ייעוץ ארגוני רב-תחומי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 154, 15 במרץ, 1999

 

כפי שהבעיות הארגוניות מורכבות, כנראה גם הפתרונות מורכבים, אומר חגי דפנה, ראש תחום ייעוץ ארגוני בחברת "ארגו" לפיתוח ארגוני, פיתוח הדרכה, ארגון ושיטות ועוד. לדעתו, בפתרון בעיה ארגונית נדרשת חבירה של היועץ הארגוני ויועצים מדיסציפלינות שונות, כמו תעשיה וניהול, כלכלה, סטטיסטיקה. למרות שהיועצים הארגוניים דוגלים בראייה מערכתית של ארגון, מניסיוני מצאתי כי בכל זאת הראייה שלנו צרה במידה מסוימת.

יותר ויותר אני מוצא את עצמי במצבים, שבהם מזמין אותי לקוח, לייעוץ וטיפול בבעיה ארגונית מסוימת, ומהר מאד זה מתגלגל לייעוץ שנדרש לצרף אליו מומחה נוסף. למשל, יו"ר דירקטוריון ביקש ייעוץ ביחסים שבין מנכ"ל ודירקטוריון בבעיה מסוימת, אך עלה מיד צורך לצרף גם את היועץ הכלכלי של חברת הייעוץ, כי הדירקטוריון עוסק, למשל, גם בהגדרות תקציביות המכוונות את ההנהלה, ולכן עבודה משותפת של שני היועצים יכולה לתת ללקוח מוצר יותר טוב. להערכת דפנה, קיימת היום מגמה להתרחבות ייעוץ ארגוני רב-תחומי הניתן על-ידי גוף ייעוץ אחד. הלקוחות יותר ויותר מודעים לזה שהצרכים שלהם מגוונים, ודי 'נמאס' ללקוח להתרוצץ ולחפש יועץ זה או אחר, והוא מעדיף יועץ אחד המרכז לו את כל הצוות ונותן לו את המענה הנדרש.

אחד התהליכים המרכזיים כיום בארגונים הוא הטמעת מערכות מחשוב מתקדמות, כמו ERP ולהצלחת ההטמעה נדרש ביתר שאת צוות אחד רב תחומי, כדי למנוע מהלקוח את הצורך "לסנכרן" בין מומחים שונים (או להטיל זאת על אחד המומחים, תמורת תוספת תשלום). היועץ הארגוני עוסק בהיבטים הפוליטיים והאנושיים הנובעים מעצם השינוי (כמו התנגדויות בשל שינויים בסטטוס של אנשים), מהנדס ארגון ושיטות אמור לשנות את תהליכי העבודה, מומחה למערכות מידע עורך התאמות בתוכנה לצרכים הייחודיים של הארגון, ומומחה לפיתוח הדרכה המפתח כלי עזר ללימוד. "צוות רב תחומי אחד עשוי ביתר קלות לתת מוצר שירותי, אפקטיבי ושלם". אמנם יועץ ארגוני הנותן ייעוץ בבעיה מסוימת, יכול לשכור שירותיהם של מומחים הנדרשים לטיפול בבעיה, אך עלולה להתעורר תחרות סמויה על תשומת לבו של הלקוח, זאת יותר מאשר בצוות קבוע רב תחומי. צוות כזה גם מדבר ב"שפה אחת", המסייעת בפתרון הבעיה, יותר מאשר יועצים שחברו זה

לזה אד הוק.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

גישות הנחיית קבוצות לבכירים וייעוץ ארגוני

ללמוד מהטובים ביותר – הנחיית קבוצות בכירים, יעוץ ארגוני וליווי מנהלים בהנחיית דרור ורדי

הנחיית קבוצות לבכירים בגישת "הקונפליקט".  ללמוד ייעוץ ארגוני ברמה הפרקטית לחצ/י לפרטים על ההטבה המיוחדת לחברי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *