יישום מחשבת הזן לפיתוח החשיבה וההתנהגות של מנהלים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 145 , 24 בפברואר 1999

 

זן, זרם בדת הבודהיסטית, שהתפתח בצורתו המלוטשת ביפן, הוא "כנראה אחת מצורות המחשבה הכי 'מטורפות' בתולדות המחשבה האנושית", אומר חיים שוסטר, מרצה ומומחה למזרח הרחוק. "זוהי פילוסופיית חיים הקוראת תיגר על שיטות לימוד ומחשבה מקובלות, נגד דעות קדומות ומחשבה מובנית של העולם המערבי והמזרחי כאחד".

 

בעשורים האחרונים, מחשבת הזן כבר לא מוחבאת אצל נזירים במקדשים שביפן, אלא משמשת לפיתוח החשיבה וההתנהגות של מנהלים. הנהלות בכירות של חברות מובילות, כמו סוני וטויוטה, משתתפות בסדנאות, שמנחים נזירי זן. הנזיר המנחה אינו מומחה לתרבות ארגונית, אלא למחשבת הזן, והסיפורים, האגדות והחידות שהוא חד, מכוונים לדילמות מהותיות בארגון, ומטרתם ללמד את המשתתפים כיצד אפשר לשבור קונבנציה מחשבתית.

 

שוסטר, שהוא גם מוסמך במינהל עסקים, עורך ומנחה סדנאות, בעיקר למנהלים, שבהן הוא משלב בין שני עולמות, העולם הרוחני המזרחי והתכליתיות המערבית. "אנחנו לא באים לבטל ולפסול כל צורת חשיבה קיימת, מערבית או אחרת, ולא נותנים מחשבה מובנית אחרת, כי זה בניגוד לעקרון מרכזי בזן, הכתוב בשער של כל מנזר זן: "לזן אין עקרונות – וגם זה אינו עקרוני".

דוגמא היסטורית לאופן חשיבת הזן: שוגון (בכיר הלוחמים בכת הסמוראים) כלשהו אמור להשתתף במפגש עם אורחים זרים, ובאופן טבעי עליו להיות מוקף ומוגן על-ידי מספר שומרי ראש. מעמד כזה עשוי להעליב את האורחים, ולכן פנו מקורבי השוגון ליועץ הזן, שימציא פתרון. כך פותחה אמנות הלחימה במניפה, המשמשת בדרך-כלל ככלי תמים ליצירת משב רוח, אך בעת צרה יכולה לשמש את השוגון ואנשיו ככלי לחימה רצחני, שיכול לערוף ראש במכה אחת.

 

הסדנה, בנוסף להסבר כללי על הזן, נבנית ברובה בהתאם לסוגיות ספציפיות בהן מעוניין הארגון, כמו ניהול משא ומתן, שיתוף פעולה, טיפול בכישלונות ועוד. תרגילים בסיסיים של זן מחדדים התנהגויות שונות, למשל, סגנון השאלות בדו שיח או במו"מ. "יש לדעת לשאול שאלות ממשיות, ולא שאלות המבקשות תשובות המאשרות את אשר אנחנו חושבים, או רוצים לשמוע. אם אתה שואל כך שאתה מאפשר למי שמולך להגיד בדיוק את מה שהוא רוצה, בלי לחשוף בפניו את מה שאתה רוצה לשמוע, אתה יכול לשמוע באמת את מה שהוא רוצה".

 

עקרון בודהיסטי המתבטא בזן (על-אף העקרון שבזן אין עקרונות), הוא שהיצמדות לגורם חולף, כמו דיעות, ציפיות, רצונות ועוד, הינה מקור לבעיות וטעויות.

 

סיפור קצר הממחיש זאת: נזיר בכיר ותלמידו מטיילים ביער, מגיעים לצומת שבילים בוצית, שם עומדת נערה יפה בקימונו צח, החוששת לחצות את הצומת הבוצית. הנזיר הצעיר מכסה עיניו, ממשיך ללכת ומסתתר, כדי לא להיחשף למראה הנערה, כמצוות הדת. הוא מביט לאחור ולתדהמתו רואה את מורהו, הנזיר הבכיר, נכנס לבוץ, מניף את הנערה בזרועותיו ומעבירה לצד השני, ואחר-כך הוא והנערה משתחווים זה לזה וכל אחד ממשיך לדרכו.

הנזיר הצעיר ומורהו ממשיכים בדרכם עוד כמה שעות, אך הצעיר לא יכול יותר להתאפק ושואל: מורי, אתה נזיר בכיר, הרי אסור לנו לנגוע בנשים, איך עשית זאת?

אומר הנזיר הבכיר לצעיר: אתה יודע מה ההבדל בינינו? אני את  הנערה השארתי שם, אבל אתה ממשיך ללכת איתה כל הדרך.

 

"מה הלקח מהסיפור? אנחנו חיים בעולם שבו חשוב לשמור להקפיד על עקרונות, אך לפי הזן, דבקות בעקרונות היא אטימות מחשבתית, שאינה מאפשרת לתפוס את החלופיות שבחיים. אבל גם העקרונות הם דברים חולפים, ולעולם תהיה שונה, כי העולם תמיד משתנה".

 

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

 מכון המחקר הבינלאומי לזן

מתוך: http://www.iijnet.or.jp/

 


מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *