מי מתאים להיות מנהיג?

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 176, 1 בספטמבר 1999

 

"מי ראוי להיות מנהיג?", שאל אפלטון, וראש האגף לפיתוח משאבי אנוש ב"ג'וינט – ישראל", ד"ר משה אבן חן, מוסיף ומתדיין עם גישה נוספת למנהיגות: "מי מתאים להיות מנהיג". מנהיג מתאים עונה על ציפיות הקהל. בתקופתנו, למשל במערכת הבחירות האחרונה, קבעו מי ה"מתאים" על-פי סקרי דעת קהל: היום ליפקין-שחק, מחר איציק מרדכי (כי בסיבוב השני "רק מרדכי יכול") וזה מה שמעוללת השקפת העולם של מנהיג 'מתאים' למוסד המנהיגות.

"ראוי", מוסיף אבן חן, "לפי אפלטון או היהדות (הלכות מלכים של הרמב"ם, למשל) ניחן בענווה, יושר מופלג, ותחושת שליחות. הוא פועל על פי מה שהוא חושב שהמונהגים שלו צריכים, ולא את מה שהם חושבים, או אומרים שהם צריכים".

מנהיג ראוי לא מחפש טובות הנאה, לא כוח ושררה, ובעצם, הוא לא רצה להיות מנהיג, אלא שכנעו אותו כי זקוקים דווקא לו.

הוא ניחן ביכולת לפתח חזון, ולדרוש ולתבוע מעצמו ומהמונהגים שלו לממש אותו. הוא לא יאמר תנו לי להנהיג והכל יהיה ורוד, לא יפזר הבטחות, אלא יבטיח כי ניתן להגיע להישגים בזכות מאמץ לטווח ארוך. רק מעמדה כזו הוא יכול להיות מוביל ותובעני, ולא מובל שכבול בסיסמאות והבטחות.

למנהיג ראוי, מצד אחד, יכולת העמקה ויסודיות בנושא מסוים, אך מצד שני יכולת לנוע לרמת שטחיות כלשהי. כלומר, אם הוא, "מתוך הצגת מנהיגות", יתעקש על כל פרט ופרט, ולא יהיה מסוגל לעולם להתרומם מתוך ההעמקה הזו ולסבול שטחיות, הוא יהיה מנהיג תקוע ותוקע, שלא יוכל להבחין בין עיקר לתפל.

גישת המנהיג ה"מתאים", אומר אבן חן, מייצרת במשך הזמן מארג יחסים "פרובלמטי עד כדי פתולוגי" בין מנהיג למונהגיו. המנהיג המתאים "מוכרח" לדעת לשקר קצת, לעשות מניפולציות, להיות מסוגל לפעמים להיות עמום ולא בהיר. המציאות, מאמינים תומכי גישת ה"מתאים", כופה על המנהיג להיות "קצת" כזה, כי אין ברירה. "הבעיה היא שאין לזה סוף. אין 'קצת'. אם אתה נכנס לתלם הזה, איפה הגבול? היום אין ברירה, מחר אתה מוכרח, ולבסוף אתה משקר ועושה מניפולציות גם כשיש ברירה".

הפרדוכס הוא שהראוי להיות מנהיג לעתים קרובות איננו רוצה בזה, כי הוא מבין את מהות התפקיד: עומס, אחריות רבה מאד, מידה מסוימת של סבל בשל הציפיות הגבוהות ממנו, וציפיותיו מהמונהגים. בוודאי לא פסול להנהיג מי שאומר 'כן רוצה', אבל הוא צריך להיות מודע מאד לכל מה שכרוך ברצונו זה. המונהגים רוצים תגמולים מהירים, "רוצים את הסוכרייה שלהם, ולא תמיד תהיה לו לתת להם. הדברים הם כך בכל רמת מנהיגות, מנהיג לאומי או מנהיג בארגון".

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2008. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

מנהל טוב

מנהל טוב

 מאת: יעל אשד*     www.eshedyael.co.il כולם כבר יודעים,  אנשים לא עוזבים ארגונים , אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *