מודל הניהול ה'נשי' יחליף את ה'גברי' במאה ה-21

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 134, 4 נובמבר 1998

ראיון עם חנה רודניק, עורכת "פיתוח ארגוני בישראל" 

 

הגברים יאלצו לאמץ דפוסים 'נשיים', ולחילופין – נשים מנהלות יוכלו לוותר על דפוסים 'גבריים'  – צפויים קשיים בקרב שני המינים, בתהליך הוויתור על התפקידים המסורתיים 

בכתבה מדווחת חנה רודניק, דוקטורנטית באונ' העברית ועורכת כתב העת "פיתוח ארגוני בישראל", על "מקרה מבחן" בו נבדקו תפיסות של דפוסי ניהול גבריים ונשיים אצל שתי הקבוצות. במסגרת הבדיקה נערכו במחלקת רווחה המונה 95 עובדים (81 נשים ו-14 גברים) שני מפגשים של דיונים קבוצתיים: מפגש של 14 גברים ומפגש של 14 נשים, במעמד ובתפקידים מקבילים.

שתי הקבוצות דנו במסגרת המפגשים בסוגיות הקשורות ביחסי נשים-גברים ומתוך כך התברר, כי קיימת ראיה סטריאוטיפית מוטית-מין הן אצל הגברים והן אצל הנשים בנוגע לדפוסים נשיים וגבריים של עובדים בכלל ומנהלים בפרט. הגברים הצביעו על הקושי הכרוך בשינוי תפיסה סטריאוטיפית ועל המחירים האפשריים של חריגה כזו ממוסכמות חברתיות.

ע"פ ממצאי המחקר קיים קושי מצד נשים לקבל גברים המנסים להשתלב בדפוסים שלהן, כאשר הגברים מצופים על-ידי הנשים להיות בעת ובעונה אחת גם 'גברים' וגם 'נשיים'. ע"פ הממצאים הם נדרשים להציע בעבודתם הטיפולית במסגרת המחלקה תכונות הנחשבות נשיות כמו חום, רכות ואמפתיה, אולם, אם יגזימו בכך, ייחשבו ל'נשים' מדי. לעומת זאת, הנשים מצידן אינן מוותרות על התכונות הגבריות של הגברים, וכשיש צורך שמישהו ימלא תפקיד שנחשב באופן מסורתי לגברי, הן פונות לגבר שבסביבה, גם אם אין לכך הצדקה מלאה. הממצאים מעידים, כי כל שאיפה להתנערות מדפוסים חברתיים ומתפקידים מסורתיים הנחשבים ל'גבריים', תדרוש תהליך אחר וארוך של סוציאליזציה מחדש.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *