מנהל חיצוני זמני מקדם שינוי ארגוני

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 170, 21 ביולי 1999

 

ניהול והובלה של שינוי ארגוני גדול יכולים להיעשות לעתים בצורה אפקטיבית יותר על-ידי מנהל חיצוני זמני, אומר רפי פריאל, מנכ"ל חברת – " AIM ניהול חלופי אקטיבי" חברת בת של החברה אירופית W S מהולנד. כאשר ארגון צריך לחולל בתוכו שינוי מעמיק, כתוצאה, למשל, משינויי שוק, ממיזוג או מסיבה אחרת, לעתים אין לו את הכוחות הניהוליים המתאימים לביצוע השינוי הארגוני. למשל, מספר קטן של מנהלים שאין בהם מי שיכול להתמקד בשינוי, או מנהל היודע עקרונית מה עליו לבצע, אך מודע לאי יכולתו המספקת לשנות את הרגלי העבודה שלו, ו'להפוך את עורו' ואת דימויו בעיני העובדים האחרים בארגון.

תקופת ניהול חלופי נעה בין חצי שנה לשנתיים, ונמשכת בממוצע 12 – 10 חודשים. "שינויים מהותיים וממוקדים מאד יכולים להתחולל בפחות משנה. תהליך הטמעת מערכת ERP, לעומת זאת, כולל השינויים הארגוניים הנחוצים, דורש תקופת מעבר של שנה וחצי בערך". לרשות חברת AIM מאגר של כ- 60 מנהלים, בדרך כלל בסוף הקריירה השגרתית שלהם, שמילאו כבר תפקידי ניהול בכירים תקופות ארוכות, ומתפנים לפעילויות קצרות טווח, כמו ניהול חלופי, או עיסוק אקדמי, לעתים במקביל לעסקים פרטיים.

המנהל החיצוני שואב את סמכותו ישירות מהמנכ"ל, ויכול להיכנס, למשל, לתפקיד של סמנכ"ל תפעול, 'תחת הכובע' של ממונה על ביצוע השינוי. "אנחנו מתחילים היכן שהייעוץ הארגוני נגמר", אומר פריאל. "כלומר, היועץ עשה את עבודתו בצורה טובה ונכונה, אבל הארגון לא מיישם זאת בקצב הנכון או באופן הנכון, מסיבות ניהוליות". יועצים ארגוניים, מודה פריאל, עשויים לפקפק ביעילות הניהול החלופי, כי הוא כרוך בוויתור על שינוי דרכי הניהול של המנהל ה'קבוע' בארגון."אני טוען, שאם היועץ הארגוני חושב שהוא מסוגל לשנות את המנהל הקיים, ולממש את השינוי באמצעותו – שיעשה זאת, הוא לא צריך אותנו. אך אם המנהל הקיים הוא המחסום לשינוי הארגוני, אז עדיף למנות במקומו מנהל חיצוני שיבצע את השינוי. "בסיום התהליך", מוסיף פריאל, "יש מגוון אפשרויות, והמנהל הקיים לא בהכרח ממשיך אחרינו.

בכל מקרה, החלטה מי ימונה בסוף תקופת הניהול החיצוני, מתקבלת תוך כדי הביצוע, כאשר אנחנו מבטיחים תהליך מובנה מאד של 'העברת מקל' מסודרת. לעתים קרובות משתנה כל המבנה ארגוני, כולל פונקציות הניהול, וכמעט טבעי שמגייסים מנהל חדש. אפשר גם לשלוח את המנהל הקיים להשתלמות, למשל לחצי שנה או שנה בהרווארד, כדי שיחזור עם 'ראש מתאים' התמודד עם המבנה החדש של הארגון".

מינוי מנהל חיצוני חלופי נדרש היום יותר, בגלל מהפכת המידע הממוחשב וכליו, הגוררת שינוי מהותי בארגונים, ובחלקם שינוי אסטרטגי. ארגונים עוברים היום שני תהליכים במקביל: ניסיון בנות מערכת מידע אינטגרטיבית בתוך הארגון, במתכונת ERP, ומערכת מידע שמחוברת חוצה, בעיקר אינטרנט, ששואבת אינפורמציה לתוך המערכת הארגונית, לצורך תכנון, סיעור מוחות, אסטרטגיה ועוד. כל אלה מצריכים שינויים ארגוניים גדולים, כאשר הארגון מתאים את עצמו למערכת המידע ולא להיפך.

 

קישורים רלבנטים באתר: 

 

 

 

יכול לעניין..

שרות איכותי במגזר הציבורי – הצהרת כוונות ורטוריקה או מציאות קיימת?

  מינהל ציבורי יעיל יותר והקשר לשיתופי פעולה עם גורמים פרטיים ואלכ"רים בשני העשורים האחרונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *