חשיבות בנייתה של מערכת אנושית לפיטורי עובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 261, 16 במאי 2001

 

בזמנים של צמצום בכח אדם, ארגון צריך לבנות מערכת פיטורין אנושית ואמינה, כדי לשלוח מסר לעובדים הנשארים כי גם בשעת מצוקה עומד הארגון מאחורי עובדיו המפוטרים ותומך בהם, אומר ד"ר גדי רביד, מנכ"ל ודיקן  "רופין – הקריה האקדמית לניהול", ומנהל משאבי אנוש וירטואלי – יועץ.

סיוע לעובד המפוטר בארגון שולחת מסר ישיר לעובדים הנשארים בארגון. עובד שנשאר רואה בדמיונו את עצמו כמפוטר לעתיד, ותוהה אם יזכה לאותו יחס שבו הוא זוכה כל עוד הוא עובד בארגון. התשובה מתגבשת אצלו על פי ההתייחסות לעמיתיו המפוטרים. עבור אותו עובד, לא משנה אם הארגון יגיד לו 'איתו אני מתנהג כך, אבל איתך זה יהיה אחרת'.

רמת הציפיות מארגון בישראל בזמן פיטורין, יותר גבוהה מזו המצופה מארגונים בארה"ב, "כי בכל זאת נושבת כאן עדיין קצת רוח סוציאליסטית.

ד"ר רביד ממיין את התנהגות הארגון לעובדיו המפוטרים בשני מישורים: 

  1. מישור מנהלי – המישור המדיד, כמו גובה דמי הסתגלות, סיוע בחיפוש מקום עבודה, או מכונית וטלפון נייד לעוד חצי שנה מהפיטורין, עד לרמה שנהוג לכנותה "מצנחי זהב".
  1. מידת האכפתיות האמיתית של הארגון למפוטרים – מידת האכפתיות באה לידי ביטוי בדברים קטנים, אבל משמעותיים, כמו אופן מסירת הודעת הפיטורין, ליווי רגשי, התייחסות דיפרנציאלית למפוטרים תוך מתן מענה לצורכיהם השונים, כמו סיוע משפחתי, פסיכולוגי, עזרה בבעיות אישיות ועוד. סיוע זה בא ממקום יותר אמוציונלי, ומתייחס לעובד כפרט.

לאורך שנים, מוסיף ד"ר רביד, ארגונים השתדלו להראות כי יש להם גישה אכפתית אמיתית לעובדיהם. הם הבינו כי בעולם של ניהול ידע והון אנושי, גישה כזו תמריץ את העובד לתרום את הידע והיכולות האמיתיות שלו, ולשתף אחרים בידע שפיתח וצבר. כדאי לארגון לשמור על גישה אכפתית אמיתית גם כלפי מפוטריו, כמסר לנשארים.

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

נעים בארגונים

 מאת: יעל אשד *      www.eshedyael.co.il  המשאב האנושי – נכס אין ערוך לו בארגון.  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *