טיפים בנושא התייעלות בהיבטים פיזיים בסביבה משרדית ותעשייתית

rtf6744580924_212813807

מאת: מרגלית מוסה – פרידברג*

 

בימים טרופים אלו, כאשר המשק כולו שרוי באי ודאות, וארגונים רבים חושבים על דרכים להתייעלות, הפתרון הזמין והמיידי הוא לבחון האם ניתן להתייעל בשטחים עליהם החברה חולשת.

ישנם מספר מדדים עיקריים לבחינה:

בסביבה משרדית:

 

  1. יחס שטח – עמדות עבודה: בוחנים מהו היחס בין סה"כ שטח ברוטו בקומה למספר עמדות העבודה. אם היחס המתקבל הוא גבוה מ- 19 מ"ר לעמדה, השטח בזבזני, וניתן לצמצמו. 
  1. ריכוז עמדות מאוישות: בארגונים בהם התבצעו צמצומי כ"א, יש לנייד את העובדים ולהושיבם במרוכז, כך שייווצרו אזורים של עמדות מאוישות, ואזורים של עמדות פנויות. כך, יהיה ניתן לחסוך באזור העמדות הפנויות בעלויות מיזוג, תאורה, ניקיון, ואולי אף ארנונה. מומלץ לבחון אופציה להחזרת חלק מהנכס במידה וחוזה השכירות מאפשר זאת או לחילופין להשכיר לדייר בשכירות משנה. 
  1. חדרי מדרגות: משרדים הממוקמים בקומה בת כ-650 מ"ר, בבניין בעל 6 קומות או יותר, ובו שני חדרי מדרגות ומעלההינם משרדים הממוקמים בבניין לא יעיל. לא זאת בלבד, אלא שהתשלום מבוצע עבור שטחי ברוטו, אשר אינם תורמים לפעילות השוטפת במשרד. 
  1. חסכון באנרגיה: בבניין בעל קירות מסך בכיווני מזרח / דרום / מערב עלויות המיזוג גבוהות. ע"מ לחסוך באנרגיה (ובעלויות), יש לוודא כי קיימים זיגוג מתאים והצללה מקסימלית.

 

בסביבה תעשייתית:

בפן התפעולי, יש לצפות מלמעלה על רצפת הייצור. אם נראה כי:

 

  1. קיים מלאי גדול של חומר גלם, חומרי אריזה ותוצרי ביניים המשמעות היא:

א.   ניצול לא נכון של שטח המפעל: האחסון הינו מעבר לכמות הנדרשת ליום עבודה בודד תופס שטח רצפת ייצור יקר, בשעה שניתן לאחסן לגובה במחסנים ייעודיים.

ב.   נדרש לבצע בחינה ועדכון של רמות המלאי.

 

  1. קיימת הגדרה וסימון מעברים ראשיים: המעברים ברורים, קצרים ואינם מפריעים לתהליכי העבודה. במידה ואין זה כך, יש לבחון ארגון ריצפת הייצור מחדש, לשיפור עלויות תפעוליות.

 

לאחר בחינה וארגון מחדש של כל הדורש שינוי, ניתן להשתמש בשטחים שהתפנו לפעילויות נוספות שיתרמו להגברת ההכנסות כגון: קו יצור נוסף (כמובן בהתאמה לכושר האחסון וכ"א) / השכרת שטחים בשכירות משנה/ החזרת שטחים שבשכירות.

 

למידע נוסף על תחום התכנון הפונקציונאלי הכנסו ללינק:

http://www.avivil.com/page.asp?cat=414&lang=1&type=2

 

* מרגלית מוסה – פרידברג – מנהלת תחום פרוגרמות ומערכים, אביב ניהול

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

מוטיבציה בעידן של פיטורין

בילי דובב יועצת ארגונית ומנחת קבוצות הרצאה ניתנה במסגרת כנס יחסי עבודה, ב- 10 לינואר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *