ניהול ממוקד פעילות

מאת שי שרגל, מנהל פילת יעוץ ניהולי-הנדסי

פורסם לראשונה יוני 2001

 

ניהול ממוקד פעילות (ABM-Activity Based Management) נגזר מתפיסה הגורסת כי לא ניתן לנהל עלויות – ניתן לנהל פעילויות. תפישה זו זוכה להכרה ולהתעניינות גוברים והולכים. מטרתה למקד את תשומת הלב הניהולית לאופן שבו נצרכים המשאבים על ידי הפעילויות השונות, בהתאם למטרות ויעדי הארגון. ניהול ממוקד פעילויות משליך על מגוון תחומי התכנון, התפעול והבקרה בארגון.

שיטת התמחיר מבוסס הפעילויות (ABC – Activity Based Cost) ושיטת התקציב מבוסס הפעילויות (ABB – Activity Based Budget) נגזרות מתפיסה זו. יישום התפישה מתאים למפעלים תעשייתיים ולארגוני שירותים, ורבים מדווחים על השפעותיה החיוביות. היישום מחייב מאמץ כלל ארגוני, בשילוב ההנהלה הבכירה. מיקוד הניהול על הפעילויות מאפשר שליטה על מחוללי העלות המרכזיים בארגון (Cost Drivers) ואיתור הגורמים המשפיעים על שיוך התשומות ליחידות התפוקה כך שנוצר תהליך של התייעלות נשלטת בארגון.

הבסיס לניהול העלויות בארגון הינו יחידות העבודה הבסיסיות שהינן בעלות תפוקה מוגדרת ונמדדת. ניהול מובנה של יחידות העבודה מאפשר שליטה במרכיבי העלויות בכל יחידה ובסך העלויות בארגון. להלן שלבי יישום ה ABM:

  • זיהוי ומיפוי הפעילויות
  • הגדרת מחוללי העלויות
  • צבירת עלויות בעלות מכנה משותף ל"מאגר פעילויות" והקצאת העלויות מן המאגר אל המוצרים, על בסיס "צריכה" של כל מוצר את הפעילות.

 

תרומת ה ABM לארגון

תרומת יישום ה ABM ונגזרותיו בארגון, באה לידי ביטוי בזיהוי התועלות המופקות לארגון מכל סוג של פעילות/תהליך המתקיים בו. תרומה זו מאפשרת קבלת החלטות "מדוייקת יותר" בנוגע לניהול המשאבים. למעשה, יישום ה ABM מסביר את הקשר בין המאמצים לבין התפוקות בארגון וכך מתאפשרת התייעלותו.

 

* באדיבות מר משה שלו, עורך "חדשות פילת"

 

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

Activity Based Cost -from the Perspective of Competitive Advantage by E.B. Dean

מתוך: http://akao.larc.nasa.gov/dfc/abc.html

 

Activity Based Costing

מתוך:  /http://www.metabpr.com

 

An Ontology for Activity-Based Cost Management by: K. Donald Tham

מתוך:  /http://www.eil.utoronto.ca

 

 

יכול לעניין..

התנהלות עסקים קטנים ובינוניים (SMB) מול הבנק- האם יתכן סיפור אהבה?

  מאת: אבי קרעין וזאב הרשקוביץ*         חיי היום יום בחברות קטנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *