ייעוץ וסיוע פסיכולוגי בארגונים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 226, 10 בספטמבר 2000

 

עובדים רבים נתונים ללחצים גדולים במקום העבודה. אחת הדרכים בהם ארגון יכול לעזור לעובדיו ולעודד אותם להישאר בארגון היא ע"י מתן אפשרות לקבלת ייעוץ וסיוע פסיכולוגי, לו ולבני משפחתו, אומרת ד"ר שפרה דיאור, מנכ"ל "מתן – EAP ישראל" לייעוץ פסיכולוגי לעובדים וארגונים. הייעוץ נעשה בזמן שנוח לעובד ובדיסקרטיות מוחלטת.

"העובד, המשאב היקר ביותר של הארגון ('גם אם זו כבר אמירה נדושה היום'), נתון בלחצי העבודה והעולם המודרני, ולפעמים הוא סובר כי המענה ו'פתח המילוט' מפני הלחצים הינו החלפת מקום העבודה". הייעוץ והסיוע, על-ידי פסיכולוגים קליניים, בטלפון או במפגשים פנים אל פנים, בזמן הנכון ובטיפול מקצועי נכון, אומרת ד"ר דיאור, יכול לשנות, אפילו באופן מהפכני, את התייחסות העובד למקום עבודתו, להגביר הזדהות ולמנוע עזיבה. ייעוץ פסיכולוגי תורם לשיפור ההתמודדות עם הלחצים האישיים, לשיפור התפקוד, מגביר את הסיפוק בעבודה. בנוסף, מתן האפשרות לייעוץ פסיכולוגי, מבטא את דאגת הנהלת הארגון לעובד, ומגבירה הזדהותו עם הארגון, גם אם אינו משתמש בשירות. זכאות בני משפחתו לקבלת שירות זה, מגבירה אף היא את אהדתו למקום העבודה.

קיימים כמה תחומי בעיות בולטים אצל עובדים, אומרת ד"ר דיאור:

  1. הקונפליקט "עבודה – בית", המתבטא בקשיים לנהל חיי משפחה וזוגיות, בשל העבודה התובענית ושעות העבודה המרובות. במסגרת הייעוץ והטיפול, נדונים ומיושמים דרכי התמודדות ופתרונות, כמו בניית סדר עדיפויות יותר נכון, לעתים הפחתת שעות העבודה (כי ממילא האפקטיביות פוחתת בעבודה מרובת שעות ומרובת לחץ), עבודה לעתים גם מהבית, וכן נטילת "כיסי אוויר" או "כיסי חמצן", כלומר, אחת לתקופה מסוימת, לצאת ממקום העבודה מוקדם יותר, לשהייה ובילוי של חצי יום עם בת/ בן הזוג או בני המשפחה. מקום העבודה ייצא נשכר מזה, הוא יקבל עובד יותר רגוע, עם פחות רגשות אשם.
  1. שיעור ניכר אחר של פניות עובדים הוא לקבלת סיוע להתמודדות עם בעיות הכרוכות בילדים, כמו קשיים בלימודים ובבית הספר, בעיות התנהגות בבית, ביחסים שבין הורים לילדים ועוד.גם בתחום זה מיישמים ומנסים פתרונות שונים, כמו "זמן איכות" עם הילדים, יום אחד בשבוע בו עוזבים את העבודה מוקדם יותר ומקדישים זמן ל"פעילות של כיף" ולא רק לפעילויות ההכרחיות.

 

בארה"ב כמעט ואין היום ארגון שלא נותן שירותי  EAP("תכניות סיוע") לעובדיו, אומרת ד"ר דיאור, וגם צה"ל מכיר כיום בחשיבות הסיוע הפסיכולוגי לאנשי הקבע שלו, ומפעיל בשבילם תכנית סיוע חדשה.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

The Effectiveness of Psychological Services in Improving Employee Productivity and Attendance

מתוך : http://www.apa.org/

 

Employers, insurers integrate benefits

מתוך : http://www.apa.org/

 דוגמא לחברה בתחוםEmployee Assistance Program

מתוך : http://www.eap.ufl.edu/

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

נעים בארגונים

 מאת: יעל אשד *      www.eshedyael.co.il  המשאב האנושי – נכס אין ערוך לו בארגון.  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *