ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » יו"ר האגודה הישראלית ליחסי עבודה: ההסתדרות והממשלה ייאלצו לחזור להידברות

יו"ר האגודה הישראלית ליחסי עבודה: ההסתדרות והממשלה ייאלצו לחזור להידברות

מאת יואל צפריר , "צפריר תקשורת"

ד"ר עוזר כרמי: שני הצדדים לוקים ב"עיוורון אידיאולוגי"

"לשני הצדדים – ההסתדרות והממשלה – לא יהיה מנוס, בסופו של דבר, אלא לחזור לשולחן המו"מ. לכן, טוב היו עושים הצדדים אם היו מוותרים על ההשמצות ההדדיות ומגלים אחריות, איפוק וריסון עצמי וחוזרים מייד למו"מ, שממילא הם יגיעו אליו, אך עם נזק גדול למשק." כך אמר היום (ג') ד"ר עוזר כרמי, יו"ר האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה ומרצה בכיר בקריה האקדמית קרית-אונו.

לדברי ד"ר כרמי, שני הצדדים לוקים בעיוורון אידיאולוגי ובחוסר מקצועיות וגורמים לפוליטיזציה חמורה ומסוכנת של יחסי העבודה. במקום לחפש דרכים ואמצעים כיצד להיחלץ מהמשבר הכלכלי, הם מבזבזים אנרגיה על סכסוכים ושביתות ובכך רק מחמירים את המצב המשקי. לדבריו, המשבר הנוכחי מאיץ את התפוררות מערכת יחסי העבודה הקיבוציים, שהיתה מבוססת במשך שנים על הידברות משולשת ממשלה-מעסיקים-עובדים, מבלי שנמצא לה תחליף הולם.

ד"ר עוזר כרמי קרא לחזור ומייד לתהליך של הידברות תלת-צדדית במשק, תוך דיון מקיף בכל הסוגיות, לרבות מבנה שוק העבודה, סוגיית ההפרטה של החברות הממשלתיות, פנסיה ועוד. הוא הוסיף ואמר: "פריצת השביתה בנמלים ובאגף המכס והמע"מ המחישה אמנם את השבר החמור אליו נקלעה מערכת יחסי העבודה בישראל, אך אופן סיומה הדגיש כי הדרך היחידה לפתרון משברים ביחסי עבודה בהוא באמצעות הידברות. לכן, על שני הצדדים להתעלות מעל לשיקולים פוליטיים ושיקולי יוקרה ולהתוות ביחד דרך תוכנית חירום ליציאה הדרגתית מהמשבר הכלכלי."

ד"ר כרמי הדגיש כי גם אם שר האוצר, בנימין נתניהו, זיהה באופן נכון את תחלואי המשק הישראלי הוא טועה טעות קשה בגישתו הכוחנית לפתרון הבעיות. גישתו החד-צדדית של האוצר, המבקשת להנחית מהפיכות מלמעלה, איננה נכונה ואיננה יעילה, הן מבחינה ערכית והן מבחינה מעשית. לדבריו, כדי לתקן את הליקויים השונים במבנה המשק יש הכרח בהידברות יסודית עם העובדים ונציגיהם.  דווקא הידברות עם נציגות ריכוזית ומוסמכת של העובדים, שהיא מתונה יותר מהועדים בשטח, יכולה להבטיח השגת מטרות כלכליות-חברתיות, שבהן מעונינת הממשלה, ובראשן צמיחה בת-קיימא לאורך זמן.

יו"ר האגודה ליחסי עבודה אף מתח ביקורת חריפה על ההסתדרות ואמר, כי יש לה חלק לא מבוטל במצב החמור אליו הגענו. לדבריו, בקשיחותה הדוגמטית מונעת ההסתדרות כל שינוי פוזיטיבי בשוק העבודה והיא איננה מגיבה למציאות המשתנה בשוק העבודה המאופיין בגמישות ובניידות רבה. ההסתדרות לא מוכנה להתייחס לתופעות כמו חוזים אישיים, עובדים זרים, מיקור-חוץ, עבודה מהבית ועבודה חלקית. לדבריו, נראה כי דמותו הדומיננטית של יו"ר ההסתדרות שיתקה כל התחדשות רעיונית.

ד"ר עוזר כרמי הוסיף: "כשם שבקרב רבים מקנן חשש, כי נתניהו שואף לחסל את העבודה המאורגנת משיקולים אידיאולוגיים ואישיים, כן קיים חשד כי ההסתדרות מנהלת כיום מאבק הישרדות על הזירה החברתית מחשש פן יימשכו גופים אחרים את השטיח מתת לרגליה. על ההסתדרות להשתנות ובמהירות פן תאבד את הרלוונטיות שלה, שגם כך עומדת בעידן של ירידה דראסטית בהיקף העבודה המאורגנת. "

לדברי ד"ר כרמי, הדרישה לחזרה למערכת יחסי עבודה הסכמית מעוגנת במבנים, במערכות ובתהליכים שהוכיחו את עצמם במשך שנים, במיוחד בעת משבר כלכלי. לדבריו, עדיין לא מאוחר מידי לחזור להידברות ועל הממשלה מוטלת החובה והאחריות לגלות מנהיגות למצוא יחד את דרך להושיב מסביב לשולחן עגול את נציגי הממשלה, המעסיקים וההסתדרות כדי למצוא פתרון למשבר.  

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *