מהו צוות?

מאת: יורם גלי -Createams פיתוח מנהיגות צוותית

המושג צוות (team), הינו מושג שגור בפי כל, כמעט בכל ארגון מצפים מהאנשים שעובדים בו לפעול במסגרת צוותים ולהיות "איש צוות". מודעות 'דרושים' מציינות כיום יותר מבעבר את הקריטריון של "יכולת עבודה בצוות", כחלק מדרישות התפקיד. מושג זה עומד מחד, בפני עצמו ומאידך, נמצא בצמוד לאיפיון מטלה, כמו: צוות חשיבה, צוות משימה, צוות עבודה, צוות אוויר, צוות פרויקט, צוות אסטרטגי, צוות היגוי וכן הלאה… המושג צוות נוגע גם בחיבור ידוע לפעילות של עבודת-צוות (teamwork). ייחודה של עבודת-צוות היא בכך שזו יכולה (או לא יכולה) להתקיים בצוות ספציפי, אך בה במידה ניתן לבחון עבודת-צוות גם בין שני אנשים (או שתי יחידות ארגוניות, למשל) שאינם מהווים צוות.לצד המושג 'צוות' מופיעים מושגים "שכנים". מושגים אלה הם: קבוצה, ועד,ועדה, חבורה, קהילה, להק, מטה, סגל, מועצה, פאנל, חבר, להקה, נבחרת, כנופיה… באנגלית: group ,gang ,band ,committee ,crew ,council ,staff,board, וכד'.

ניסיוני הרב בעבודה עם צוותים ועם יועצים ומנחים שעובדים עם צוותים הראה לי שוב ושוב, כי לכל אדם יש את התפיסה שלו לגבי צוות. לכאורה, זהו מושג ברור ושגור בפי כל. למעשה, מסתבר כי מה שאדם אחד רואה ותופס כצוות איננו בדיוק מה שרואה ומבין אדם אחר – אפילו מאותו ארגון או מקצוע. יש מקומות בהם מקבלים אדם שמצטרף לארגון ו/או למשימה מסוימת, בברכה של : "ברוך הבא לצוות!" ("Welcome to the team!"). לא פעם מתברר שהכוונה היא יותר לסגנון של ברכת הצטרפות "ברוך בואך אלינו (ליחידה, לארגון, למחלקה וכד') – שזו יותר צורת התבטאות מאשר התכוונות לצוות ככזה.

_____________________________________________________

 אירוע

בהדרכה שהתקיימה במרכז הארץ עבור מנהלים מארגונים שונים, בנושא ניהול צוות, העלה אחד המשתתפים, מנהל בעל ותק של 25 שנים בקונצרן ישראלי, שאלה:

"איך אני יכול להעלות את המוטיבציה של הצוות שלי?"

מנחה יום העיון, מהנדס תעשייה וניהול בהכשרתו האקדמית, שאל אותו: "מה עושים חברי הצוות ביחד?"

התשובה הפשוטה והבהירה היתה: "שום דבר!"

המנחה הקשה: "אני מתכוון לדברים בסיסיים, כמו: ישיבת צוות"

"הבנתי אותך", ענה אותו מנהל, "אני לא מנהל כל ישיבת צוות"  "ובכל זאת", התעקש המנחה, "בטח יש איזשהו מפגש שאתה מקיים עם הצוות. אחת לשבוע, פעם בשבועיים או איזשהו כינוס פעם ברבעון?…"

"אני מעולם לא הרגשתי צורך לכנס את כולם, חוץ מהרמת כוסית לראש השנה או ציון יום ההולדת של מישהו מהצוות."

"אז איך אתה מטיל משימות ומקיים מעקב?", התעניין המנחה.

"בדרך הקבועה – אני יושב עם כל אחד מהצוות ביום ראשון, מוודא את שנעשה במהלך השבוע החולף ומגדירים ביחד את היעדים לאותו שבוע"

"אז אתה אומר שאין שום מפגש צוותי?"

"שום מפגש", היתה התשובה.

"אם כך…" פסק המנחה בסמכות מקצועית, "… זה לא צוות!"

הפנים ההמומות של המנהל הסגירו את תדהמתו לגלות שאין תוקף להיותו מנהל של "צוות" כפי שהאמין עד כה; "אם זה לא צוות?" הרהר לעצמו, "אז מה זה כן?".

_____________________________________________________

אירוע ממשי זה בא להצביע על פער שבין תפיסת השניים את המושג "צוות". עבור אותו המנהל, המושג צוות מהווה: "קבוצה של אנשים שעובדים באותו מקום עבודה". גם ההגדרה שמופיעה במילון אבן-שושן (המילון החדש, מהדורה משולבת), לא מבליטה בהכרח את מרכיב קשרי הגומלין ויחסי התלות ההדדית: "קבוצת אנשים הממלאים במשותף תפקיד מסוים במקום או מתקן מסוים" עבור המנחה, איש מקצוע בעל ותק, ההגדרה שלו לצוות הינה משהו מעמיק ומורכב יותר. כמעט כל ספר שדן בעבודתם של צוותים נותן הגדרה כלשהי לצוות. מכאן, שקיימות הגדרות רבות למושג הצוות.

הגדרת העבודה הבסיסית לצוות, שבה אני משתמש היא:

"קבוצה שמורכבת משני אנשים (או יותר), שתלויים זה בזה ושמקיימים ביניהם קשרי גומלין, לצורך השגת מטרה משותפת"

אישית, אני מאמין שהנוסח הנכון יותר הוא "… משלושה אנשים…", אך היות שרוב הספרים והמאמרים מגדירים זאת משניים ומעלה, השארתי את ההגדרה בנוסח זה.

בהגדרה לעיל, כמו כמעט בכל הגדרה שאנשים נותנים באופן האינטואיטיבי ביותר כשאני מבקש מהם לתת את הגדרתם למושג "צוות", מופיעים שלושה מרכיבים. שלושת המרכיבים הינם קריטיים בהבנה הפונקציונלית של צוות. ואלה הם:

  1. קבוצה – אנו מדברים על כך שבצוות יש קבוצה של אנשים. השאלה לגבי מרכיב זה בצוות נתון היא: כמה אנשים יש בצוות? מי הם? באיזו מידה מוגדרים חברי הצוות (חברי הקבוצה)?
  2. קשרי גומלין – מרכיב היחסים בין חברי הצוות.  השאלה לגבי מרכיב זה בצוות נתון היא: באיזו מידה יש תלות הדדית בין חברי הצוות? עד כמה קיימת ונדרשת אינטראקציה ביניהם?  מה הביטוי של מערכת היחסים ביניהם?
  3. מטרה משותפת – מהי המטרה המשותפת לכל חברי הצוות.  השאלה לגבי מרכיב זה בצוות נתון היא: באיזו מידה קיימת הגדרת מטרה ברורה לצוות? עד כמה המטרה המוצהרת נתפסת כמשותפת?

אז, היה ופגשתם צוות או שאתם בדרך להקים או להצטרף לצוות, בדקו את קיומם של שלושת המרכיבים שצויינו:

  1. האם אתם יודעים כמה חברים יש בצוות ומיהם?
  2. האם אתם יודעים מהי מערכת היחסים בין החברים ומהי ביטויה?
  3. האם אתם יודעים מהי המטרה המשותפת שמוגדרת לצוות זה?

זוהי הרשימה הראשונה במדור זה. הנכם מוזמנים לקחת חלק בעבודה הצוותית של העמקת הידע והתובנה בנושא זה. אנא כתבו והתייחסו. אשמח להגיב ולהרחיב במסגרת קבוצת הדיון.

מספר שאלות נגזרות מתוכן הנאמר עד כאן:

אילו הגדרות אחרות יש ל"צוות" ומה תרומתן?

מהי עבודת-צוות ומה ייחודה?

אילו צוותים (סוגי צוותים) קיימים?

מהו המספר המועדף לחברי צוות?

[שאלות אלו ואחרות, יקבלו מענה במאמרים עתידיים]

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אפריל 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *