ראשי » ניהול המשאב האנושי » גיוס מיון והערכת עובדים » מיון עובדים (ב): שירותי מיון ומיון למנהלים בכירים

מיון עובדים (ב): שירותי מיון ומיון למנהלים בכירים

מאת פילת, שירותי המיון

פורסם לראשונה מאי 2001

חלק שני במאמר המקיף את נושא מיון עובדים. בחלק זה מוצגים שירותי המיון ומיון מנהלים בכירים. החלק הראשון מפרט הגדרה, סטנדרטים ושיטות למיון עובדים.

 

אילו שירותי מיון ואבחון קיימים בשוק?

ארגונים רבים מעדיפים משיקולים שונים להוציא את תהליך האבחון והמיון למכונים המתמחים בתחום. מכונים אלו מציעים בדרך כלל שירותי אבחון התאמה לתפקיד, מרכזי הערכה, שרותי מיון ראשוני, אבחון יחידני למנהלים בכירים, ואף שרותי מיון ממוחשב בבית הלקוח.

 

אבחון התאמה לתפקיד

אבחון התאמה לתפקיד הוא שם כולל לסדרת מבחנים הנערכים במשך מספר שעות (ולעיתים נדירות גם יומיים), במספר רמות שונות לפי רמת התפקיד אליו מיועד המועמד (החל ברמה טכנית/פקידותית וכלה ברמת הניהול הבכיר). מתוך תיאור התפקיד המפורט שמוסר הלקוח נקבעת רמת המבדק ונקבעים המאפיינים והתכונות אשר הפסיכולוג יתבקש להעריך ולתת עליהם חוות דעת. פרופיל המאפיינים ותפריט כלי האבחון נלקח מתוך ספריית הפרופילים והתפריטים של המכון, ובמידת הצורך מרכיבים פרופילים ותפריטים חדשים. הלקוח מקבל דו"ח אבחון המפרט את המאפיינים והתכונות אשר נקבעו מראש.

 

מרכזי הערכה

בכל מקרה בו ניתן לרכז קבוצת מועמדים לאותו התפקיד, השיטה המומלצת לאבחון היא מרכז הערכה. בנוסף למבחני הכישורים אותם עובדים המועמדים במהלך מרכז ההערכה, מושם דגש רב על מבחני מצב המדמים מצבים המייצגים את עולם התוכן בו יתפקד העובד. במרכזי הערכה בודקים כישורים כמו מתן שרות ויכולת ניהול, תכונות אישיות, יחסים בין אישיים ועוד. ההרכב המדוייק ומשך מבחני המצב נקבע בהתאם לדרישות התפקיד. בשיטה זו מומלץ שנציג מטעם הלקוח ישתתף בצפייה בסימולציות ובקבלת ההחלטות לגבי המועמדים. מרכזי ההערכה נחשבים לכלי המיון בעל יכולת הניבוי הגבוהה ביותר.

 

מיון ראשוני

כאשר צפוי מספר רב של מועמדים לתפקיד מסויים ניתן להפעיל שירות מיון ראשוני, שהינו מיון חלקי ומקוצר על בסיס מבחני כישורים, ראיונות, או מבחני מצב. לצורך זה מותאמת סוללת אבחון קצרה, בעזרתה נבחרים המועמדים בעלי סיכויי ההצלחה הגבוהים יותר. המתאימים בלבד ממשיכים למיון המלא – וכך נחסכות עלויות לארגון. שיטת מיון זו מתאימה גם לסינון מועמדים לקורסים ארוכים, להסבות, וללימודים מקצועיים מוגדרים.

 

אבחון יחידני

אבחון יחידני הוא מתכונת אבחון אישית ודיסקרטית, לתפקידים הבכירים ו/או רגישים הקיימים בארגון. באבחון כזה הנבחן מקבל חדר נפרד בו הוא מבצע את כל המטלות, כולל ראיונות, מבחנים, ותרגילי ביצוע אישי. מתכונת זו מאפשרת להשתמש בשירותי האבחון במקרים בהם נדרשות רגישות ודיסקרטיות לגבי המועמדים.

 

מיון ממוחשב בבית הלקוח

מיון המתבצע באמצעות תוכנת מיון ממוחשבת המותקנת במשרדי הלקוח. במיון כזה, מומחה מטעם מכון המיון יבחן בשיתוף עם הלקוח את הצרכים הספציפיים של הארגון ויעצב את סוללת המבחנים והדוחות בהתאם לדרישות. מיון כזה מתאים בעיקר לארגונים גדולים עם שיעור תחלופה / צמיחה גבוה, ו/או רחוקים פיזית ממכון המיון.

 

אבחון מועמדים לתפקידי ניהול בכירים

מינוי מנהל מתאים הינו המפתח להצלחת היחידה והארגון. התגברות התחרות, הריבוי במידע והצורך להתמודד בסביבה מרובת שינויים מחריפים עוד יותר את התלות במנהלים מתאימים. פרקי הזמן שניתן להקדיש להכשרה, ללמידה ולהתארגנות הולכים ומתקצרים, ומנהלים המתמנים לתפקיד חדש נדרשים תוך זמן קצר יחסית להוכיח את יכולתם. בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים החלים בעולם העבודה ולשינוי בתמהיל הדרישות מולם ניצבים הארגונים בבואם לאתר מועמדים לתפקידי מפתח. יותר מתמיד ניהול בכיר הינו מקצוע בפני עצמו, כאשר מנהל דרש להיות בעל ערך מוסף ייחודי, לעמוד ביעדים עסקיים וניהוליים, לגלות יוזמות עסקיות, לממש מדיניות המוכתבת לו ולהבטיח את התפתחותו של הארגון עליו הוא מופקד.

 

ארגונים רבים ניצבים בפני קשיים בבואם לקבל החלטה על מינוי מנהל: בכירותו של המועמד, קשריו האישיים והמלצות ממכרים יוצרים לעיתים את התחושה כי קיים מספיק מידע על מנת לקבל החלטה, גם מבלי לקבל אבחון מפורט לגבי כישוריו ויכולותיו של המועמד. עם זאת ארגונים חווים לא אחת את מחירן הכואב של טעויות במינויים, במיוחד בתפקידים הבכירים יותר. הקושי להקיש מהצלחות העבר של המועמדים, הרצון להפעיל אמות מידה מוגדרות, והצורך לאמוד את התאמתו של המועמד לתרבות הניהולית האופיינית לארגון, גורמים לצורך הולך וגובר בהפעלת כלי אבחון משוכללים המותאמים במיוחד לאבחון מנהלים.

שתי צורות האבחון המקובלות למועמדים לתפקידי ניהול בכירים הן אבחון יחידני ומרכזי הערכה למנהלים בכירים.

 אבחון יחידני לבכירים

אבחון יחידני הוא מתכונת אבחון אישית ודיסקרטית, לתפקידים הבכירים ו/או רגישים הקיימים בארגון. באבחון כזה הנבחן מקבל חדר נפרד בו הוא מבצע את כל המטלות, כולל ראיונות, מבחנים, ותרגילי ביצוע אישי. מתכונת זו מאפשרת להשתמש בשירותי האבחון במקרים בהם נדרשות רגישות ודיסקרטיות לגבי המועמדים.

 

מרכז הערכה למנהלים בכירים

המושג מרכז הערכה משמש בצורה כוללנית לתיאור מגוון רחב של תוכניות מיון ספציפיות המיישמות שיטות מיון מרובות לדירוג מועמדים או ממלאי תפקידים ביחס לפוטנציאל הניהולי שלהם. בשל השימוש במגוון שיטות מיון, מרכזי ההערכה נחשבים לכלי המיון בעל יכולת הניבוי הגבוהה ביותר. במרכז הערכה למנהלים בכירים נדרשים המועמדים להתמודד עם סדרת מבחני מצב הלקוחים מעולם הניהול במסגרת אבחון אתגרית ורלבנטית, המאפשרת לעמוד טוב יותר על מגוון כישורי הניהול של המועמד ועל התאמתו לתפקיד המיועד. חוות הדעת המתקבלת ממרכז הערכה עשירה יותר וכוללת התייחסות הן ליכולותיו של המועמד בתחומים השונים והן לסגנון הניהול האופייני לו על פני מימדי ההערכה הרלבנטיים. ביצוע האבחון בקבוצה נפרדת, בה כל המשתתפים מיועדים לתפקידים בכירים מאפשר לאבחן בצורה תקפה יותר את יכולותיו של המועמד לפעול עם ומול רמות הניהול עמן יהיה עליו לפעול בתפקידו בארגון.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ethosia-logo

כשעולם ה-Big Data פוגש את עולם הגיוס

  ידיעה לעיתונות 18.06.2014 כלים טכנולוגיים הסורקים את הרשת ומנתחים כמויות ענק של מידע הופכים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *