לימוד מושגי חשבונאות בסיסיים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 192, 28 בדצמבר 1999

 

השכלתם והתפתחותם המקצועית של מרבית המנהלים אינה בתחום הכספים והכלכלה, אלא במסלולים מקצועיים אחרים כמו שיווק, טכנולוגיה, תפעול, משאבי אנוש ועוד. ישראל יוגב, מנכ"ל משותף בחברת "יישום מערכות ניהול והנדסה", מצביע על הפער, ההולך וגדל בימינו, בין רמת הידע וההבנה של מנהלים רבים, לבין הצורך לשלוט בתחומי הפיננסים והחשבונאות.

 

"לעיתים, כאשר חשב, או סמנכ"ל כספים מציגים נתונים בפני המנהלים המעמד נראה כמו מדידת בגדי המלך החדשים: לאף מנהל לא נעים להודות שהוא לא מבין והוא מהנהן בראשו למרות שלא הבין את משמעות הדברים".

 

"יישום מערכות" מפעילה סדנה למנהלים, שפותחה על-ידי חברת פיתוח הדרכה אמריקאית בשם Andromeda Training. שיטת הלמידה היא "משחק עסקים", שבו נלמדים מושגי חשבונאות ופיננסים בניהול חברה באמצעות תפעול פירמות, שהוקמו במשחק על ידי המשתתפים.

 

במשחק משתתפות שש פירמות, בכל אחת מהן שניים עד ארבעה משתתפים. בתהליך ההקמה נלמדים מושגי יסוד, כמו מאזן רווח והפסד, תוך שימוש בז'יטונים, כמו בקזינו, המסמלים סוגי מטבעות שונים. הפירמות פועלות בשוק מסוים של סחורות או שירותים, ולכל אחת מהן לוח שעליו מבנים, מכונות ואנשים. הן מנפיקות מניות ומתחרות ביניהן. מנחה הסדנה מוסר לפירמות נתוני ביקוש בשוק וכל פירמה נענית לביקוש דרך מכרזים שמפעיל המנחה, בהם אפשר לזכות על פי קריטריונים מסוימים.

 

אחרי כל "חודש" של פעילות עסקית (שנמשך בסדנה כשעה עד שעה וחצי) מסוכמים הדוחות הכספיים של הפירמות, תוך לימוד מושג או היבט בבנייה ובניתוח דוחות.

 

בנוסף לתפעול השוטף של הפירמות, בכל חודש, או מחזור עסקי, יש לכל פירמה אפשרויות לפתח את העסקי לכיוונים שונים, כך שבסוף הסדנה נוצרות פירמות עם מבנה עסקיים שונים. אפשרות כזו יכולה להיות, למשל, השקעה בהתייעלות, בהגדלת תשתיות, בהוזלת עלויות, ביצירת יתרון יחסי, ועוד. "זה מאפשר למשתתפים לראות את הקשר בין החלטות, שקיבלו בתפעול השוטף בכל חודש, לבין התוצאות ולהבין את הקשר בין רווח לבין תזרים מזומנים והיבטים אחרים של העסק".סדנה יכולה להימשך מחצי יום עד שלושה ימים, בהתאם לרמת ההעמקה הנדרשת.

 

"מספיק לדעת ולהטמיע כשלושה-ארבעה עקרונות בסיסיים, ועוד שתיים-שלוש משוואות פשוטות", מציין יוגב, "כדי להכיר ולהבין את עקרונות התפיסה החשבונאית. מנהל תפעול, למשל, לא צריך להבין את עבודת הכלכלן או החשב לפרטיה, אבל כשהוא מקבל מהם נתונים, הוא יוכל להבין מה הוא קורא".

 

"שליטה במידע ובנתונים המועברים בין המנהלים בארגון והבנתם מאפשרת ליצור תקשורת ארגונית הרבה יותר פתוחה וברורה".

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *