מסרים ביחס לעבודת צוותים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 147, 3 בפברואר 1999

ליורם (יורי) גלי, יועץ לניהול, העומד בראש "Teams" לפיתוח מנהיגות צוותית, הפעילה באינטרנט, יש כמה מסרים לעבודת צוותים. אחד המכנים המשותפים בגישות הניהוליות השונות בשנים האחרונות, הוא ביסוסן, בין היתר, על מנגנון של צוות (או צוותים). המנגנון הולך ומתחזק, כמנגנון מרכזי ומוביל, גם אם הוא מקבל פורמאטים שונים. ארגונים שאינם עובדים בצוותים, יש מקום שיכירו מנגנון זה. עם זאת, בארגונים שבהם העבודה בצוותים היא דבר כמעט ברור מאליו, ראוי לבדוק מתי דווקא נכון יותר שלא להפעיל צוותים. למשל, אם ברור בעליל כי המשימה יכולה להיעשות על-ידי אדם אחד, וצוות יסרבל, יעכב, ולא ייתן ערך מוסף.

קיימים כמה תנאים בסיסיים לקיום צוות. ישנן שתי אבחנות: הגדרת ייעוד הצוות, והגדרת מטרותיו: הגדרת הייעוד ( mission) מתמקדת בהבהרת השאלה 'לשם מה הצוות קיים'. למשל, האם כדי לשפר תהליכים, או לאפשר תהליך למידה בארגון, או לנהל ולהוביל תהליך של שינוי? כל צוות יבהיר זאת לעצמו, וכן גם הרמה הממונה. ולאור הייעוד, מוגדרות המטרות. למשל, אם הייעוד הוא שיפור תהליכים, המטרות יכולות להיות קיצור זמן סבב של תהליך עבודה, או הורדת מספר הפגמים בשיעור מסוים ועוד. קיימת חשיבות למנהיגות צוותית. כשמדברים על מנהיגות צוות, מתכוונים לראש הצוות כמנהיג, ובפסיכולוגיה חברתית גם מדברים על מנהיגות חברי הצוות, כלומר, כל אחד מחברי הצוות, בזמנים ובשלבים שונים, יכול להיות יותר דומיננטי מאחרים. בנוסף לשני היבטים ידועים אלה, אני מוסיף את מנהיגותו של הצוות כישות. כלומר, בנוסף לפיתוח מנהיגות ראש הצוות ומנהיגות חברי הצוות, יש לפתח את מנהיגות הצוות כישות שלמה, הן כלפי חברי הצוות והן כלפי צוותים אחרים בארגון. למשל, חבר צוות עשוי להתבטא "אני עשיתי את זה בשביל הצוות", הצוות הופך לאובייקט מנהיגות כלפי אנשיו, וכן לדוגמה צוותית המקרינה על צוותים אחרים.

"נדרשת אבחנה בין סוגי צוותים. אין דין צוות אינטרדיסציפלינרי לזה של צוות דיסציפלינרי. למשל, ביחידות היי טק קיימים צוותים שחבריהם מגיעים מתחומים שונים, ולחברים עולם תוכן ושפה שונים. צוות כזה אמור ללמוד לעבוד בצורה שונה מצוות רגיל, שחבריו באים מאותו תחום. נפוץ היום גם צוות בין-תרבותי, שגם צורת עבודתו שונה.

"באחרונה עולה גם שאלת ההנהלות כצוותים. מצד אחד קיימת ציפייה שגם ההנהלות יעבדו כצוותים, וישמשו כדוגמה. אך הספרות המקצועית מראה כי עבודת צוות אינה קלה להנהלות, גם אם היא רצויה. יש לזה סיבות שונות, למשל: אנשים שמגיעים לראש הפירמידה לא נבחרים בדרך-כלל בגלל יכולתם לעבוד בצוות, אלא בגלל מומחיות בתחום מסוים (כמו מנהל פיתוח). וכן, פעמים רבות מתנהל מאבק בין מנהלים על משאבים, כל מנהל אמור לדאוג למשאבים עליו הוא ממונה, ואז הוא פחות קשוב למנהלים האחרים, חברי הצוות.

 

ביבליוגרפיה בנושא צוותים

  1. Belbin, R. Meredith. MANAGEMENT TEAMS: Why They Succeed or Fail. Butterworth-Heinemann, (1981), 1997, p171.
  2. Bennis, Warren and Patricia Ward Biederman. ORGANIZING GENIUS: The Secrets of Creative Collaboration. Addison Wesley.Publishing Company, Inc.1997 239 p.
  3. Charan, Ram. BOARDS AT Work How Corporate Boards Create Competitive Advantage. Jossey-Bass, Inc.1998 273 p.
  4. Katzenbach, Jon R. TEAMS AT THE TOP Unleashing the Potential of Both Teams and Individual Leaders. Harvard Business School Press,1997 256 p.
  5. Katzenbach, Jon R. and Douglas K. Smith. THE WIZDOM OF TEAMS Creating the High-Performance Organization. Harvard Business School Press, 1993 277 p.
  6. Lipnack, Jessica and Jeffrey Stamps. VIRTUAL TEAMS Reaching Across Space, Time, and Organizations with Technology. John Wiley Sons, Inc., 1997 262 p.
  7. Nadler, David A., Spencer, Janet L. and Associates Delta Consulting Group. EXECUTIVE TEAMS. Jossey-Bass, Inc. ,1998 300 p.
  8. Parker, Glenn M. TEAM PLAYERS AND TEAMWORK The New Competitive Business Strategy. Jossey-Bass, Inc. (1990) , 1996 178 p.
  9. Parker, Glenn M. CROSS-FUNCTIONAL TEAMS Working With Allies, Enemies Other Strangers. Jossey-Bass, Inc. 1994 220 p
  10. Shonk, James H. TEAM-BASED ORGANIZATIONS Developing a Successful Team Environment. Business One Irwin, 1992 168 p

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוקטובר 2001. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *