מערכת ERP "הידע הארגוני"

 מאת: אודי עבאדי-פישל *

rtf9348752677_2428221879

 

בעידן הנוכחי ארגונים רבים חווים את הצורך הבלתי נלאה ביישום מערכות מידע שיספקו מענה לכל ממשקי הארגון, תוך כדי "גילוי נאות" של מסמכים, תהליכים, והוראות.

מערכת ERP או בשמה המלא Enterprize Resources Planning (מערכת לניהול משאבי הארגון), מספקת את המענה בשילוב מודולים שונים הקיימים לכל ממשק וממשק. 

קבלת החלטה ניהולית – יישום מערכת

יישום ERP, מחייב החלטה ניהולית ושותפות מלאה. מחקרים רבים מציינים כי פרויקטים מצליחים בהירתמות מלאה של ההנהלה, ולא רק מנהל מערכות מידע IT.

השלבים העיקריים:

  1. מינוי מנהל פרויקט

ניהול הפרויקט חייב להיות בידי אדם שהוסמך לכך על ידי הנהלת החברה, ובידיו את הכישורים, הידע, והיכולת להוביל שינוי ארגוני (מערכת ERP=שינוי ארגוני).

  1. מינוי צוות מנהלת פרויקט

צוות המנהלת הינו חיוני להצלחת הפרויקט ומהווה בקרה ניהולית אודות התקציב, שלבי ההתקדמות, החלטות מיוחדות, תוך ביטוי מעורבות מלאה של נציג ההנהלה או המנהל הכללי.

  1. צוות פרויקט

צוות הפרויקט הינו צוות השייך למנהל הפרויקט, ועוסק בתחומי הליבה של המערכת (תשתיות נתונים, תהליכי עבודה, הוראות עבודה, טיפול בהדרכות, מוטיבציה, וכד').

  1. חברה מיישמת

החברה המיישמת הינה החברה החיצונית המנהלת את תרגום האפיון והפיכתו לכדי עבודה במערכת המידע הארגונית. לחברה המיישמת חייב להיות מנהל פרויקט אשר מדווח מידי יום למנהל הפרויקט על התקדמות הפרויקט. 

מסמך אפיון– מתודולוגיית UML- Undefined Modeling Language

נוהל מפת"ח מוגדר ע"פ הספרות (אליהו, 2004 (1)),  כנוהל מסגרת לטיפול כולל בתחום המחשוב, היינו עיבוד נתונים אוטומטי (ענ"א). ב"טיפול כולל" הכוונה לכל פעילות המתבצעת בתחום המחשוב בארגון, הן ברמת מערכת בדידה והן ברמת הארגון בכללותו. ברמת מערכת בדידה היינו רמת הפרויקט, מגדיר נוהל מפת"ח כיצד לנהל ו- "להנדס" מערכת ממוחשבת בכל היקף ומכל סוג שהוא, בין מערכת מידע ובין מערכת תשתית; בין אם זו מערכת רחבת היקף המותאמת במיוחד לארגון ובין אם מוצר מדף (Off the shelf product). ברמת הארגון מכיל נוהל מפת"ח מגוון שיטות וכלים המיועדים לדרג הניהולי -הן הנהלת יחידת המחשוב והן הנהלת הארגון כולו. בשתי הרמות גם יחד- הפרויקט והארגון, הגישה היא של נוהל-מסגרת ולא של מתודולוגיה סגורה. היינו; נוהל מפת"ח מכיל מידע רב ומקיף, מתווה מסגרת ברורה ועם זאת משאיר מרווח רחב בידי הפרויקט והארגון.

 

 

* אודי עבאדי-פישל, הנדסאי תעשייה וניהול בעל התמחות בניתוח ויישום מערכות מידע.

 

________________

  • אליהו.י. (2004), ניתוח מערכות מידע: כולל את מתודולוגיית ה- UML. הוצאת הוד עמי.

 

קישורים רלבנטים לאתר: 

 

יכול לעניין..

חברת MADSEC בתנופת גידול – הכפילה את מצבת העובדים והקימה חדר סייבר מתקדם

חברת MadSec, המתמחה בתחום אבטחת המידע בישראל, נמצאת במגמת התרחבות. בשל העלייה המשמעותית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *