טכניקות הרפיה, הומור ו – ODT בתהליך הייעוצי

שימוש בטכניקות הרפיה, הומור ו- ODT

בתהליך ייעוצי

 הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 226, 10 בספטמבר 2000

 

לאחרונה, עולה הביקוש להדרכות המשלבות טכניקות ותרגילים ייחודיים כגון: שימוש בהומור להפגת מתחים בעבודה, בפיתוח השקט הפנימי, בתרגילי הרפיה להתמודדות עם לחצים, ODT ועוד, על מנת להמחיש דילמות מתחום העבודה. מבחינת השיטה והתכנים הדרכה זו נראית על פניה לא מתאימה לארגון תחרותי, ענייני ומנוכר, אך כיום יש 'פריחה מחדש' של טכניקות הדרכתיות אלו, אומרת רות אבישי, פסיכולוגית תעשייתית חברתית, מנכ"ל "רבדים" לייעוץ והדרכה. כהשוואה, ההדרכה קלאסית משתמשת בסדנאות מובנות ותרגילים לפיתוח מיומנויות ניהוליות, תוך התאמה לתכנים הספציפיים של הארגון – כגון ניהול זמן, תכנון קריירה, הצגה אפקטיבית של נושא וכו'. ההדרכה הלא קונבנציונלית פונה למישורים אחרים.

תחיית הביקוש להדרכה לא קונבנציונלית דווקא בחברות היי טק, יש בה לכאורה משום סתירה. אלה ארגונים דינמיים מאד, תובעניים, עם תרבות ארגונית עסקית מאד. יש בהם תחלופה רבה של עובדים, הנאמנים למקצועם ולהתמחותם, ופחות לארגון שבו הם עובדים. לכן, רמת הניכור בארגונים אלה גבוהה, "והיינו מצפים גם לניכור בתחום ההדרכה, כלומר, העדפה ברורה של הדרכה בגישה הקונבנציונלית, המובנית, המסודרת, העניינית והתכליתית", אומרת אבישי.

רבים התייחסו לשיטותיה ותכניה של ההדרכה הלא קונבנציונלית ב"חצי הומור", והיא אף שימשה כיום "כיף". ארגוני היי טק מיישמים כיום יותר ויותר הדרכה פחות קונבנציונלית לא רק כ'צ'ופר' לעובדים, אלא כפעילות הדרכה מרכזית שהולכת ותופסת את מקומה, "וזה לכאורה מפתיע". אולם, אם ננתח את התופעה יותר לעומק, אולי אין בזה סתירה ממשית.

  1. דרכים לשימור עובדים – ארגוני היי טק משתדלים ומנסים, באופן שיטתי, לאתר כל מיני "פטנטים" לשימור העובדים, וגם שיטת הדרכה זו מהווה בשבילם אמצעי לשימור העובדים, בהיותה ייחודית ומעוררת עניין.
  2. הזדהות עם החברה – ייתכן כי השימוש בגישת הדרכה זו באה כדי לעורר ולהגביר את הזדהות העובדים עם החברה. "העיסוק וההתנסות בדברים 'רכים', כמו תחושות והרגשות, יכול לקרב ולחבר את העובד למקום העבודה, ועל-ידי שיוריד ממנו קצת מן השכבה ההגנתית של תחרותיות ושאפתנות".
  3. צורך בחדשנות – הצורך התמידי בחידוש וחדשנות. אמנם גישה זו אינה חדשה, כבר הייתה בעבר, אך בנפוצות מצומצמת, וכיום היא חוזרת ומביאה עימה פעילויות והתנסויות שלא היו בעבר.

אבישי מתארת תהליך הדרכתי בו נעשה שימוש בטכניקות הללו. במסגרת הדרכה למדריכים בכירים על תפיסות חדשות בהוראה והדרכה, הנושא התמודדות עם לחץ ושחיקה בהדרכה הומחש והודגם ע"י שילוב של תרגילי הרפיה, ועל ידי שימוש בהומור. במקרה אחר במקום לטפל בקשיים בעבודת צוות ע"י סימולציה בכיתה, הנושא הועבר באמצעות ODT, שכלל טיול ג'יפים בליווי יועץ ארגוני. בסוף הטיול נעשה ניתוח של הסיטואציה, ומשמעותו לאופן ניהול יחסי צוות.

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

רוחניות וארגונים: הגדרה מפתיעה לארגוני העתיד, חובת המשימה שלהם, רציונאליות חדשה ומנהיגות קיבוצית

   מאת: ד"ר ברכה קליין תאיר, אהיה – מרכז להתפתחות אוניברסלית   מנהיגי ארגונים אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *