הדור הצעיר אף חושש כי גם כשיקבל שליטה, דור ההורים יתערב בענייני העסק.

המטרה בייעוץ וליווי עסק משפחתי, היא לפתח תהליכים בריאים ואיכותיים שמתאימים לסוג ארגון זה, במישור האישי והארגוני, תוך טיפול בקונפליקטים ובשיפור התקשורת, באמצעות קביעת כיוון ומטרות:

מימוש הפוטנציאל הקיים בכל אחד מבני המשפחה המנהלים את העסק. התבוננות מחדש בכל אחד מבני המשפחה, ושכל אחד יתבונן בעצמו ובאחרים.

  • איתור רצונות וצרכים של בני משפחה, קונפליקטים רבים היו יכולים להימנע אם קדמה להם הידברות, שיוצרת הבנה.
  • שינויים במבנה הארגוני: מבנה העסק יכול להשתנות, כי לא תמיד הוא נעשה לפי צורכי העסק, אלא פעמים רבות על-פי צורכי המשפחה.
  • בדיקת התאמת המנכ"ל לתפקידו, ואם יש צורך להחליפו, לפתוח עבורו מחלקה אחרת שתתאים ליכולותיו ולצורכי העסק.
  • התערבות בשאלת ההמשכיות, תכנון תהליך חילופין, לשיפור תקשורת ואווירה, בין היתר על-ידי העלאת דברים מהרובד סמוי לרובד גלוי.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

'העוצמה שברכות' – שימוש בכלים דיאלוגיים בארגונים הירארכיים

  מאת: עמרי גפן *     “Anyone who conducts an argument by appealing to …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *