ניהול בצומת כוחות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 188, 30 בנובמבר 1999

 

המנהל בארגון נתון בצומת של כוחות שונים, בעלי דינמיקה שונה. האספקט הטכנולוגי, הכלכלי, המנהלי, האנושי – כל אלה שדות של כוח, המתנקזים אל המנהל וכל אחד מהם מושך לכיוון אחר. תפקיד המנהל, אומר היועץ הארגוני אנדרי שיינברג, הוא לנווט בין שדות הכוח האלה, שעליהם מתווספים סגנון המנהל, מיומנותו, ניסיונו ועוד". הצלחת הארגון תלויה ביכולת המנהל ליצור סינתזה נכונה.

"בארגוני היי טק", אומר שיינברג, "לגורמים הללו השפעה חזקה יותר", בגלל שקצב השינויים והתהליכים מהיר יותר, למשל זמן יציאה לשוק, תחרות, לחץ מהלקוחות וכו'. כמו כן, המנהל מתמודד בתחום שיש בו יחסית מעט ניסיון מצטבר, גם בגלל גילה הצעיר של תעשיית ההיי טק וגם בגלל השינויים התכופים של השוק.

"הדרכה שמשמעותה לימוד מתוך ניסיון של אחרים", מסביר שיינברג, "היא חלק הכרחי בחינוך המנהל ואין טעם להמציא את הגלגל מחדש, אבל היא אינה מספיקה. חזרה על מעשי אחרים אולי עוזרת לשרוד, אבל כדי להצליח צריך לעשות דברים ייחודיים בצורה ייחודית". גם ניהול ידע הוא חיוני, כי הוא מביא לניצול של הידע שנצבר בארגון, אבל ניהול ידע מתמקד במניעת בזבוז ולא בקידום.

היועץ הארגוני אמור לעזור לארגון להצליח על ידי שיעזור להנהלה להגדיר את ייחודיות הארגון, ייחודיות תפקיד הניהול המסוים וייחודיות הסיטואציה. "ליועץ אין תשובה מוכנה, כי הניסיון מועט, השוני בין המצבים עולה על הדמיון ביניהם וכמעט ואין כללים.היועץ יכול לתת קצת עצות מניסיונו בארגונים אחרים, אבל העיקר הוא הבנה של ייחודיות המצב בו נמצאים המנהל, או הצוות מבחינת השוק, הרכב האנשים בארגון, אופי המשימה, סוג הטכנולוגיה ועוד".

היועץ מקיים דיאלוג אינטנסיבי עם המנהל וצוותו בליווי מתמשך, או בסדנה מרוכזת. "מתוך הסתכלות אמיצה על המציאות כפי שהיא עולים פתרונות ודרכי פעולה אופרטיביות". הבעיות הטכנולוגיות מסובכות, אבל מסתכלים, פותחים ודנים לעומק בבעיות המסובכות בשדות הכוח השונים של הארגון: בעיות בין-אישיות, פסיכולוגיה, פוליטיקה ארגונית וכו'.

החלטות בארגון, גם החלטות אסטרטגיות, הן לא תהליך לוגי, או שאלה טכנולוגית, אלא יש בהן מן האופי של האנשים, היחסים והקשרים בארגון, עמדות כלפי בעיות שונות וכו'. בעקבות הפעילות הייעוצית, שהוציאה לאור נקודות "עיוורות", פורקה מורכבות בעייתית והוצעו פתרונות "המנהל, שנושא באחריות, מקבל יותר לגיטימציה לדבר, לתת שמות לדברים, שאולי חש זמן רב ולפעול".

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ניהול שינויים אפקטיבי עם מתודולוגית Agile

 מאת: עדה מרקמן *     בעולם העסקי של היום שינוי הוא הדבר ה'קבוע' היחיד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *