כיצד תנהלו נכון את החיסכון עבור ילדיכם?

 מאת: צוות האקדמיה לפיננסים של מגדל  

 

 

פורסם לראשונה כפוסט בבלוג money-talks.co.il בתאריך 1/2/2010

 

חיסכון לילדים הינו חיסכון שמוגדר לטווח הארוך. האפיק המנייתי מניב את התשואות הגבוהות ביותר מכל אפיק השקעה אחר בטווחים ארוכים. על כן, הוא עשוי להתאים לתכנית חסכון עבור ילדיכם. עם זאת, אם כבר החלטתם להשקיע במניות, כמה כללי אצבע חשובים:

rtf8983594596_67813655

 

כהורים, אחת הדאגות המרכזיות המלוות אותנו היא דאגה לעתידם של ילדינו. כיצד נוכל לחסוך עבורם במטרה לסייע להם בלימודים אקדמאיים? בחתונה? ברכישת דירה? באופן כללי, כשאנו חושבים על חיסכון לילדים עלינו לשאול את עצמנו בעצם את השאלה כיצד לחסוך לטווח ארוך?

בתחום ניהול ההשקעות, מוגדר חיסכון ארוך טווח כחיסכון שמעל 10 שנים. זהו חיסכון שאמור להניב פירות נאים לאורך שנים, ואמור לשרת מטרה ארוכת טווח כגון חיסכון עבור ילדינו. חשוב להבין, כי בחיסכון כמו זה יש לשלב רכיב משמעותי של מניות.

 

איך לא לפחד ממניות?

השקעה במניות נשמעת לעיתים מפחידה, אבל העובדה הפשוטה היא זו: השקעה במניות תעניק לאורך זמן את התשואה הטובה ביותר לעומת כל אפיק אחר. מעט יודעים זאת, אך השקעה במדד תל אביב 100, מדד המניות המוביל של הבורסה בתל-אביב, הניבה ב-15 שנה האחרונות תשואה שנתית ממוצעת של 14.8%. זוהי תשואה גבוהה משמעותית מכל אפיק אחר דולרי, שקלי או אג"חי באותם השנים. למעשה, זו תשואה שנתית שכל אחד היה שמח לקבל.

מה צריך לזכור בבואכם להשקיע באפיק מנייתי? לא כולם יודעים איך לעשות זאת.  באופן כללי, הדרך להשקיע במניות היא באמצעות פתיחת תיק השקעות בחברה לניהול תיקי השקעות, רכישת קרנות נאמנות או תעודות סל. יותר חשוב מהשאלה איפה להשקיע היא בחירת האסטרטגיה. אסטרטגיה נכונה יכולה להסתכם ברעיון שלא להגיע להחלטות על בסיס שבועי אלא להגיע להחלטת השקעה ולהישאר בה לאורך זמן. כדברי המשקיע האגדי, וורן באפט: "קנה חברה שאתה מאושר להיות הבעלים שלה, שגם אם יסגרו את הבורסה לעשר שנים לא תמכור אותה לעולם".

 

איזון בין המניות לבין האפיק הסולידי

חשוב להבין כי חיסכון לילדים מוגדר כחיסכון לטווח ארוך ולכן ניתן להשקיע במניות. אולם ככל שנתקרב לסיום תקופת החיסכון יש להוריד את הרכיב המנייתי, ולהגדיל את זה הסולידי (אג"ח ממשלתי ומק"מ). מדוע? כי ככל שמתקרב זמן פדיון ההשקעה, סבלנותנו וסובלנותנו כלפי תנודתיות השווקים ובייחוד במדדי המניות פוחתת. לפיכך מומלץ להוריד את הסיכון בתיק.

בכל מקרה, כדאי לבנות תיק מנייתי בעל פיזור גיאוגרפי המעניק תשואה ממוצעת גבוהה לאורך השנים. כאשר אנו נוקטים בפיזור גיאוגרפי על פני מדינות העולם כדאי להבין אילו הן המדינות שחלקן בתל"ג העולמי ילך ויגדל ואלו שחלקן ילך ויקטן – כך נוכל לבנות תיק שמעניק תשואה גבוהה עוד יותר.

נכון יהיה גם לבצע גם לבצע פיזור סקטוריאלי ולא למקד את תיק המניות באותו סקטור, שכן התמקדות בסקטור אחד מגדילה את הסיכון את ועשויה להשפיע באופן ישיר על תשואת התיק.

אז, כאמור, הדרך להשקיע במניות היא דרך תיק השקעות, קרנות נאמנות או קרנות מחקות. ישנה אפשרות גם לפתוח תיק השקעות המאגד בתוכו קרנות נאמנות מנייתיות – פתרון שעשוי להיות מעניין עבור משקיעים, שלהם יש סכום כסף נמוך להשקעה. בנוסף, כיום ישנם מכשירים פיננסים מתקדמים הנצמדים למדדי המניות. עם זאת, השקעה במכשירים אלה דורשת בדרך כלל סכומים גבוהים וצריך לבחון היטב את התנאים של כל מכשיר ומכשיר בטרם משקיעים בהם.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2010. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים בעסק

  מאת: צוות i-value ניהול כושל של תזרים המזומנים בעסק הוא אחד מהגורמים העיקריים לקריסתם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *