מבנה ארגוני ותרבות ארגונית – שינויים שהולכים יחד

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 234,  14 בנובמבר 2000

 

שינוי מבני בארגון ושינוי תרבותי כרוכים זה בזה, ואי אפשר ליישם בהצלחה שינוי מבני ללא שינוי תרבותי (ולהיפך), אומרת אביבה רוזן- גנוט, יועצת לניהול. הסיבות לשינוי מבני הן, בדרך כלל, עסקיות, אך כדי להצליח בשינוי המבני, צריך לתמוך בו באמצעות שינוי תרבותי, והשינוי התרבותי עשוי להצליח בגלל השינוי המבני.

חברות רבות נתונות היום בתהליכי רה-ארגון גדולים, ואחד הנפוצים שבהם הוא חלוקת הארגון למרכזי רווח. כאמור, הסיבות לשינוי מבני הן, בדרך כלל עסקיות, וכך, למשל, התפצלה באחרונה חברת ECI לחמש חטיבות, בהתאם לצרכים העסקיים שלה ולטובת שיפור יכולת חלוקת האופציות לעובדים. "ברור כי שינויים מבנים אלה יצרו שינויים בתרבות הארגון, אך צריך לבדוק ולעקוב אחר השינויים, כי בדרך כלל קשה לדעת את כיוון השינוי".

שינוי מבני אחר נועד להפוך את הארגון למוכוון לקוח, כלומר, לשפר בצורה מהפכנית את רמת השירות, ולכן מחולקת החברה למספר חטיבות, כאשר כל חטיבה ממונה על לקוחות מסוימים או על מגזר לקוחות, ומעניקה להם את מכלול הטיפול והשירות. "חברות המיישמות שינויים מבניים כאלה, אמורות להיות מודעות להשפעה העצומה על התרבות הארגונית", אומרת רוזן-גנוט. "בקונצרן ישראלי גדול יושמו שינויים מבניים משמעותיים, כמו ביזור והפיכת המפעלים למרכזי רווח, אך לא שונו נהלי עבודה, שמעצם טבעם משפיעים ויוצרים את התרבות הארגונית, ולכן השינויים המבניים לא הצליחו".

מנהלים רבים חושבים שהם יכולים לשנות ערכים בתרבות הארגון בצורה ישירה, למשל באמצעות הרצאות או סדנאות, אך אינם מצליחים בכך, "כי תרבות ומבנה צריכים להיות קשורים ביניהם ומחוברים לאותה מטרה".

"תרבות ארגונית היא שמרנית בטבעה, וצריך לשים לב לעובדה זו כשמתכננים ומיישמים שינויים מבניים. פעמים רבות מנהלים לא מצליחים ליישם את השינוי התרבותי שבו רצו, כי לא התייחסו אליו בצורה מספקת, כחלק מהשינוי המבני".

שינויים מסוימים בתרבות הארגונית ניתן ליישם בהצלחה גם על-ידי שינויים במישורים מבניים-ארגוניים אחרים, כמו שינוי נהלי עבודה או דפוסי עבודה פורמאליים.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מרץ 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

שרות איכותי במגזר הציבורי – הצהרת כוונות ורטוריקה או מציאות קיימת?

  מינהל ציבורי יעיל יותר והקשר לשיתופי פעולה עם גורמים פרטיים ואלכ"רים בשני העשורים האחרונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *