מנהלים טובים יותר לבני דור ה- X

 הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 218, 2 יולי 2000

 

דור "ילדי המפתח" ילידי שנות הששים עד סוף שנות השבעים, מכונה לעתים "דור ה- "X . הוריהם של ילדים אלה ייעדו את רוב זמנם לטיפוח הקריירה, וגידלו את ילדיהם ב"שלט רחוק", או שהמשפחה היתה חד-הורית, וממילא לאם היה זמן מועט לילדיה. כיוון שנאלצו לגדול לבד, למדו הילדים ובגרו להיות עצמאיים, סומכים ובוטחים בעצמם, מסוגלים לממש מטרות, ולכן מחויבים בעיקר לעצמם. ילדים אלה הם כיום עובדי היי טק מוכשרים ושאפתניים.

ענת כנען, יועצת ארגונית ב"טאק אינטרנשיונל", מנחה סדנה למנהלי פרוייקטים וראשי צוותים, ללמדם איך להניע בצורה נכונה את כפיפיהם בני דור ה-  X. (הסדנה, שפותחה ב"טאק", מבוססת על המודל Management NAKED שהביאה מחו"ל מנהלת משאבי האנוש של "טלרד", רחל ורטהיימר).

בתחילה מאבחנים ומגדירים את מאפייניהם וצורכיהם של כפיפי המנהלים המשתתפים הסדנה, כדי לדעת לפעול בדרכים הכי נכונות ומתאימות. באופן כללי, לבני דור ה- X מתאים מנהל שמאפשר עצמאות (הרי הם מורגלים להיות עצמאיים), שמציב גבולות, אך גבולות פתוחים. מנהל שמעצימם, שמציב להם משימות מאתגרות, שלא מחליט בשבילם אלא מאפשר להם להחליט בעצמם, ושמתאים את עצמו לצורכי השליטה הגבוהים שלהם.

המנהל צריך לשאוף ליצור לבן דור ה- X תפקיד שמתאים לכישוריו ולמיומנויותיו. עליו להיות לו למנטור, להדריך, לייעץ, ולא 'לעמוד מעבר לכתף' ולתת הוראות. עליו להיות אמפתי – להיכנס לנעליהם של עובדיו, להבינם. "להיות גמיש, זו מילת המפתח", מדגישה כנען.

התקשורת צריכה להיות ישירה, "על השולחן". יש להגדיר מדדים וציפיות מהעובד, לתת משובים, חיזוקים, גם ביקורת, אך הכל על סמך מדדים אובייקטיביים וברורים מראש, כדי שהעובדים יוכלו לראות ולהבין היטב מה ציפו מהם, ומה הם הצליחו לבצע. לתת לעובד תחושה כי מעריכים אותו על סמך ביצועיו והפוטנציאל שלו. יש להם יכולות אדירות, הם מסוגלים לבצע כמה משימות באותו זמן, וצריך לתגמל אותם על יכולות אלה, על ביצועים ותוצאות. וכדי שאתה, המנהל, תוכל להשיג את האינטרסים הארגוניים שלך, דאג לספק להם את הצרכים והאינטרסים שלהם". כיוון שיש להם צורכי שליטה גבוהים, והם מרגישים שהם צריכים להוכיח את עצמם, יש לאפשר להם ביד רחבה להציג פרזנטציות על דברים שהם עושים.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יוני 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *