יתרון נקי: שילוב עקרונות "ירוקים" בתעשיית ה-IT

יתרון נקי: שילוב

עקרונות "ירוקים"

 בתעשיית ה-IT

 

מאת: רונן קביאטקובסקי*

 

מכל המגמות אותן אימצה תעשיית טכנולוגיית המידע (IT), הרי ש-IT ירוק משך את מרבית תשומת הלב והתמיכה, לא רק מתוך התעשייה עצמה אלא בקרב קהל רחב המקיף את הסקטור העסקי, הממשלתי והקהילתי בכל העולם.

כל זאת מכיוון שמגמת ה-IT הירוק או ההתחייבות לייצור מוצרים ואספקת שירותי IT באופן, המפחית את רמת ייצור הפסולת והזיהום הסביבתי, תוך הגברת החיסכון באנרגיה ומשאבי סביבה,  משפיעה לא רק על תעשיית ה-IT אלא גם על כדור הארץ כולו.

מעורבותה של תעשיית ה-IT בעקרונות המחשוב הירוק היא בלתי נמנעת בהתחשב בהתרחבות השימוש בטכנולוגיית מידע בקרב משתמשים עסקיים ופרטיים. ציוד IT, מוצרי הצריכה האלקטרוניים והטלפוניה בארה"ב צורכים חשמל בקצב של 250 טרה-וואט לשנה – היקף המקביל ל-180 טונות בקירוב של פחמן דו חמצני לשנה, 35 מיליון מכוניות, או 20 מיליארד דולר בשנה. כמחצית מכמות זו מיוצרת על ידי מחשבים אישיים, מסכי תצוגה, מדפסות, שרתים וציוד רשתות תקשורת.

גם חיבור תכונות קול ונתונים, שהביא לשיפורים משמעותיים בארגון, משפיע ישירות על הסביבה, מכיוון שהדרישות מהרשת עולות עקב שימוש שכיח בפרוטוקולי אינטרנט. עקב כך, נדרשת יותר אנרגיה על מנת לתמוך בתנועת משתמשים מורכבת ומגוונת יותר, כמו גם על מנת לשפר את הביצועים, האמינות, הגמישות והאבטחה של תנועה זו.

מעבר לטכנולוגיה ירוקה: חסכון של 78% בצריכת החשמל

כעת החלו מספר חברות רשתות תקשורת להקצות משאבים לפיתוח קו מוצרים חסכוניים בצריכת אנרגיה של עד 78%. הפחתה ברמת צריכת החשמל הנוכחית משמעותה כי המוצרים יפיקו כמות קטנה יותר של חום על ידי המערכת, ובהתאם יוקטנו מאמצי הקירור שלה בעת חיווט ארונות תקשורת ומרכזיות נתונים.

פוטנציאל החסכון באנרגיה, עקב מעבר לשימוש בטכנולוגיה חדישה יותר, הוא עצום. באמצעות החלפת מתגי הדור הישן במתגי הדור החדש עשוי הארגון להרוויח 89.2 וואט למתג. אם בוחנים את השפעת המהלך על 100 מתגים מקבלים את התוצאות הבאות:

* חסכון של 77,890 קילו-וואט, הספק המקביל לתאורה ב-62 בתים.

* חסכון של 78%, או 5,530 דולר לשנה על הוצאות חשמל.

* הפחתת 56 טונות של פחמן דו חמצני.

* הורדת 10 מכוניות מהכביש במונחי פליטת פחמן דו חמצני.

* תוספת של מעל לחצי קמ"ר של עצים במונחי המרת פחמן דו חמצני.

טכנולוגיית הסיליקון החדשה, לייצור טרנזיזטורים בעובי 90 ננומטר, מאפשרת ללקוחות פונקציונליות מלאה וחדישה ללא עלייה בצריכת החשמל. לדוגמא, המעבדים החדשים בעובי 90 ננומטר מספקים עלייה של 35% במהירות הפעולה, עם שיפור של 60% בחסכון בצריכת החשמל, עקב חידושים המאפשרים הפחתת דליפות כוח בזרם החשמל.

בנוסף, כ-30% עד 40% מצריכת החשמל מיוחסים לאספקת חשמל בלתי יעילה: ככל שכמות רבה יותר של אנרגיה מומרת לאנרגיית חום, זקוק הצרכן למאווררים חזקים יותר על מנת לקרר את המערכת. גישה טובה יותר תהיה לספק מעל ל-80% יעילות עבור צריכת חשמל בתנאים של עומס מלא על המערכת.

לעניין קירור המערכת –  מאווררים צורכים אנרגיה וניתן לשלוט בצריכה זו. בתקופות בהן טמפרטורת הסביבה נמוכה, על המערכת לזהות את העיתוי בו עליה להפעיל את המאווררים במהירות נמוכה יותר, כך שאספקת החשמל לא הולכת לאיבוד או מבוזבזת לשווא על פעולות לא הכרחיות וחיוניות. בהינתן האפשרות, מומלץ לספקיות המכשור לשקול תכנון של מערכות נטולות מאווררים לחלוטין.

איך יכול הצרכן להשפיע?

הצלחת היוזמות ל-IT ירוק תלויה במידה רבה בתמיכת שרשרת ה-IT כולה ומשתמשי ציוד הרשתות יכולים לתרום את חלקם במסגרת המאמצים לקראת מחשוב ירוק באמצעות החלטות רכישה מושכלות.

בעת הערכת שווי ציוד יכול הלקוח להיעזר בבדיקה של זמינות שדרוגים עבור המוצרים כמו גם בווידוא, כי הם מסוגלים להשתמש בהעברת חשמל ברשת באופן יעיל.

מומלץ לצרכנים לוודא, כי המוצרים עושים שימוש בתכנון חומרה מתקדם, סיליקון וחשוב מכך – מותאמים לתקנות סביבתיות בינלאומיות, כולל הגבלות על חומרים מסוכנים, פסולת חשמלית וציוד אלקטרוני.

 

* רונן קביאטקובסקי, מנהל המכירות ב-  3Com  ישראל.  3COM  היא ספקית גלובלית של ציודי תקשורת לארגונים בכל הגדלים, הנסחרת בנסדא"ק. החברה רכשה את   H3C הסינית לפני כחמש שנים.

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  דצמבר 2009. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *