מדד אמון הצרכנים דצמבר 2009 – תמצית מנהלים באדיבות גלובס מחקרים

S_TH_rtf3225934684_49808423

מאת: אבי טמקין, 'גלובס מחקרים'

 

 מדד אמון הצרכנים רשם ירידה קלה בדצמבר ל-92.9 נקודות

הצריכה הפרטית צפויה להתרחב גם במחצית הראשונה של 2010. מדד אמון הצרכנים, הנערך על-ידי גלובס מחקרים בשיתוף קסלמן וקסלמן PwC ישראל, ירד בדצמבר ב-1.1 נקודות ל-92.9 נקודות (1996 = 100) לאחר שירד ב-4.3 נקודות בנובמבר ועלה ב-4.7 נקודות באוקטובר. נתון המגמה של המדד (ממוצע נע תלת-חודשי) רשם ירידה מזערית של 0.2 נקודות והגיע ל-95.1 נקודות.

ירידת המדד נובעת בראש ובראשונה מהרעה בציפיות הציבור לגבי מצב המשק בעוד חצי שנה, אפשר שעל רקע פרסומים כלכליים שליליים מעבר לים. זאת לעומת יציבות של הציפיות ביחס למצב הכלכלי-אישי בעוד חצי שנה וכן ביחס לתפקוד השוטף של המשק.

למרות הירידה הדו-חודשית במדד, נראה שהצריכה הפרטית תגדל גם במחצית הראשונה של 2010. הערכה זו נגזרת ממכלול נתוני מדד דצמבר, ובפרט מנתון המגמה בנוגע לכוונות רכישת מוצרים בני-קיימא (מכונות כביסה, טלוויזיות, מקררים וכיוב').

מסקר המדד החודשי שנערך על-ידי מכון סמית בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, עולה שבדצמבר נרשמה עלייה, זה החודש השלישי ברציפות, בשיעור הנכונות לרכוש מוצרים בני-קיימא.

למעשה, שיעור הנכונות הגיע בדצמבר לרמה של 31.5% מכלל המשיבים בסקר – קרוב מאוד לרמת הנכונות שנרשמה בקיץ 2007.

מחקר שנערך במחלקת המחקר של בנק ישראל העלה, כי מדד אמון הצרכנים של גלובס מחקרים יכול לחזות רבעון אחד עד שני רבעונים את ההתפתחויות בצריכה הפרטית, תוך הוספת מידע על הצפוי בעתיד הקרוב, מעבר למה שניתן ללמוד ממשתנים אחרים במשק.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

אתוסיה: מחקר שוק במקצועות התוכנה, אוגוסט 2013: המהנדסים בראש סולם השכר, הרבה לפני כולם

ידיעה לעיתונות מנתונים עדכניים שאספה חטיבת המחקר של אתוסיה, מרוויחים המהנדסים בממוצע עד 40% יותר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *