נטרול חסמי צמיחה אישית

מאת: אמיר דרור
על עבודה, פחד והתחדשות
עבודה במובן של מקצוע, פרנסה, עשייה, זהות אישית.
עבודה במובן של עבודה פנימית, מודעות עצמית, בהירות רגשית, התמודדות, צמיחה.
ובתפר, ממש כחוט שמחבר בין שתי ה"עבודות" נמצאים הפחדים.
פחד הוא כמו עוף טורף, שחג מעל לחולשה, ממתין להזדמנות לעוט עליה ולהגדיל אותה, כאילו יש בתוכנו "חומר רע", שפחד יגרום לו להרקיב עוד יותר ולקלקל סביבה פנימית יותר ויותר גדולה.
פחד הוא לפעמים כמו בורג רופף, שמחזיק גלגל באוטו, כשהבורג קורס נזרק הרכב לשוליים, ואז העלייה חזרה לכביש קשה. כל שעלינו לעשות זה לטפל בבורג. הנהג, ההגה, והגלגל יודעים כל אחד, את עבודתו.
הכרה באנרגיה, שאותם פחדים סוחטים מאתנו, עוררה אותי לארגן ולנסח מאמר זה לקראת תקופת האביב. תקופה של רצון להתחדש ולפרוח.
איזה פחדים גורמים לנו להתגייס ואיזה מקטינים ומחלישים אותנו, משאירים אותנו הרחק מהמשאלה לצמוח ולהיות במקום חדש ?
לפניכם כמה נקודות אחיזה בעבודה הזאת מול ועם הפחדים.
הכר את הפחד
הורה הולך עם ילדו לגן שעשועים ומזהה בתוכו "שיחת חשש".אם יעצור לזהות במה מדובר, יתכן וימצא שהוא עסוק בשאלת בטיחות המתקנים. זיהוי מחשבה זו יוביל אותו לסרוק בעין בוחנת את הסביבה ולהתפנות למשחק שקט ושמח עם הילד. אחרת – החשש יבוא לידי ביטוי בזמזום חרדה בלתי פוסק, שיגביל את חופש המשחק.
כאן מנוסחת ההתמודדות הראשונה – הכר את הפחד.
רק אתה יכול, בזמן אמת כשתחושה קשה עולה, לזהות את טיבה. רק אתה יכול לתפוס את החוויה, "לצלם" אותה, ולהתבונן בה. יתכן שאז תוכל לזהות התעלמות או הכחשה, שייצרת עד היום.
התבוננות תעזור לך להבחין בחלק המפחד. אחד מנועצי מכנה פעולה זו "הפרד ומשול". ומסביר : כאשר אני מבחין בחלק חלש בשיחה הפנימית, אני יכול למשול בו ולא לתת לו להשתלט עלי. באותו רגע הפחד מפסיק להיות כל כולי. כאשר אני מצליח להבחין, אני מפריד. כך אני שולט ולא החולשה.
כיצד נבחין בין פחד בריא ונחוץ, איתות אזהרה חשוב, לפחד מקטין, מחליש ומשתק ?
התשובה מצויה באיכות האנרגיה, שבה תישאר לאחר מעשה. זהירות או הימנעות בריאה ישאירו אותך באנרגיה טובה, ללא מתח ותסכול, בחיזוק עצמי טוב. הימנעות מתוך חולשה וקושי תשאיר אותך למשך שעות טרוד, מועסק, מבלי יכולת לבוא לתחושת בטן ברורה.
הכלי – פיתוח אינטואיציה. לסמוך על תחושת בטן שעולה בזמן אמת. פרי משולב של התנסות והתבוננות.
פעולות להתמודדות והסרת פחדים
פחד לא תמיד ישתחרר רק מעצם עבודת מודעות. לפעמים הוא חרוט עמוק מדי ומסרב להעלם, לכן עלינו לנקוט בפעולות הסרה אקטיביות ובפעולות חיזוק יזומות. כמו ספורטאי נחוש שמתאמן.
לפעמים, ממש כמה דקות לפני שאני נרדם אני מוצא את עצמי סוקר את התרחשויות היום ואומר "תודה". הזדמנויות שונות עלו בדרכי היום, שאפשרו לי לראות כיצד אני מתמודד ומגיב. למדתי על עצמי, ראיתי היכן הייתי אותנטי וברור בעולם, למדתי על כוחותיי ,ראיתי את חולשתי, למדתי עם מי נכון לי לפעול, וכיצד.
 
על כל אלה אני אומר "תודה".
הודייה – פרט נקודות קונקרטיות עליהן אתה יכול לומר בלב שלם "תודה". כך תפתח עמדה פנימית של צמיחה והעצמה, תחזק את האני הבוגר ובכל התמודדות עם פחדים תופיע בשל ובוגר יותר ויותר.
ביטוי כעסים – כעס לא מנוסח, כלפי אחר או כלפי עצמי, יושב כתחושת אשם או תסכול ויכול להתפתח ל"ריקבון". ככל שמפתחים אמצעים ודרכים לביטוי ולעיבוד כעסים, כך מצמצמים חולשות עליהם עט הפחד, מבקש לו טרף קל.
שבירת הרגלים – כולנו עבדים ברמה זו או אחרת להרגלים. הליכה בשביל מוכר חוסכת לנו למידה והתמודדות ובו זמנית מונעת מאיתנו צמיחה והתחדשות. כאשר יוזמים שבירת הרגל; אכילת פחות חמאה, צמצום צפייה בטלוויזיה, כל הרגל ! אנו מביאים את מסר האפשרות לשינוי למקומות עמוקים ביותר בתוכנו – אמונה ביכולת לבוא חדש נוסכת אנרגיית חיים מעצימה.
דמיון מודרך ואוטוסוגסטיה – כל טכניקה בעזרתה ניתן להעביר להכרה תמונה או משפט חיוביים, שייצרו חוויה מקדימה לדרך התמודדות חדשה ואפקטיבית יותר, מטעינה בבהירות לגבי המציאות הנשאפת. תת ההכרה נשטפת פעם ועד פעם במסר הרצוי, וכמו במסע פרסום, היא משתכנעת ויש קידום של העצמי.
קבלת עזרה – איש מקצוע יכול לפעמים לעזור להגיע ולגעת בפצעים שלבד נמנע מלגעת בהם. כאשר חשים תקיעות, שנמשכת כבר זמן רב, למרות עבודה עצמית, כנראה שיש ללמוד לקבל עזרה.
ברצוני לסיים בהמלצה חיונית, אך קשה – הימנע מהעמסת פחדים של אחרים. לפעמים תפגוש חבר, קרוב, עמית לעבודה, ואחרי השיחה תרגיש מועקה. אותו אדם העביר אליך את מצוקתו. הוא חלק איתך את מצוקתו והגביר תחושות קשות ופחדים. אנשים אלה מכבידים עליך ונכון להימנע מהם ככל שתוכל. המשא שלך כבד מספיק.
    
קישורים רלבנטיים :
מנהיגים ברשת
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אפריל פברואר 2004. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *