לעצור את המעילה הבאה

5936673820

מאת: סמדר עמבר, גרפולוגית ובעלת מכון עמבר*

 

בימים אלו אנו חיים בתחושה כי המדינה כולה נמצאת תחת חקירה, אנו מצפים לפרשה הבאה שתתפוצץ, לטשטוש פרצופה של א' או אולי של ד' מעל מסכי הטלוויזיה, לפקיד כזה או אחר שיופיע עם אזיקים על הידיים. תופעה זו אינה חדשה ובוודאי אינה רק נחלתו הבלעדית של המגזר הציבורי. מעבר לבעיות של תדמית ומוסר, התנהגויות של חוסר יושר, על שלל ביטוייהן, מסבות נזק כלכלי אדיר לחברות עסקיות. מספיק לציין דוגמא אחת של בנק שנסגר בשל מעילת פקידת הבנק. מה אנו כבעלי עסקים יכולים לעשות? כיצד ניתן להתגונן ולשמור על איכות העובדים שאנו מגייסים?

אבחון גרפולוגי הנו כלי ייחודי הנותן  תשובה רחבה ומעמיקה לשאלת האמינות. כתב היד מהווה סיסמוגרף להתנהגותנו, למתרחש במוחנו. בעזרת כתב היד ניתן לעלות על בעיות אישיותיות, עליהן קשה להצביע בראיון עבודה רגיל. בעוד שראיון עבודה הנו משחק ידוע מראש, בעל חוקים וכללים הברורים לשני הצדדים, כתב היד הנו אבחון אותנטי עליו לא ניתן לבצע מניפולציות ושאינו ניתן לשליטה. בתהליך בדיקת יושר ואמינות באמצעות אבחון של כתב היד מתייחסים לתחום רחב של התנהגויות; מחוסר יציבות תעסוקתית ועד הסיכוי כי עובד ימעל בכספים.

להלן מספר סימנים בכתב היד המעידים על חוסר יושר ואמינות:

 • כתב איטי
 • חוסר קריאות
 • תיקונים הנראים כמו הלחמות
 • מחיקות מושחרות
 • קוים מכסים

 

כתב איטי מעיד על בקרה. ניתן להמשיל זאת לגנב שצועד לאט ומסובב את הראש לבדוק שלא מבחינים בו. כאשר הדבר מחובר לחוסר קריאות החשד מועצם, שכן כתב איטי מבוצע בשליטה רבה יותר ואין סיבה שיהיה לא קריא, זאת בניגוד לכתב מהיר שאינו קריא, שם ניתן להבין ולסלוח, כשדחף העשייה והמהירות פוגמים בקריאות. חוסר קריאות בקונוטציה של חוסר אמינות מעיד על תקשורת לקויה ועל חוסר בהירות בניסיון להסתיר אינפורמציה. תיקונים במקומות שבהם אין פגיעה בקריאות מעידים על ניסיון להראות מושלם כלפי חוץ, להסתיר פגמים. בד"כ שאנו טועים אנו מעבירים קו על המילה וממשיכים הלאה, כאשר כל מי שינסה לקרוא את הכתוב יבין כי המילה מחוקה, אך השחרות (כפי שמופיע בדוגמת הכתב המצורף) מעידות על הסתרה.

דוגמא נוספת להסתרה מופיעה בכתב הבא במילה "לדעת".  ישנם קוים מכסים, כלומר חזרה על קוים.

העברת קווים חוזרים ונשנים עד כדי הסתרה של הכתוב מעידה על ניסיון להסתיר. כנ"ל חזרה על קווים של אותיות. חשוב להבין, כי לפעמים נמצא סימנים אלו של הסתרה גם כחלק ממצוקה ולא דווקא רצון לפגוע בזדון ולכן יש להיזהר באבחנה ולהשאירה בידי הגרפולוגים.

הכתב הבא עונה על כל הסימנים לחוסר יושר ואמינות– בכתב מופיעות בועות של צבע באותיות כמו מ' במילה "מתבררות", באות ט' במילה "בשקט" ובאות ל' במילה "על". בועות אלו מעידות על עצירה בכתיבה מתוך זהירות. כמו כן ישנם קוים מכסים באות ר'. הכתב יחסית איטי ואין סיבה אמיתית לתיקונים. כל זה מעיד על ניסיון להסתיר את האמת, על מניפולטיביות והתנהלות זהירה כדי שלא יראו מה אני עושה, כמו גנב המתגנב לבית.

 

חוסן נפשי  – אחד הנושאים החשובים ביותר, הנבחנים בהקשר של יושר ואמינות, הוא החוסן הנפשי- עמוד השדרה של הכותב, הביטחון העצמי. לעיתים אין לנבחן כוונות זדון או רצון לפגוע אך הוא עלול להיות מושפע בקלות ולפעול ללא שיקול דעת. יש לא מעט סימנים המעידים על חוסנו של האדם ולא אמנה את כולם. אחד הסימנים המהווים אינדיקציה חשובה לחוסן נפשי הוא לחץ על הנייר,  המעיד על אנרגיה פיסית ונפשית. לעומתו, חוסר לחץ מעיד על חולשה פיסית ונפשית המקשה על האדם לעמוד מול לחצים הן פנימיים והן חיצוניים. סימן נוסף הוא סדירות בסימנים, המעידים על בקרה ועל שליטה. אנו מצפים שיהיה איזון, שתהיה שליטה אך לא מוגזמת כי אז הדבר מעיד על נוקשות, תכונה העלולה לגרום להתנהגות לא אתית.  בחוסר סדירות אנו נראה שהשורות עולות ויורדות בלי סדר, גודל האותיות משתנה באופן בולט וכן מהלך השוליים, זווית הכתיבה משתנה חליפות ועוד…- נתונים המעידים על  מצב בו לאדם אין שליטה או מצפן המכוון אותו.

הכתב בדוגמא המצורפת מאופיין בסדירות מוגזמת (למרות שכתוב על שורות), כתב הקרוב מאוד לתקן. תנועת הכתב תקועה, דבר המעיד על התייחסות יתר לנורמות חברתיות, צורך להיות בסדר מתוך חוסר ביטחון וחשש לטעות או להביע דעה אחרת, דבר המוביל לחשש מכישלון וחוסר יכולת להודות בטעויות. אדם זה עלול להיכנס למסכת שקרים או להיכנע לשליטה חיצונית, מתוך רצון להיות בסדר.

 

מניפולטיביות, אחד הסימנים לכך הנו חוסר קריאות. הכותב אומר לנו בעצם: אני מדבר, אתם מבינים דבר מה ואני מחליט אם לאשר או להכחיש בהתאם לנסיבות.

כתב קריא מדי ומסודר מדי, הנכתב כמו שמלמדים בבית הספר נקרא בעגה המקצועית כתב פסאדה או מסכה. לא ניתן לקרוא את האדם ולדעת מה מסתתר מאחורי המסכה, הגנות יתר או אמירה: לא תדעו מה אני חושב ומה אני מרגיש.

שתלטנות ואגרסיביות המשולבים עם שאפתנות יתר,  גם הם עלולים להיות בעיתיים ולבוא לידי ביטוי בכתב היד כך:

 • עומס על הנייר
 • לחץ חזק
 • תנועה אימפולסיבית
 • אזור תחתון מפותח
 • אזור עליון מפותח
 • קו עבה
 • פלישות בין שורות, אותיות משורה אחת עולות על אותיות משורה שמתחת
 • כתב עם המון זוויות

בהקשר של יושר ואמינות, עומס על הנייר מעיד על שתלטנות. הנייר מסמל את העולם בו האדם פועל והכתב מלמד על דרך התנהלותו בעולם. לחץ חזק מעיד על אדם בעל אנרגיות, דחפים. כאשר הדבר משולב עם תנועה אימפולסיבית הדבר מעיד על דחפים בלתי נשלטים. אזור תחתון מפותח מעיד על נחישות ועל חומריות. אזור עליון מפותח מעיד על שאפתנות. תמהיל של שאפתנות עם חומריות, כאשר אין שליטה על הדחפים הוא בעייתי וטומן בחובו פוטנציאל להתנהגות לא אתית, ואף פלילית. פלישות בין שורות מעידות על חוסר גבולות, ומאפיינות אנשים המכונים "דורכים על גוויות". זוויות רבות מידי מעידות על עקשנות ואף אגרסיביות.

לדוגמא בכתב הבא ניתן לזהות כי הת' הנשלחת קדימה באופן מוגזם ובתנועה זוויתית חדה. דבר זה מעיד על חוסר גבולות. מנגד הל' המנופחת באזור העליון ומעידה על פנטזיות ונרקיסיזם, דבר היכול להוביל להתנהגות אגרסיבית, תוקפנות וחציית גבולות.

 

הכתב הבא הוא זוויתי מאוד, ישנה פלישה בין שורות, תנועה עוויתית, קו עבה –  כל אלה מעידים על חוסר גבולות, חוסר התחשבות בזולת ותפישת מקום על חשבון האחר.

 

לסיכום, הגרפולוגיה מסוגלת לעלות על דפוסי התנהגות, שאינם משויכים באופן ישיר ליושר ואמינות אך בהחלט עלולים להשפיע. אנשים מרירים למשל, עלולים לגרום נזק מתוך כעס ורצון לפגוע. אנשים אדישים וחסרי מעורבות רגשית יכולים לפגוע ולו בשל חוסר לויאליות וחוסר אכפתיות.         

 

* סמדר עמבר גרפולוגית מוסמכת, חברת האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל. בעלת מכון עמבר לגרפולוגיה, המספק מגוון שירותים, למגזר הפרטי ולמגזר העסקי בתחומים: אבחון ומיון עובדים; ארגון צוותי עבודה, ניוד עובדים; הכוונה מקצועית; התאמה זוגית; הרצאות וסדנאות. סמדר עוסקת בתחום הגרפולוגיה למעלה מעשור. בוגרת תואר ראשון במדעי החברה, מאוניברסיטת בר אילן.

 

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ethosia-logo

כשעולם ה-Big Data פוגש את עולם הגיוס

  ידיעה לעיתונות 18.06.2014 כלים טכנולוגיים הסורקים את הרשת ומנתחים כמויות ענק של מידע הופכים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *