ליבת התוכנית העסקית

 מאת: דוד סולומון, הוצאת  DS Solomon Holding

יצא לאור באוגוסט 2001

 

 rtf5187406241_280595541 מקטע מהספר 'תכנון עסקי לאחר עידן הבועה'בהוצאת DS Solomon Holding

 

למעשה תוכנית עסקית מקצועית נועדה להציג ולבחון את רכיבי ההצלחה העסקית.  באופן  ממוקד ניתן להגדיר זאת כשלושת  ה- M הנמצאים בבסיס כל מיזם מצליח:

·        Market

·        Management

·        Money

 

Market  השוק

השוק מייצג את הצורך במוצר ובשרות . ברור כי כל עסק  בעל פוטנציאל עסקי חייב להתאפיין במוצר המהווה פתרון אמיתי לצורך ברור. ככל שהצורך חזק יותר, השוק גדול יותר, והפתרון עדיף על פתרונות מתחרים אזי גדל הפוטנציאל העסקי ולהפך. קרי, ברור כי ללא ה M הראשון אין למעשה סיכוי אמיתי להצלחה עסקית. תוכנית עסקית חייבת להתמקד במקטע בסיסי זה.

 

Management  ההנהלה

ברור וידוע כי רעיון טוב המופקד בידיי צוות לא מתאים דינו בדרך כלל להיכשל. כלומר חשוב ביותר לאבחן מי הצוות המוביל, מה כישוריו העסקיים/טכנולוגים ,מה המוטיבציה הדוחפת אותו קדימה ועד כמה הצוות מחויב להצלחה (Management Commitment). תוכנית עסקית חייבת

להבהיר מקטע זה באופן מקצועי.

 

Money  כסף

בהנחה כי מדובר במיזם בעל מוצר המהווה פתרון מועדף לצורך אמיתי בשוק צומח, ובהנחה כי מדובר בצוות ניהולי בעל יכולות ומחויבות, עדיין נותר נושא הכסף. נושא זה מתפצל לשני נושאים, האחד כמה כסף נדרש להשקיע על מנת לממש את הפוטנציאל העסקי , והשני מה באמת יצא מכל זה, קרי מהו הפוטנציאל העסקי במונחים פיננסיים/כלכליים ומהם פירות ההשקעה במונחי תשואה.

 

ליבת התוכנית העסקית

אין ספק כי ליבת התוכנית העסקית מתמקדת בשאלת התאמת המוצר לצורכי השוק והפוטנציאל העסקי הטמון ברעיון. או במילים אחרות, על מגיש התוכנית העסקית לשכנע את הקורא כי המיזם מתבסס על מוצר המהווה מענה אמיתי לצורך ברור ומוגדר (אטרקטיביות המוצר/שירות תגדל ככל והתוכנית העסקית תצליח לשכנע כי מדובר בפתרון איכותי העונה על צורך המוגדר בצורה טובה יותר או/ו יעילה יותר ממתחריו מחד, וכי מדובר במענה לצורך מהותי בשוק גדול בעל שיעורי צמיחה גבוהים המאופיין בתחרותיות נמוכה מאידך.

 

מכאן למעשה ליבת התוכנית העסקית דנה במוצר, בשוק ובקשרי הגומלין בינם. כאשר מדובר במוצר טכנולוגי יש לשלב נדבך נוסף בליבת התוכנית העסקית והוא הטכנולוגיה אשר תשמש למתן המענה. לסיכום מוצר אטרקטיבי הינו מענה לצורך ברור וגדול אשר פותח בהתבסס על טכנולוגיה איכותית ומובילה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

יכול לעניין..

ניהול רזה (Lean) – אופנה חולפת או כאן לתמיד?

   מאת: אלי אלף*                        …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *